Diákok figyelmébe: kollégium, albérlet vagy saját lakás?

A jövő héten kihirdetik a felvételi ponthatárokat, minekutána a fővárosi egyetemekre, főiskolákra felvett, Budapesttől mindaddig távol élő fiataloknak választaniuk kell: kollégium, albérlet vagy saját lakás? Milyen előnyökkel és hátrányokkal kell számolni és melyik mennyibe kerül? Ingatlan-szakértők összegyűjtötték a legfontosabb adatokat és szempontokat.

Ha csak az anyagiakat nézzük, akkor kétségkívül a kollégium a legolcsóbb választás, mert ott az ingatlanárak eszeveszett emelkedése ellenére sem nőttek látványosan a lakhatási díjak. A kollégiumi helyeket 9–20 ezer forintért kínálják a nagy egyetemek – az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Műegyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a gödöllői Szent István Egyetem – létesítményei. Ennyiért 2–4 ágyas szobák között lehet választani, helyeken szobánként, másutt pedig emeletenként alakítottak ki fürdőszobát és rendszerint szintenként rendelkezésre áll közösen használható konyha is, illetve intézményenként mosási lehetőség. Az ár mellett vonzó szempont lehet a pezsgő kollégiumi élet, bár ez utóbbi némelyek számára inkább visszatartó tényező. A legfontosabb: a kollégiumi helyeket jellemzően szociális alapon töltik fel, így ezzel a lehetőséggel nem mindenki élhet.

Annak, aki nem jutott kollégiumi helyhez, célszerű, ha elsőként a bérleti lehetőségeket veszi szemügyre. Budapesten az átlagos, havi bérleti díj 150–170 ezer forint – a lakás méretétől és elhelyezkedésétől függően. Ingatlanosok tapasztalata, hogy az egyetemisták mindenekelőtt a kisméretű garzonlakásokat keresik, ahol egyedül élhetnek, vagy többszobás lakást bérelnek közösen, így az egy személyre jutó költségek is megoszlanak. Kedvező tapasztalat, hogy látványosan javult a kiadásra kínált lakások minősége, miután sok, új építésű jelent meg a kínálatban. Sajnos, némi bérletdíj-emelkedéssel mindenképpen számolnia kell annak, aki csak egy-egy évre szerződik. Hosszú távú szerződés esetén a tulajdonos hajlandó az alkura, az árengedményre.

Ha már a hosszú táv említtetett, le kell szögezni: a legdrágább, ám egyben a legkifizetődőbb megoldás (ha van rá anyagi fedezet) a saját lakás vásárlása. Szakértők elismerik, hogy a fővárosban továbbra is nőnek az ingatlanárak, ám valamennyi költséget figyelembe véve mégis csak ez a legjobb megoldás: a bérleti díjakhoz mért hitelköltségeket tekintve jó választás lehet. Ha még a lakás/ingatlan értéknövekedését is figyelembe veszi a vevő, akkor egyértelműen jobb döntés a vásárlás a bérléssel szemben.

A fővárosban az idén 30–60 millió forint közötti lakásárral érdemes kalkulálni – az elhelyezkedéstől, mérettől és az épület típusától függően. A 30 évesnél fiatalabbak a múlt hónapban 34,5 millió forintot költöttek az általuk megvásárolt, 56 négyzetméter átlagos méretű budapesti lakásra. Az ennél kisebb, peremkerületi ingatlanok természetesen látványosan olcsóbbak lehetnek.