Ma már senki és semmi sem állíthatja meg Orbánt

Ismételten kiadta a Hernádi Zsolt nemzetközi körözéséről szóló hírt a Total Coratia News. Egyrészt magyar forrásra hivatkozva, másrészt az Európai Bíróság verdiktjét megerősítve, amely szerint Horvátország az Interpoltól újból kéri a MOL vezérigazgatója elleni nemzetközi körözés meghosszabbítását. Az Európai Bíróság nem ismeri el a magyar legfőbb ügyészség felmentő határozatát és azt sem, hogy csupán tanúként idézte be Hernádit, ezért felszólítja Magyarországot, tegyen eleget az uniós döntésnek. Egyébiránt a 10 milliós eurós megvesztegetéssel gyanúsított vezérigazgató horvát ügyvédje szerint az Európai Bíróság döntésében nem szerepel, hogy Magyarországnak kötelező lenne kiadni Hernádit.

Ellenségük ellensége: azaz Izrael és Közép-Európa partnersége címmel a The Jerusalem Post a szovjet érából kiindulva azt elemzi, hogyan lett az egykori ellenségekből stratégiai szövetséges. Budapest, Prága és Pozsony is teljesítették az oroszok parancsait, 1967-ben szakítottak Izraellel és a szovjet propagandát követve szisztematikusan démonizálták Izraelt. Országaikból a zsidók vagy elmenekültek, vagy arra kényszerültek, hogy meghúzzák magukat. Nem így ma, amikor Izrael stratégiai szövetségese Közép-Európa, mintegy beékelődve Orosz- és Németország közé, amelyik leporolta magáról az idegengyűlöletet és flörtöl az autoriter államokkal. Az Antall József idején létrehozott Visegrádi 4-ek annak idején viccnek tűnt föl, ma már korántsem. A 65 millió lakosú és 2000 milliárd euró GDP-vel meg közös hadgyakorlatukkal túltesznek méretben például Kanadán, s valódi kihívásnak számítanak Brüsszel számára. Most a menekültkvóta ürügyén kiéleződött viszonyban egyre inkább érvényesül az, amit Izrael kezdetben is mondott, hogy Brüsszel politikája csak legitimálja a palesztin autokráciát, elhibázottnak tartja az Oslói Egyezményt. Legutóbb, Magyarországon járván és a V4-kel találkozván Netanjahu izraeli kormányfő is úgy fogalmazott, vagy a talpára áll Európa és növekszik, vagy enged a muszlim nyomásnak és eltűnik a süllyesztőben. Ráadásul a V4-eket erősíti Ausztria épp úgy, mint a Baltikum, illetve a Balkán térsége.

Leszámolt Orbán a barátból lett ellenséggel címmel a Simicska-birodalom összeomlását követi nyomon a The Guardian. A brit lap megállapítja, hogy Európában egyetlen politikus sem tudott olyan feltétlen és kiterjedt hatalomhoz jutni, mint Orbán Viktor, amit alapvetően egykori kollégiumi társának köszönhet. Igaz, idézi Paul Lendvait a cikk, Simicskából sem lehetett volna milliárdos Orbán nélkül. A liberális oldal nem bízott saját sikerében, annál jobban reménykedett abban, hogy a választási kampányban Simicska kiteregeti Orbán szennyesét, ami utóbbi vesztét okozhatta volna. Nem így történt. A Magyar Nemzettel kezdve a Lánchíd Rádión és a Figyelőn át a Hír Tv-ig elesett a kettejük csatájában. Láng Balázs, Kálmán Olga műsorának producere arra panaszkodott, 25 éve újságíró, de elege lett. Elhagyja a pályát, mert ma már nincs értelme újságot írni Magyarországon. Csintalan Sándor nyilatkozatára alapozva a The Guardian is megírja: Simicska nem volt hajlandó asszisztálni Orbán Putyin-barátságához. Úgy fogalmazott: ha egyszer a kezedet nyújtod az orosz medvének, az keresztbe fog lenyelni téged. Simicska belső köréből, magát megnevezni nem kívánt nyilatkozó szerint, a milliárdos vállalkozónak más választása nem volt, mint mindenét eladni. A jobbikos Gyöngyösi Márton szerint most már senki sem tudja Orbánt megállítani.

A magyar kormányzati tv-csatornán németeket interjúvoltak meg, akik titokban mind a szélsőjobbos AfD párt tagjai voltak – állítja a német Correctiv oknyomozó portál. Azaz torz képet fest Németországról a magyar riport, amely szerint gyakorlatilag az egész ország kénytelen volt megadni magát a menekülteknek. Azzal riogattak a még márciusban – tehát a választások előtt – készült riportban, ha 30%-ot meghaladja a menekültek aránya, akkor azok egyre erőszakosabbak lesznek, míg végül elkergetik hazájukból a németeket – állította egy ismeretlennek beállított, de valójában AfD politikus Hamburg közelében.

A Trancparency International Magyarországgal foglalkozik ismét, s írásában vélelmezi: a jogállam felszámolásának célja az lehetett, hogy zöld utat adjon a korrupciónak. Ma már minden intézmény a Fidesz kezében van, s tulajdonképpen a média 90%-a felett gyakorol kontrollt Orbán kormánya. A korrupció nyomon követését kezdi a Magyar Nemzeti Bank alapítványaival, folytatja a tao-rendszerrel, de nem zárja az offshore-cégeken keresztül bonyolított állampolgárság megvásárlásával. És itt vannak az uniós pénzek is, amelyeknél a pályázatok elbírálása nem átlátható. Mindenesetre Orbán veje minden pályázatból 12%-os haszonra tett szert, és általában 25%-kal túlárazták a megbízásokat.