Magyarország viszi az orosz vakcina jó hírét az EU-ba

A túlélésért küzd a Balaton étterem Cleveland főterén – mutatta be a MSN tévé az 1990-es években alapított magyar vendéglátó-egységet. A Shaker téren – amely Cleveland Times Square-je – lévő Balaton étterem neve már jó ideje közszájon forgott, Teréz konyhájának kiváló híre volt.  Ponti György, azaz George Ponti, a tulajdonos avatta be a nézőket a részletekbe. A konyha 1964-ben nyílt meg Balaton néven. Ő harmadik generációs örökösként viszi az éttermet, de most a Covid-19 miatt csődbe jutott.

Mint mondta, voltak hullámzó évek, de ilyen rossz még soha nem volt, mint most, a járvány okozta válságban. Sem a kölcsönt, sem az aktuális kiadásokat nem tudja fizetni. Ponti bevallotta: homokba dugta a fejét, mint aki nem akart tudomást venni a konyha a csődközeli állapotról. De aztán mégis csak kitalálta, mitévő legyen. Egyrészt az épület tulajdonosa elnéző volt a bérleti díj pontos fizetése tekintetében, másrészt úgy gondolta, akik szerették a magyar konyhát, ami Clevelandben tulajdonképpen az amerikai éttermek között meghatározó volt, azok csak nem hagyják teljesen csődbe jutni.

Így is történt, a Go Fund ismert pénzgyűjtő portálon 60 ezer dolláros gyűjtőakcióba kezdett Ponti György. Az interjú idején már 57 ezer dollárnál tartottak. Ugyanakkor van még egy apró probléma, a Shaker téri ingatlanok is nagy bajban vannak, a jelek szerint tulajdonosváltás lesz. Remélhetőleg az új landlord sem fog ajtósul rohanni a házba, ha nem érkezik meg időben a bérleti díja. A Balatonról az amerikai tv-csatorna számára készített kisfilm itt megnézhető.  

Magyarország jó hírét terjeszti a Szputnyik V vakcinának az Európai Unióban – a múlt héten megkötött szerződésről számol be jellegzetes orosz aspektusból a TASZSZ hírügynökség. A Valdai Csoport és Alapítványa igazgatósági tanácsának elnöke, Andrej Bisztrickij szerint a vakcina budapesti engedélyezése bizonyíték a szer minőségére, s ezzel Magyarország az orosz gyógyszeripar jó hírnevét öregbíti.

Helyes lépés volt tehát az Európai Unió gyógyszer-engedélyezési hivatalához fordulni a szer uniós engedélyezésének a céljából. Magyarország – nyilatkozta az orosz hírügynökségnek Bisztrickij – nemcsak azt erősítette meg, hogy nem rosszabb vagy gyengébb, de talán még jobb is az orosz a többi külföldi oltóanyaghoz képest. Mint kiderült: két, ilyen típusú vakcina mellett számítani lehet a hamarosan piacra kerülő harmadik orosz oltóanyagra is. A Szputnyik V vakcinát Oroszországon kívül engedélyezték már Magyarországon, Beloruszban, Szerbiában, Argentínában, Bolíviában, Algériában, a Palesztin Hatóság területén, Venezuelában, Paraguayban, Türkmenisztánban, és a legfrissebb TASZSZ hír szerint Pakisztánban is.

A Language Magazin jelentette meg a Duolingo által készített első Globális Nyelvismereti Jelentést, amelyből kiderül: felmérésük nemcsak a nyelvek népszerűségéről, de politikai, társadalmi és kulturális fordulatokról, jelenségekről is képet ad. Például arról, hogy a Covid idején 67%-kal ugrott meg a nyelvleckéket vevők aránya. Az Egyesült Államokban, Brazíliában és Mexikóban nagy számban csatlakoztak a nyelvkurzusokhoz, ami mögött nem feltétlenül csak a megnövekedett szabadidő hasznos felhasználásának a szándéka érhető tetten, de gyakorlati célok is, mint például a migráció. A legnagyobb ugrás tanulók számában a korábbi adatokhoz képest Irakban volt (640%); a második: Kína (300%). Továbbra is angol vezeti a népszerűségi listát, azt követi a spanyol, majd a francia. Hazánk is bejutott a listára, Németországgal és Japánnal együtt. Bár a németek bizonyultak a legkitartóbb tanulóknak, azonban a magyarok vezetik azt a listát, amely szerint a tanulók tényleg odateszik magukat, ha egyszer nyelvet tanulnak. Időt, fáradságot nem kímélnek. Ebben csak utánunk jönnek a japánok, majd a németek.

A brit Daily Expressben figyelemfelkeltő címben hirdetik, hogy a Brexit után a lengyelek lehetnek következők, akik távoznak az unióból. Sebastian Kaleta, a lengyel igazságügyi minisztérium államtitkára szerint Brüsszel célkeresztjébe került Lengyelország, amellyel szemben kettős mércét alkalmaz, és a jogállami normák miatt állandó nyomás alatt tartja. Az államtitkár hozzáteszi ugyan, hogy a lengyelek többsége unió-párti, de egy ilyen állandó nyomás hatására nem zárja ki a Polexit lehetőségét sem – fenyegetőzött.

Egyébként ugyanebben az újságban olvasható azt is, hogy Joe Biden amerikai elnök kezdettől fogva ellenezte a brexitet. Ben Harris-Quinney, volt brit külpolitikai kormányzati tanácsadó szerint, ha kereskedelmi ügyletekről lesz szó, akkor Biden az Európai Unióval való kereskedelmet fogja az első helyen szorgalmazni, kedvező tarifákra a britek aligha számíthatnak.

Biden nemegyszer nyilvánvalóvá tette, jobban tennék a britek, ha újra csatlakoznának a 27 tagállamhoz 28-adikként.