
Orbán Viktor csaknem minden megszólalására jut valami elképesztő dolog, legalábbis az adott pillanatban ez úgy tűnik föl. Hiszen folyamatosan korholja az Európai Uniót, amiért „rossz a háborús politikája”, „rossz az energiapolitikája”, és most már ott tartunk, hogy a magyar kormányfő azt vizionálja, hogy az EU ugyanarra a sorsra jut, mint az évtizedekkel ezelőtt megszűnt Szovjetunió. Az EU külügyi- és biztonságpolitikai főképviselője, a Joseph Borrell mellett dolgozó külpolitikai tanácsadót, Marlene Windet (a képen) kérdem minderről.
– Tele van vele a nemzetközi média, ezt én direkt provokációnak tartom. Orbán pontosan tudja, hogy mit beszél… – Marlene Wind dán politikus első megközelítésben nevetségesnek tartja a felvetést. – Ön most járt nálunk Budapesten, a CEU-n adott elő, s ott arról is beszélt, hogy az unió számára az a legveszélyesebb, ha belülről bomlasztják. Ez 12 év óta tart, s mostan meglehetősen komolyra fordul is Orbán miatt a mindez…Nem gondolja?
– Ha így lenne, ahogy ő mondja, vagy legalább is feltételezi, akkor miért akar az Európai Unióban maradni? Márpedig a jelek szerint egyáltalán nem akar kilépni! Kijelentésének szerintem semmi köze a realitásokhoz. Nemcsak provokálni akar, hanem ha problémája van, akkor külső ellenséget keres. Kiismertük már. Ellenséget keresett Sorosban, a migránsokban, a liberálisokban, az Európai Unióban. Ez a lételeme. Nem szavahihető ember. Cinikus módon közelít meg mindent, hogy aztán nacionalista politikáját megerősíthesse.
– Igen ám, de azt látjuk, hogy Georgia Meloni megválasztásával, és a svédeknél, sőt, önöknél is a radikalizálódás felveti egy új szövetség megerősödését, ami tényleg veszélyes lehet az Európai Unióra…
– Nem aggódom Olaszország miatt. Magyarország miatt viszont sokkal inkább. Olaszországban erős lábakon áll az igazságszolgáltatás, nem úgy, mint önöknél. Berlusconi és Salvini valóban tekinthetők Putyin-pártiaknak, akárcsak Orbán, de Meloni nem. Nem alakul át olyan önkényuralmi rendszerré Olaszország, mint amilyenné Orbán tette az önök hazáját azzal, hogy kézbe vette a média, a bíróságok, az alkotmánybíróság, az egykor független intézmények irányítását. Meloni mindent megtesz, hogy megfeleljen az uniós követelményeknek. Az más kérdés, hogy nem zárom ki: Meloni Orbán mellett teszi le a voksát, ha szavazni kell az Európai Tanácsban.
– Ez romba döntené az összes eddig elért uniós igyekezetet, hogy Magyarországot a jogállamba visszaterelje.
– Meloniék erősek a tanácsban és az Európai Parlamentben is, sokkal erősebbek, ugyebár, az ország súlyánál fogva is, mint Orbánék. Szóval Olaszország megmarad demokráciának, de nem biztos, hogy nem tesznek kárt az Európai Unióban.
– Az oroszok háborúja miatt kialakult energiaválság egyre kiábrándultabbá teszi az embereket, egyre többen mennek tiltakozni az utcára, mert erre uszítják őket a populista vezetők.
– Igen, legfőképp azért, mert Orbán hamisan érvel, miközben Brüsszelt hibáztatja. A magas energiaárakat az oroszok háborúja okozta. Ezt világosan kellene látni. Brüsszel éppenséggel alacsonyan akarja tartani az árakat. Egységes fellépést keres, meg alternatív energiaforrásokat. Az Európai Unió a megoldásokat keresi, amiket viszont visszautasít a magyar kormányfő. Ez szerfölött veszélyes politizálás.
– Tudomásul kell vennünk, hogy Orbán még mindig nagyon népszerű otthon ezzel a veszélyes politikával és az emberek zöme hisz is neki. Nincs racionális magyarázata annak sem, hogy a csaknem fél évszázados szovjet befolyás után miért pártolják a jobboldalon Orbán oroszpolitikáját. Emellett Orbán nemet mond a nemzetek felett álló törvénykezésre, a nemzetközi szabályozásokra és a független nemzetközi jogi intézményekre is. Erre milyen megoldása lesz az Európai Uniónak? Mert eddig nem sokat tudott tenni e téren…
Ha tudnám erre a választ, már híres lennék. Egyelőre senki sem tud megoldást találni a problémára. Eddig a legjobb és leghatékonyabb megoldásnak a jogállam megsértése miatti pénzmegvonás szankciója látszik. De itt is aggályaim vannak. Ha elfogadja, hogy fel kell számolni a korrupciót, akkor miért egy magyarországi szervezetet, az integritási hatóságot hozza létre, s miért nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez? Mi itt komolyan aggódunk azért, hogy a magyar embereket kell büntetnünk az ő hibája miatt. Az ügyészséghez való csatlakozással elkerülhető lenne, hogy pénzt vonjanak meg Magyarországtól, viszont azokat lehetne büntetni, akik részesei, szereplői a korrupciónak.
Az oligarchahálózatot szeretnénk megbüntetni, és nem az egész országot, amelyiknek nagy szüksége lenne az uniós pénzekre. Keressük a legjobb megoldást arra, hogy Orbánt és ne az országot büntessük – húzta alá interjúja végén dr. Marlene Wind, a Koppenhágai Egyetem politológia professzora, külpolitikai tanácsadó, akinek szakterülete az Európai Unió jogpolitikája.