Elutasították a Brexit-megállapodást – Jön a bizalmatlansági indítvány

A várakozásoknak megfelelően a londoni alsóház a tegnap esti szavazáson elutasította a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét tartalmazó megállapodást. Az egyezményre 202, a megállapodás ellen 432 képviselő szavazott, vagyis az alsóház 230 fős többséggel vetette el az egyezséget. Ez a modern brit parlamentarizmus történetének legnagyobb arányú kormányzati veresége. Jeremy Corbyn, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője azonnal bejelentette, bizalmatlansági indítványt terjeszt be a kormány ellen. Az indítványt ma kezdi el tárgyalni a parlament, és este szavaz is róla. 

* * *

Brexit: eljött az idő, hogy az Egyesült Királyság tisztázza álláspontját

(Európai Parlament, 12:01) A brit alsóház keddi döntését követően az Európai Parlament képviselői hangsúlyozták: az EU-nak meg kell őriznie egységét, és a polgárok jogainak fenntartása a legfontosabb.

 

Miután kedd este a brit alsóház elutasította a brexitről szóló Kilépési megállapodást és a Politikai nyilatkozatot, most a brit kormányon és parlamenten a sor, hogy megmondja: milyen megoldás élvezi a többség támogatását és milyen típusú jövőbeli kapcsolatot szeretnének az Európai Unióval, fogalmaztak a képviselők a szerda reggeli vita során.

A Kilépési megállapodás a legjobb és egyben az egyetlen lehetséges kompromisszum a brit kormány által meghatározott keretek között, hangsúlyozta Michel Barnier, az Unió főtárgyalója. A megállapodás jogi biztonságot teremt ott, ahol a brexit bizonytalanságot hoz. Az Unió nem fogadja el a lefektetett alapelvek fellazítását, beleértve az ír szigeten található határra és az ír békefolyamatra vonatkozó uniós álláspontot, tette hozzá az Európai Bizottság alelnöke, Frans Timmermans.

Az Európai Parlament brexit koordinátora, a belga liberális Guy Verhofstadt pártokon átnyúló párbeszédet kért az Egyesült Királyságban annak érdekében, hogy sikerüljön feloldani a patthelyzetet és esetleg felülvizsgálni a brit követeléseket. Ha változik a brit pozíció, akkor lehetőség nyílik szorosabb kapcsolatra az Egyesült Királyság és az Unió között, hangsúlyozta.

Senkinek nem áll érdekében, hogy ne legyen megállapodás az Egyesült Királyság és az Európai Unió között, emelték ki a parlamenti felszólalók. Az Unió a tagállamokkal és a Parlamenttel együtt fokozott iramra kapcsol a brexit-felkészülésben és a vészforgatókönyvek összeállításában, tette hozzá a román tanácsi elnökség nevében felszólaló Melania Ciot.

A fő felszólalók beszédei felvételről:

Vitaindító: Antonio TAJANI, az Európai Parlament elnöke

Melania CIOT, Románia európai ügyekért felelős államtitkára, a román tanácsi elnökség nevében

Frans TIMMERMANS, az Európai Bizottság elsőszámú alelnöke

Michel BARNIER, az Európai Bizottság főtárgyalója

Manfred WEBER (EPP, Németország)

Roberto GUALTIERI (S&D, Olaszország)

Syed KAMALL (ECR, Egyesült Királyság)

Guy VERHOFSTADT (ALDE, Belgium)

Philippe LAMBERTS (Zöldek/EFA, Belgium)

Martina ANDERSON (GUE/NGL, Egyesült Királyság)

Nigel FARAGE (EFDD, Egyesült Királyság)

Gerard BATTEN (ENF, Egyesült Királyság)

A teljes vita itt érhető el felvételről.