
Kitüntető elismerés a magyar tudomány és kultúra számára, hogy a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselői átadhatták az Új Köztársaságért Alapítvány adományát, a Heller Ágnesről készült portrészobrot David Sassolinak, az Európai Parlament elnökének. (A nyitó képet Gergely Beatrix készítette.)


„Heller Ágnes (1929–2019) számára méltóbb helyet nem is lehet elképzelni, mint az Európai Parlamentet itt, Európa szívében – szögezte le Dobrev Klára, az EP alelnöke. Rámutatott: két év telt el azóta, hogy korunk egyik legnagyobb nemzetközi tekintélyt kivívó tudósa, Heller Ágnes filozófus, esztéta és egyetemi tanár meghalt. Széchenyi-díjas magyar filozófus, esztéta, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja volt, kutatásai az etika, az esztétika, a történet- és kultúrafilozófia, valamint a filozófiai antropológia kérdéseire terjedtek ki. A világhírű „budapesti iskola” meghatározó személyisége 1986-tól huszonöt éven át tanított New Yorkban, a New School for Social Research egyetemen.
„Az általa képviselt európai értékek és humanizmusa, az emberbe vetett feltétlen hit és a demokrácia iránti elkötelezettsége meghatározó a Demokratikus Koalíció számára” – hangsúlyozta Dobrev Klára.
A szobrot Szalay Péter készítette. Heller Ágnes nem az első magyar, akinek érdemeit megtisztelik az EU székhelyén. Mint arról már beszámoltunk, Horn Gyula miniszterelnökről 2015-ben tanácstermet neveztek el, amely előtt a magyar politikus mellszobra is emlékeztet rá (Kocsis András Sándor alkotása). Az EU-központ egyik épülete pedig Antall Józsefnek, a rendszerváltás utáni első kormányfőnek a nevét viseli.

Emmanuel Macron francia köztársasági elnök budapesti hivatalos programja előtt magánlátogatást tett a Kozma utcai zsidótemetőben, és lerótta kegyeletét Heller Ágnes filozófus sírjánál – közölte honlapján a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz). A temető bejáratánál Heisler András, a Mazsihisz elnöke és Kardos Péter főrabbi fogadta a francia köztársasági elnököt, aki találkozott Heller Ágnes családjával is. A francia elnök nagy tisztelője volt Hellernek, akivel 2019-ben találkozott Párizsban, nem sokkal azelőtt, hogy a filozófus meghalt. Macron korábban név szerint említette Hellert, amikor az ELLE Magazin megkérdezte tőle, kik azok a nők, akiket leginkább fontosnak, inspirálónak tart az életében.