Mobilra szállt „az év madara”

Május 10., a madarak és fák napja alkalmából a Telenor, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, valamint a Cellect együttműködésében korlátozott számban, teljes egészében lebomló, növényi alapú mobiltelefon-tokok készültek. Az Év madarát, a cigánycsukot ábrázoló kollekciót Czikkely Panni formatervező művész álmodta meg. Minden eladott tok árából 500 forint az egyesület „Az év madara” programját támogatja.

A magyarok átlagosan öt mobiltelefon-tartozékkal rendelkeznek; a legelterjedtebb kiegészítők közé tartoznak a telefontokok –derül ki a Telenor beszállítójának, a Cellect Hungary-nek friss felméréséből. A mobiltelefon-tartozék választásakor a vásárlók döntését elsősorban az ár és a hasznosság határozza meg; a harmadik helyen a környezetvédelmi szempont szerepel. A megkérdezettek közül csaknem valamennyi védi tokkal a mobilját, ezért a biológiailag teljesen lebomló kiegészítők különösen fontosak lehetnek, hiszen nem terhelik az élővilágot – miként a műanyagból készültek.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 1979-ben hirdette meg „Az év madara” programot, amelynek célja a természetvédelmi problémákkal érintett fajok, madárcsoportok bemutatása és ismertségük növelése. Az idén a lakosság szavazata alapján a cigánycsuk (Saxicola rubicola) nyerte el a címet. A közös kampányban most teljesen lebomló, növényi alapú, komposztálható mobiltelefon tokok készültek, amelyeken „Az év madara” látható. 

„A magyar cigánycsuk állomány az utóbbi két évtizedben a felére csökkent. Az oka a többi között a nagyüzemi mezőgazdaság élőhely-átalakítása és a gazos-bokros vegetáció megszűnése, beszántása áll. A mostani szemléletformáló kampánnyal arra próbáljuk felhívni a figyelmet, hogy egyénenként is tehetünk azért, hogy a fenntartható mezőgazdaság ne csak a lakossági igényeket elégítse ki, de mellette élőhelyet is biztosítson az állatoknak, növényeknek” – mondta Orbán Zoltán, az MME szóvivője.

A Cellect kutatása alapján a magyarok átlagosan két évig használnak egy telefontokot, amely végül a szemétben köt ki; műanyag borítók akár jó 200 évig terhelik a környezetet. A Cellect GoGreen tok környezetbarát, biológiailag lebomló, komposztálható.

„Az év madarát ábrázoló” telefontokok a jövő héten jelennek meg a Telenor webshopján. A Telenor más, is kínál.