Az újságíró archívumából: Dominique órája, avagy az idők rózsája

Nemegyszer a melléktermékek a legemlékezetesebbek a világot járó krónikás számára. A svájci belpolitika tanulmányozása közben jutottam el (a többi között) az alpesi köztársaság „óravárosába”, Bielbe, ahol a világhírű Omega órák is készülnek. A Magyar Hírlap 1985. szeptember 7-i mellékletében ekként számoltam be a látottakról, hallottakról:

Ha azt mondom, Svájc, azt mondod; óra. Vagy sapka, csokoládé, Alpok, tavak, Tell Vilmos és számszeríj. Netán: tisztaság, jódli, rétoromán, kürt, semlegesség, katonakés és alagutak. Vagy rávágod: népszavazás, Vöröskereszt, hajszálpontos vonatok, teljesen automatizált távbeszélő-hálózat, magas életszínvonal. Így válaszolsz: banktitok, fehértarka, fondü. Majd nagy nevekkel folytatod a sort: Zwingli, Kálvin, Luther, Rousseau, Pestalozzi, Paracelsus, Frisch, Dürrenmatt, Honegger, Trommer, Falusi Rómeó és Júlia…

A lap aljáig és még tovább sorolhatnánk a címszavakat, és még mindig nem jutnánk e „kis óriás” specialitásainak, sajátosságainak a végére. Mert még egy szót sem ejtettünk az ENSZ európai otthonáról, amely következetesen távol maradt mindeddig a világszervezettől. Henri Nestléről sem szóltunk, az egykori patikusról, aki föltalálta a gyermektápszert, s ma óriás konszern őrzi a nevét. Az oltárépítő Ritzékről sem esett említés, a svájci idegenforgalom és a patinás szállodák szüleiről. A szövőgépes Sulzer is kimaradt a felsorolásból, miként az „illatos” Leopold Ruzicka is, aki Nobel-dijat kapott a szintetikus mósusz fölfedezéséért…

Aranykezű mestereket tömörít a bieli Ezüst utca egyik magas házában szé­kelő Svájci Óraipari Szövetség, vagy miként a szakkörökben használatos rövidítéssel ismerik: az FH, azaz Fédération de l’Industrie Horlogére. Jó évszázados múltra tekinthet vissza az FH – miként megannyi vállalat, szer­vezet, üzletház, gyár ebben az ország­ban, amelynek (de kevésnek a világon!) megadatott, hogy akkor is épül­jön, szépüljön és gyarapodjék, ami­kor másokat a legnagyobb veszedel­mek sújtottak. Nem felejthetem: mi­közben a bieli Silbergasse felé baktat­tam, szemembe ötlött az egyik ház­tömb bejárata fölött olvasható felirat: „Épült 1944-ben”. Lakóház, nagy ab­lakokkal, világos derűvel, békés biza­kodással, a holnapokba vetett hittel rakott téglákból – 1944-ben…

Az Omega bieli törzsgyára.

Az FH, e XX. századi céh, szakmai ­érdekvédelmi szövetség „nagymeste­re”, Daniel Kellerhals vezérigazgató feje fölött kilencet ütő barokk óra harangocskája riaszt a filozofálgatásból:

–    Hagyományosan az országnak ebben a szögletében tömörül a svájci óraipar négyötöde. Kétszáznál több óragyár tart el bennünket szolgála­tainkért. Az FH érdekképviseleti, piac­figyelő, jogvédő, tanácsadó, tájékozta­tó szervezet. Svájcban 35, külföldön tíz munkatársunk dolgozik. Irodát tar­tunk fönn New Yorkban, Hongkong­ban, Tokióban. Informátoraink, leve­lezőink vannak a többi között Latin- és Dél-Amerikában, a Távol-Kele­ten …

– Az említett térségek, városok kö­zött jó néhány az olyan, ahonnan fil­léres órákkal árasztják el a piaco­kat …

– Nem az úgynevezett filléres óra a vetélytársunk – jelenti ki a vezérigazgató. – Aránylag olcsó időmérő tíz- és százezerszám készül nálunk is. Nem röstelljük nevünket adni hozzá­juk. Swiss made – svájci gyártmányok azok is, mint a jó néhány ezer vagy tízezer frankos, különösen kiváló minőségű, drágakővel ékesített arany­óra.

– Aggaszt viszont mindnyájunkat a svájci óra hitelét rontani képes sok százezer hamisítvány. Ugyan ki gon­dolná például, hogy Paraguay főváro­sában, Asunciónban és a diktátorról elnevezett Puerto Stroessnerben a szaküzletek, áruházak, sőt, még a repülőtéri vámmentes boltok is hamis svájci órákat kínálnak? Még számlát és garancialevelet is adnak a becsa­pott vásárlónak! Rio de Janeiróban és más brazil nagyvárosokban – a rend­szeres rendőrségi razziák ellenére is virágzik a patinás svájci márkák piaca. Persze a hamisítványoké. Har­minc-százötven svájci franknak meg­felelő összegért Rolexet, Ferrarit, Cartiert, Patek Philipet, Piaget-t is vehet a gyanútlan turista… És ki tudja, hány hamis japán órát is piacra dob­tak Brazíliában? A rendőrség ugyan­is néhány héttel ezelőtt mintegy száz­ezer ál-Casiót kobozott el. Értesülé­seink pontosak, megbízhatóak. Mint a svájci órák – teszi hozzá Daniel Kellerhals vezérigazgató.

Saját tervezésű célgépek segítik a sorozatgyártást.

–    Térjünk vissza az Alpok orszá­gába! Még nem is olyan rég sokat beszéltek, írtak a svájci óraipar vál­ságáról. Tart még a krízis?

– Nem szeretem ezt a szót: válság. Különben is: ha válságban lennénk, már csak üzleti megfontolásokból sem beszélnénk róla. Nehézségeink viszont voltak, ma is vannak. De megkezdő­dött a javulás, fellendülés; már ta­valyelőtt novemberben. A múlt év már viszonylag jó volt, és az adatok, előrejelzések szerint az idei még jobb lesz. A javulásért – nem titkoljuk – áldozatokat kellett hozni. Átszervezé­sekre, elbocsátásokra is sor került. Fá­jó, de nem tehettünk másként…

– Mi okozta a megtorpanást, sőt, visszaesést?

–    Röviden: a svájci óraipar és a kereskedelem is elvétett egy mozdula­tot. A világon elsőként ebben az or­szágban, Neuchâtelben állítottak elő elektronikus órát. Tizennyolc évvel ezelőtt. A digitális órák gyártásában is megelőztünk mindenkit. Megvolt a szellemi és a technológiai kapacitás egyaránt. Csupán a hit hiányzott és a bizalom: sokan ugyanis nem akarták elhinni, hogy Svájc olcsó órával is megjelenhet a piacokon, és hogy az elektronikus órára sem szégyen oda­írni: Swiss made. Büszkék voltunk ar­ra, hogy csakis és kizárólag minőségi órákat állítunk elő. S közben a forra­dalmi hullám átcsapott a fejünk fö­lött. Túlságosan is büszkék voltunk a mechanikus órák gyártásában elért kétségbevonhatatlan sikereinkre. Ja­pánnak viszont nem volt finomme­chanikus tradíciója, ezért nem okozott neki fejtörést az elektronika megho­nosítása …

– Hol tart most Svájc az elektro­nikus órák gyártásában?

– Alapvető változtatást vittünk véghez – szögezi le a vezérigazgató. – Öt évvel ezelőtt az óragyártásnak csak ötöde volt elektronikus. Ma a háromnegyede az, és csak negyed­részt állítunk elő mechanikus szerke­zetű időmérőket. Ennek megfelelően az óragyárak dolgozói is gyökeresen korszerűsítették, megújították tudásu­kat: inkább elektronikai szakemberek, mint finommechanikusok. Ami persze korántsem jelenti azt, hogy kevesebb kézügyességgel, szaktudással készül­nek a svájci órák.

Ennek bizonyságáról az ugyancsak bieli Stämpfli utcában, a világhírű Omega-gyárban személyesen is meg­győződhettem. Peter Stämpfli keres­kedelmi igazgató mondja:

– Százhuszonöt országban vagyunk jelen óráinkkal. Magyarországon a Konsumex Külkereskedelmi Vállalattal, valamint az Óra- és Ékszer-keres­kedelmi Vállalattal ápoljuk kapcsola­tainkat; részt veszünk az őszi BNV-n is. Két-három évenként magyar órá­sokat hívunk meg gyárainkba tovább­képzés, tapasztalatcsere céljából. Ál­landó műszaki felügyeletet tartunk a magyarországi Omega-szervizek­ben…

– Hány órát ad el az Omega Ma­gyarországon?

– Ezerötszáz-kétezer darabot, az olcsóbb árfekvésűekből.

– Megéri?

– A jelenlétet és a kapcsolattar­tást nem szoktuk frankban kifejezni.

– Milyen órákat készít elsősorban az Omega?

– Kilencven százalékban elektro­nikus, tehát kvarcórákat. Van néhány kisebb üzemünk, ahol a speciális és az ékszerórák készülnek. Évente 700– 800 ezer óra kerül le a szerelőszala­gokról.

Nemrégiben kezdték el gyűjteni az Omega házi múzeumának „kincseit”: csodálatos precizitással, finom kézi munkával előállított időmérő alkal­matosságok, egykori szerszámok mel­lett űrhajósruha. A Szojuz–Apollo közös űrrepülés részvevőinek csukló­ján ugyanaz a Speedmaster Professional nevű Omega óra látható, mint az első Gemini-űrhajósén. És ugyan­ezt az órát viselte a Holdra lépő első asztronauta is. A görög abc 24. és egyben utolsó betűjét – mintegy a mű tökéletes befejezését is jelölve – választotta márkanévül a cégalapító Louis Brandt 1848-ban. Az ő manufaktúrájából lett világhírű óragyárrá az Omega, pontossági versenyek sok­szoros győztese, 1932 óta az olimpiai játékok hivatalos időmérője. Az Ome­ga szakemberei találták föl a célfotó-berendezést 1946-ban. A kvarcóra-kor­szak beköszöntével ugyancsak éven­te jelent meg újdonságokkal az Ome­ga: adatfeldolgozó berendezéssel összekapcsolt sportidőméréssel; szuper­lapos, 1,35 milliméter, „vastag” kar­órájával, és tavaly „Az idő rózsájá­val”.

Interlakenben, a világhírű svájci üdülőhelyen mutatták be Dominique Loiseau-nak, az Omega órás-ékszerész zsenijének alkotását. A világ legbo­nyolultabb asztali órája kilencezer al­katrészből áll, tízezer munkaórával ké­szült el, 32-féle adat olvasható le számlapjairól. Szakmai körökben csak a legmagasabb dicséret szavaival szólnak Loiseau művéről: az em­beri alkotóképesség, a pontosság, a miniatürizálás egyik megtestesítőjé­ről. A valamikori nagy óraműalkotók legjobb hagyományait testesíti meg a La Rose des Temps, Az idők rózsája, ez a finommechanikai és ötvös-remek­mű.

Egy svájci óra, amit aligha fog­nak hamisítani.

* * *

Most, hogy archívumomban a fenti, jó három évtizeddel ezelőtt íródott beszámolómra bukkantam, kíváncsiságból utána néztem az interneten, él-e még „Az idők rózsájának” alkotója, Dominique Loiseau. Szomorúan olvastam, hogy az 1949-ben született aranykezű mester, az órák művésze nagyon fiatalon, 2013-ban elhunyt.