Kevesebb új építésű, viszont csaknem ötödével megdrágult lakást kínálnak a fejlesztők a vevőknek a megyeszékhelyeken. A legdrágább város már nem Debrecen, hanem Veszprém, csaknem egymillió forintos négyzetméterárral. (A nyitó kép forrása: www.hamburg.de)
Az idén 278 helyszínen 6550 lakás épül a megyei jogú 23 városban. A megvételre kínált lakások átlagos négyzetméterára pedig 757 ezer forint. Az épülő lakások száma 1200-zal kevesebb, mint esztendővel ezelőtt ugyanebben az időszakban; a kínálati négyzetméteráruk 18 százalékkal magasabb, mint 2021 első negyedévében volt.
Az építkezések számát tekintve Debrecen (45), Szeged (38), Pécs (26) a sorrend. A lista nagy változás: Győr lecsúszott a dobogóról, most a negyedik a sorban. Nem csupán a beruházások, hanem a lakásszámokban is változás történt az elmúlt egy évben. Debrecen ebben a tekintetben listavezetővé lépett elő a városban épülő 1050 lakással. Szeged ma a második (1000 lakás), Kecskemét a harmadik lett (715). Győr ebben a mutatóban is a negyedik lett.
Nem csupán a lista elején, a végén is változott a sorrend: Szolnokon kezdődött a legkevesebb építkezés (mindössze 2), míg a legkevesebb lakást Békéscsabán építik: 33-t. Salgótarjánban és Dunaújvárosban továbbra sem kezdődött legalább négylakásos beruházás.
Változott a négyzetméterárak rangsora is, miután a sokáig második Veszprém (átlagosan 988 ezer forint/m2) megelőzte Debrecent. A hajdúsági régióközpontban 918 ezer forint volt a négyzetméter-átlagár. A további sorrend Sopron (889 ezer forint), Szeged (783 ezer forint), Győr (781 ezer forint) egy négyzetméterre vetítve. A legolcsóbban Egerben kínálják a lakásokat: négyzetméterenként 558 ezer forintért.
Az év első negyedévében 42 lakásberuházás kezdődött a megyei jogú városokban, ahol most összesen 600 lakás várja tulajdonosát.
A Duna House első negyedévi adatai szerint a fővárosi panellakások négyzetméterára átlagosan 100 ezer forinttal nőtt egy év alatt. Budapesten, így az átlagos panellakásár 35,5 millió forint, a négyzetméterár tehát 666 ezer forintra emelkedett. Az első negyedévi ár-csúcstartó egy XIII. kerületi 36 m2-es panellakás, amit 39 millió forintért vásároltak meg, azaz ebben az esetben már túllépték az 1 millió forintos négyzetméterárat is.
Egyre gyorsabb ütemben értéktelenedik el a forint. Nem kellett volna mégis csak – már sok évvel ezelőtt – megkezdeni az euró bevezetését, mélyen tisztelt Orbán-kormány?