Az Európai Bizottság konzultáció céljából elküldte a tagállamoknak az állami támogatások ideiglenes keretszabályozására irányuló javaslatának tervezetét.

A javasolt szabályozás azt hivatott biztosítani, hogy – tekintettel a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos helyzetre – a vállalkozások kellő fizetőképességgel rendelkezzenek a működésük fenntartásához, illetve szükség esetén a tevékenységük átmeneti felfüggesztéséhez.
 
A javasolt ideiglenes keretszabály négyfajta állami támogatást tesz lehetővé:

# közvetlen támogatások és szelektív adóelőnyök vállalkozásonként 500 ezer euró összeghatárig;

# támogatott állami garanciák vállalkozásoknak nyújtott bankkölcsönökre;

# támogatott kamatú állami és magánkölcsönök;

# biztosítékok azoknak a bankoknak, amelyek forráshoz juttatják a reálgazdaság szereplőit.

Ötvenezer millió forint EU-támogatás a tiszai árvíz elleni védelemre

Az Európai Bizottság ma 14 nagyszabású infrastrukturális projektet érintő, több mint 1400 millió euró értékű beruházási csomagot hagyott jóvá. A tervek hazánkban és még hat tagállamban (Cseh-, Horvát-, Lengyel-, Spanyolország, Portugália, Románia) fognak megvalósulni. A gazdaság fellendítését, a környezet védelmét, valamint a polgárok életminőségének és szociális jólétének javítását célzó beruházások kulcsfontosságú területeket érintenek, például a környezetvédelmet, az egészségügyet, a közlekedést és az energiaügyet.
 
Magyarországon az árvízbiztonság növelését és a fenntartható vízgazdálkodás előmozdítását szolgáló két munka részesül összesen 145,3 millió euró támogatásban:

# Válaszként az elmúlt évtizedek szélsőséges áradásaira, a Kohéziós Alap 49,6 millió euróval támogatja a Tisza menti települések árvízi biztonságának növelését a szolnoki vasúti híd és Kisköre közötti árterület állapotának javítása révén.

# Szintén a felzárkóztatási alapból 95,7 millió eurót szánnak a Felső-Tisza árvízvédelmi rendszerének kiépítésére, hogy a térség több mint 132 ezer lakosát mentesítsék az árvízveszélytől. Ez a beruházás magában foglalja a fenntartható vízgazdálkodás előmozdítását is, támogatva ezáltal a víz alapú gazdaság fejlődését.  

A nagy beruházások az uniós felzárkóztatási politika nagyszabású munkálatai, amelyeknek értéke egyenként meghaladja az 50 millió eurót. Tekintettel arra, hogy az EU az Európai Regionális Fejlesztési Alapon vagy a Kohéziós Alapon keresztül tetemes pénzügyi hozzájárulást nyújt ezekhez a tervekhez, az Európai Bizottság külön értékelési eljárásban határoz róluk.
 
További információk a ma elfogadott nagyprojektekről

Tájékoztató a nagyprojektekről

Adatlap a magyarországi projektekről