…A jegybanknál Orbán Viktor kinevezettjei azért vitték le 2,1 %-ig az alapkamatot, mert ily módon akarták a 2012-i visszaesés után újra beindítani a gazdaságot – írja a többi között a Bloomberg. Samu János a Concorde-tól úgy látja: a magyar fizetőeszköz kilátásait alaposan megtépázta az elhúzódó és meredek kamatvágás. A Monetáris Tanács jelenlegi előrejelzése pedig bőséges mozgásteret ad a forint devalválódásához, még mielőtt az MNB fontolóra venné a kamatemelést…
A legnépszerűbb amerikai hírportálon – Huffington Post – megjelent elemzésében Simonyi András azt feszegeti, hogy vajon Putyin, Erdogan és a kis testvér, Orbán alkotja-e az új Fivérek Csapatát, utóbbi egy népszerű, II. világháborús tévéfilmsorozat címe volt. A Johns Hopkins Egyetemen oktató egykori NATO- és washingtoni nagykövet szerint az bizonyosan közös a három politikusban, hogy vegyes, illiberális rendszert hozott létre, amelyben kiherélték a demokratikus szerkezeteket. Valamennyien tehetségesek, ráéreztek a tartós hatalom ízére és úgy döntöttek, hogy sokáig kézben tartják a gyeplőt. Számukra az ideológia, a politika és a formális demokrácia csupán puszta eszköz e célok eléréséhez. Történelmileg mindhárom állam Kelet és Nyugat között ingázott, most a szerepmodellt illetően ismét a Dzsingisz Kán-féle korszakban vannak.
Putyin, Erdogan és Orbán lenyűgöző érzékkel tudja, mi kell a lakosság lelkének, értsd: mitől félnek az emberek. Kielégítik a letűnt nagyság és dicsőség álmát, a nemzet kivételességére, továbbá a nacionalizmusra és idegengyűlöletre építik ideológiájukat, de nem veszik észre, hogy évszázadokon keresztül éppen a különféle nemzetiségek keveredése volt az erő fő forrása. Mindhárman vezető hatalom akarnak lenni térségükben, rájátszanak, hogy az emberek nagyobb része úgy érzi: a Nyugat magukra hagyta őket.
Magyarország kakukkfióka, mert EU-tag, amely teljesen csődbe ment volna, ha nem kap 10 év alatt 17 milliárd eurót az uniótól.
Személyes ellenszenvük a Nyugattal szemben azon alapszik, hogy félnek a demokráciától, a választási rendszertől, amely minden hibája ellenére lehetővé teszi a politikai váltógazdálkodást. Ugyanakkor, hogy hatalomra kerültek, az részben annak a következménye, hogy a Nyugat túl derűlátóan ítélte meg 89 után a demokrácia erősödésének folyamatát.
A következményeket illetően Simonyi óvatosságot ajánl: Magyarországról azt mondja, hogy a fedő alatt egyre termelődik a gőz, Orbán indokolatlanul optimista, ami a vég kezdetének biztos jele. Az üzenetet világosan meg kell fogalmazni számára és a többieknek: ne a Nyugat bukását lássák néhány fejlett országbeli politikus tehetetlenségében.
Ha a liberális demokráciák nem jól működnek, sőt válságba kerülnek, a válasz erre nem az illiberális demokrácia, hanem a jobb, erősebb demokrácia. A gyenge vezetést nem tekintélyelvű államok autokrata vezetési módszerének átvételével kell ellensúlyozni, hanem jó, szilárd, pragmatikus és közmegegyezésre épülő, jogállami irányítással. A vagyon elosztásának egyenlőtlenségére nem az új rablólovagok és oligarchák osztályának megteremtésével, vagy a verseny elfojtásával kell reagálni, hanem erős gazdasági és üzleti felügyelettel, illetve átláthatósággal.
A világnak az az érdeke, hogy továbbvigye az északi államok tapasztalatait, azaz több sokszínűségre, szolidaritásra, nyitottabb és versengőbb gazdaságra van szükség, nem kevesebbre, utóbbiba beleértendő az elszigetelődés és az autarchia.
Az illiberális modell fertőzése újabb ébresztő, hogy jobban megértsük a világ zűrzavaros realitásait. A megadás fel sem vetődhet. Jobb, ha a Fivérek Csapata kemény időkre készül. A demokráciák vissza fognak vágni. Több demokráciával, nem kevesebbel.
A Moody’s egy fokozattal rontott az Erste magyarországi besorolásán, ráadásul a kilátás is marad kedvezőtlen, mivel az Orbán-kormány a vártnál jobban megvágja a bankokat a devizahitelesek ügyében – írja a bécsi Die Presse. Így most az osztrák pénzintézet a B3-as kategóriába került az eddigi B2-es helyett, miután a nemrégiben jóváhagyott banktörvény az Erstét jobban sújtja, mint az ágazat többi szereplőjét…
A teljes nemzetközi lapszemle itt olvasható, tessék kattintani!