Mint életünk minden aspektusát, így a fesztiválokat is alaposan felforgatja a világjárvány. Habár messze nem ugyanaz egy filmet egy mozi filmvásznán vagy a televíziónkon nézni, azért szerencsére egy filmmustra mégis sokkal élvezhetőbb online-verziójában, mint egy színházi vagy zenei fesztivál. A szervezők pedig mindent megtettek, hogy ez még inkább igaz legyen az idei frankofón filmnapokra, így azokra is gondoltak, akik szeretik a Frankofónia alkotásait, de nem beszélik a nyelvet: ezúttal minden filmhez választható lesz magyar felirat is. (A nyitó képen: jelenet Az éjszaka meséi című filmből.)
Habár a válogatásban csak nyolc egész estés játékfilm szerepel majd, ám ezek a múlt 2–3 évben francia nyelven forgatott művek legjobbjai, amelyekben olyan kedvenc világsztárjainkat láthatjuk viszont, mint Catherine Deneuve vagy Gérard Dépardieu. A filmekből olyan egzotikus helyszínekkel is megismerkedhetünk, mint Francia-Guyana, Elefántcsontpart vagy Burundi, de nemcsak térben, hanem időben is utazhatunk, a második világháború, az algériai konfliktus vagy Gagarin űrrepülésének megidézésével.
Fontos tudnivaló, hogy csak korlátozott számú jegyet árusítanak, így érdemes már most kiválasztanunk a számunkra legérdekesebbnek ítélt alkotásokat, és megvásárolni a jegyeket, nehogy lemaradjunk róluk. Egy film ára 790 Ft, amelyért cserébe április 22-én nulla órától május 2-án éjfélig bármikor elkezdhetjük a film online nézését, és 30 órán keresztül akárhányszor megnézhetjük újra. Lehetőség van ötfilmes bérlet megvásárlására is, ennek ára 3000 Ft. A programban szereplő filmek:
Vadregény (Terrible Jungle): A sztereotípiák és a valóság ütközésére épülő vígjátékban egy fiatal antropológus (Vincent Dedienne) Francia-Guyana esőerdejébe utazik, hogy felkutassa a rejtélyes Otopis törzset, ám eltűnik. Aggódó édesanyja (Catherine Deneuve) a helyi csendőrség parancsnokával (Jonathan Cohen) és annak embereivel a nyomába ered. Előzetes pillanatok a filmből itt láthatók; tessék kattintani!
Emberek, nem vadak (Des hommes): A közeli múlt agyonhallgatott, mindmáig igen megosztó epizódjáról, az algériai háborúról szóló, gyönyörűen fényképezett, lírai filmet a sokak szerint legjobb három francia színész, Gérard Depardieu, Catherine Frot és Jean-Pierre Darroussin játéka teszi különösen emlékezetessé. Egy kis ízelítő itt.
Marguerite és Margot (L’aventure des Marguerite): Két tinilány, Marguerite és Margot, úgy hasonlítanak egymásra, mintha ikrek lennének, de az egyikük 1942-ben, a másikuk 2018-ban él – már ameddig egy varázserejű utazóláda közreműködésével helyet nem cserélnek. Az alaptörténet akár egy drámának is remek hátteréül szolgálna, ám a rendező (Pierre Coré) az inkább a kissé Jöttünk, láttunk, visszamennénk sorozat mintájára működő vígjátékot készített, olyan nálunk is jól ismert színészek segítségével, mint Alice Pol és Clovis Cornillac. Előzetes itt.
Elfeledett virágok (Les fleurs oubliées): Egészen különleges hangulatú, a sci-fi, a vígjáték és az ökológia határmezsgyéjén mozgó kanadai film, amelyben egy megszállott környezetvédő, Albert küzd a montréali háztetők virágba borításáért, hogy ezáltal megmentse méheit. Amikor már-már elveszíteni látszik a harcot, segítségére siet a holtából feltámadt Frère Marie-Victorin atya, a 20. század első felének világhírű botanikusa, a város csodás botanikuskertjének létrehozója, aki az Avatár növényeihez hasonló, fantasztikus virágaival megoldja a problémát. Megnézné? Kattintson!
A gyermekkor földje (Petit Pays): Egy (a nálunk is már sokszor látott Jean-Paul Rouve által megformált) francia apától és ruandai anyától származó kisfiú története, aki Burundiban éli gondtalan életét, mígnem (szó szerint is) a szomszédban, édesanyja szülőföldjén kitör a borzalmas népirtással járó háború. Előzetes pillanatok itt.
Gagarin (Gagarine): A szovjet űrhajósról elnevezett, Párizs külvárosában található lakótelepet le akarják bontani, de egy ott született, asztronauta-jövőről álmodozó fiatal fekete fiú barátait is bevonva mindent megtesz, hogy megmentse a panelházakat, a bennük élők emlékeit és álmait. Előzetes; tessék kattintani!
Piszkos munka (Ceux qui travaillent): A felkavaró francia–belga–svájci kooprodukcióban készült filmben egy karrierje vége felé tartó családapának, aki mindenét a munkájának adta, egy neki felrótt hiba miatt felmondanak. A felesége és a gyerekei nem akarnak lejjebb adni a megszokott, kényelmes életszínvonalból, de az apa nem talál új munkahelyet, így újra kell értékelnie egész addigi életét és a kapcsolatait. A több, mint ötven nagyjátékfilmet maga mögött tudó Olivier Gourmer megrázó alakítása. Előzetes pillanatok a filmből.
Az éjszaka meséi (La nuit des Rois): Az Oscar-jelölt alkotásban egy túlzsúfolt elefántcsontparti börtönbe zárt fiatalember egyetlen esélye a túlélésre, ha a rabok vezérét, a rettegett Feketeszakállt egy egész éjszakán át el tudja szórakoztatni a történeteivel. Seherezádé és az Ezeregy éjszaka meséi máshol és máskor. Kitűnő film mindazoknak, akik friss és szokatlan élményekre vágynak. Az Oscar-shortlistes film csak április 26-tól lesz elérhető. Ízelítő az alkotásból; tessék kattintani!
A teljes program és a jegyek itt érhetőek el.