Az UNHCR, az ENSZ menekültügyi szervezete elítéli a magyar kormány minapi döntését, azon rendelet hatályának a meghosszabbítását, amelyik felhatalmazza a rendőrséget, hogy automatikusan és azonnali hatállyal eltávolít az országból mindenkit, akit a határ szabálytalan átlépéséért és az ország területén való szabálytalan tartózkodásért előállítanak.
Ennek a döntésnek az eredményeként Magyarország megtagadja a belépést az ország területére és a hozzáférést a menekültügyi eljáráshoz mindazoktól az emberektől, akiknek pedig adott esetben nemzetközi védelemre lehet szükségük. A magyar hatóságok 2016 óta több mint 71 ezer embert távolítottak el erősakkal az ország területéről.
A 2016. márciusi kormányrendelet hatályát a „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet” bevezetéséről Magyarország egész területére vonatkozóan ez év február 27-én újból meghosszabbították. Akkor született ez a döntés, amikor az Európai Unióba, azon belül Magyarországra érkezők száma évről évre folyamatosan csökken. A tengeri és szárazföldi úton az EU-ba érkezők száma 2020-ban 95 ezer volt, mindössze negyede a 2016-ban regisztrált 373 652 személynek.
A döntés újabb lépés azoknak az aggasztó fejleményeknek a hosszú sorában, amelyek gátolják a hozzáférést a menedékjoghoz. A magyar kormánya tavaly májusban több más rendkívüli jogszabályi intézkedést is bevezetett – hivatkozással a koronavírus-járványra. Így mindenekelőtt azt követeli meg a nemzetközi védelmet kérő emberektől, hogy első lépésben valamely szomszédos nem EU-tag országban lévő magyar nagykövetségen jelezzék a menedékjog-kérelmi szándékukat, és csak ezt követően dől el, hogy esetleg megkapják a jogot, hogy belépjenek Magyarországra és ott megkezdődjék a menekültügyi eljárásuk.
„Felszólítjuk a magyar kormányt, hogy vonja vissza ezeket a jogszabályi rendelkezéseket, és biztosítsa, hogy azok az emberek, akik szeretnének nemzetközi védelmet kérni – és akik közül sokan háború, erőszak és üldöztetés elől menekül – ténylegesen hozzáférhessenek az ország területéhez és a menekültügyi eljáráshoz. Az UNHCR kész támogatni Magyarország kormányát abban, hogy felülvizsgálja menekültügyi rendszerét, és összhangba hozza azt a nemzetközi menekült- és emberi jogi jogszabályokkal” – mondta Pascale Moreau, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága európai irodájának igazgatója.
„Az otthonukból erőszakkal elűzött emberekről való gondoskodás által napjainkban támasztott kihívások viulágméretű és térségi válaszokat kívánnak, mégpedig a szolidaritás szellemében, és nem egyéni kezdeményezéseket, amelyek erodálják a nemzetközi menekültvédelmi rendszert. Ez a ma már 70 éve működő rendszer kiállta az idő próbáját és túlélt számtalan válsághelyzetet. Közös felelősségünk, hogy megőrizzük ezt a rendszert.”
A jog, hogy valaki menedékjogot kérjen és menedékjogot kapjon, a nemzetközi jog által biztosított és az 1951-i menekültügyi egyezményre épülő jogi keretrendszer által támogatott alapvető emberi jog. Amikor az egyes államok legitim intézkedéseket léptetnek életbe a határaik védelmére, azt úgy kell tenniük, hogy a lépéseik összhangban legyenek a nemzetközi jogból fakadó kötelezettségeikkel, beleértve a non-refoulement elvének megtartását, azaz:
nem küldenek vissza senkit olyan országba, ahol az élete vagy a biztonsága veszélyben lehet, illetve annak a tiszteletben tartását, hogy minden embernek joga van menedékjogot kérni és abban részesülni.