Helló, diktátor! – másfél órás film leplezi le Orbánt és rendszerét

Helló Mr. Diktátor címmel a német-francia ARTE TV Orbán Viktorról és a diktatúrába hajló Magyarországról rajzol aprólékos, sok részletre kiterjedő kórképet, közben alapos, dokumentum értékű, kimerítő elemzést is ad.

A másfél órás összeállításban sok politikai szereplőt megszólaltat a hasonló dokumentumfilmek sokaságát készített, sokszorosan kitüntetett Michael Wech német dokumentumfilmes és rendező. Az oknyomozó, tényfeltáró filmet ez alkalommal az ugyancsak kiemelkedően tehetséges Leopold Hoesch rendezte.

Michael Wech a Klubrádiót is fölkereste munkatársaival és Daniel Freund EP-képviselővel együtt, hogy az ARTE-ban bemutatott dokumentumfilmjének egy részét ott forgassa. Daniel Freund interjút is adott ez alkalomból arról, miként sérti meg Orbán kormánya a jogállami normákat, amelyek között kiemelte a sajtószabadság elsorvasztását, amit szerinte a többi között az is jelez, hogy nem hosszabbították meg a Klubrádió frekvenciáját.

Az interjúban Freund elemezte Orbán és Morawieczki lengyel kormányfő uniós vétóját, amellyel egy 450 milliós közösséget zsarolt meg. A filmben megszólal és véleményt mond az orbáni politikáról mások között Martin Schulz, az Európai Parlament volt elnöke, kancellárjelölt, jelenleg a Bundestag képviselője, Paul Lendvai, az Ausztriában élő magyar újságíró, politikai elemző, Magyar Bálint volt oktatási miniszter, Manfred Weber, az Európai Néppárt parlamenti vezetője, Jean Asselborn, Luxemburg kormányfő-helyettese, Karácsony Gergely főpolgármester, Scott Griffen, a bécsi Nemzetközi Sajtó Intézettől, Iványi Gábor lelkész, Michael Ignatief, a CEU elnöke, Hadházy Ákos politikus, Ulrich Ladurner, a Die Zeit tudósítója, Katharina Barley, az Európai Bizottság egyik alelnöke, Viviane Reding uniós biztos. Reding például elmondta, hogy Orbán antidemokratikus és a jogállamot sértő intézkedéseit elképedve követte az unió, senki nem volt felkészülve a kormányfő húzásaira.

Orbán politikai karrierjének kezdetéig visszamegy a film, számos fotóval és bejátszással dokumentálva: a liberális eszmék felől indult, s jutott el addig a pontig, amikor – s ezt a hírhedt jelenetet is beszőtte filmjébe Welch – Jean Claude Juncker „Helló, diktátor!”-ral üdvözölte az egykori uniós csúcson. A másik oldalon egyetlen megszólaló van, Kovács Zoltán államtitkár, szóvivő, aki a CEU elüldözését természetesen meg tudta magyarázni – méghozzá a maguk által hozott törvényekre hivatkozva. A filmben az uniós vezetők szerint a zsarolás az utolsó csepp volt a pohárban, hogy meghozzák a döntést arról: az uniós pénzek elosztását végre összekötik a jogállami követelményekkel. A film optimistán zárul, a történtek nem gyengítik, sokkal inkább megerősítik az Európai Uniót, mert most tudatosodik csak igazán, mit jelent az uniós állampolgárok számára a demokrácia. 

Számos médium részletesen ismertette Manfred Weber Orbánt bíráló véleménycikkét, ami eredetileg szombaton jelent meg a Welt am Sonntag német újságban Orbán politikája téves út címmel, de egyre több újság veszi át, például a Die Presse, a Frankfurter Rundschau, az osztrák ORF tv, a Die Zeit, a Stern magazin online kiadása. A Szabad Európa/ Szabadság Radio azt emelte ki a címben, hogy Weber szerint a nacionalista-populista politika nem megoldás a társadalmi bajokra. Ez a véleménycikk válasz volt Orbán nemrégiben adott interjújára, amelyben a magyar kormányfő a Szovjetunióhoz hasonlította az uniós közösséget. Ez az összemosás Weber szerint nem más, minthogy Orbán szét akarja verni az EU-t. Tudomásul kellene végre venni, hogy a közösség nem csupán fejőstehén, ami tejet ad. Határozatlan ideig fel lett függesztve ugyan a Fidesz tagsága az Európai Néppártban, ami azt jelenti, szinte minden fontos jogától meg lett fosztva Orbán frakciója.

A véleménycikkben szó van arról is, hogy Weber szerint azzal, hogy Orbán a konzervatív értékek elárulásának tekinti a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal kidolgozott szükséges kompromisszumokat a jogállamisági feltételekről, akkor ő valójában a radikálisokkal akar koalíciót, amire viszont a CDU/CSU nem hajlandó. Weber tisztázza azt is, hogy a keresztény értékeket a Szentírás és az egyházak határozzák meg, nem pedig a magukat a Nyugat megmentőjének kihirdetők. Weber szerint az EPP-nek döntenie kell végre Orbán kirekesztő politikájáról, mert az – nem szab jó irányt az unió jövőjének a következő évtizedben.

A The Washington Post és az NPR amerikai közszolgálati rádió is közölte: Magyarországon adták be elsőként a Pfizer Covid-19 elleni vakcináját az Európai Unióban.

Az AP amerikai hírügynökség Majna-Frankfurtban keltezett tudósítása viszont azt állítja, hogy Németország, Magyarország és Szlovákia elsőként kezdte meg az oltásokat pár órával a vakcinák kiszállítását követően, amivel elkeserítették azokat az uniós vezetőket, akik a 27 állam oltási kampányát koordináltan vasárnap akarták elindítani. Mindenhová pénteken este, illetve szombat reggeli órákban érkeztek meg Belgiumból a szállítmányok.

Az unióban egyébként 16 millió fertőzöttet és 336 ezer halálesetet tartanak nyilván, de szakértők szerint a korlátozott tesztek miatt alulbecsült adatokkal van dolgunk.

Vélemény, hozzászólás?