Betiltsuk-e a dohányzást, avagy mire nem alkalmas a jog?

(Szerző: Selmeci János) Sokan gondolhatják: az állam feladata – akár tiltó jogszabályokkal is –, hogy az egészséges, felelős viselkedés felé terelje az embereket.

Szoktak-e önök csokit lopni a boltból? Nyilván, reméljük, hogy nem. No, de miért nem? Azért nem, mert a törvények tiltják, vagy azért nem, mert tisztességes ember ilyet nem csinál?

Szerintem az utóbbi miatt, a bolti csokilopásnak, például, jogi következménye sem nagyon lenne; a legtöbb ember mégsem lop csokit a boltban, és annak, hogy nem teszi, nem sok köze van a törvényekhez. 

Tegnapi hír, hogy Új-Zélandon betiltanák a dohányzást. Aki ma 14 éves, a baloldali kormány tervei szerint már sosem vehetne legálisan cigarettát az országban, az intézkedést a többi között azzal indokolták, hogy a dohányzás okozza a legtöbb elkerülhető (!) halálozást.

De feladata-e az államnak leszoktatnia az embereket egészségtelen szokásaikról?

Ha erre igennel válaszolunk, akkor az bizony messzire vezet minket az alkoholfogyasztás és a túl zsíros ételek betiltásától a védekezés nélküli szex tilalmán át odáig, hogy heti háromszor megjelenik az otthonunknál egy államtitkár vagy egy rendőr futófelszerelésben, hogy elvigyen minket elvégezni a kötelező testmozgást. (Káromkodni sem szép dolog, vajon azt is be kellene tiltani?)

Ennél egy fokkal reálisabb megoldásnak tűnik föl, ha az állam megdrágítja az egészségtelen ételek értékesítését és vásárlását, csökkenti az óvszer és a fogamzásgátló áfáját, illetve támogatja a tömegsportot, mondjuk, futópályákat épít, a végső döntés lehetőségét viszont meghagyja az állampolgároknak, akik – ha akarnak – élhetnek akár egészségtelenül is.

Utóbbi megoldással próbálkoznak egyébként világszerte a cigaretta esetében is; tájékoztató kampány, magas áfa, dohányboltok, reklámtilalom és ijesztő képek a csomagoláson, a dohányzók kitiltása a belső terekből satöbbi. Az emberek közben maguktól is kezdenek ráébredni, hogy a cigaretta büdös és jobb egészségesen élni, egyre kevesebben dohányoznak, ha ez az irányzat folytatódik, a következő nemzedékek számára a dohányzás talán már csak marginális probléma lesz. Tilalom nélkül.

Természetesen sokan gondolhatják: az állam feladata, hogy akár tiltó jogszabályokkal is az egészséges, felelős viselkedés felé terelje az embereket. Ez olykor törvényekben is megmutatkozik, hiszen sem marihuánát, sem kokaint nem lehet Magyarországon hivatalosan árulni és fogyasztani, és ezek a törvények pont olyan jól működnek, mint az alkoholtilalom annak idején.

Nem nagyon.

Ez, persze, nem jelenti azt, hogy az állam semmit se tegyen az egészségünk védelmében, sőt az egész társadalom számára fontos, hogy sokáig éljünk, hogy sokáig tudjunk dolgozni. De annak, amit az állam tehet, bizony, vannak korlátai. Bele lehet írni bármit a jogszabályokba, csak ettől nem leszünk jobb fejek, okosabbak, felelősebbek. Ezt a jogtól nem érdemes várni.

Ha pedig nem, akkor az életükről való döntés jogát talán érdemes lenne meghagyni az állampolgároknak. Lehet, hogy vannak is olyan okosak, mint az állam.