…mert a tánc felemel, megforgat, elrepít, és nem csak azt, aki bármely műfaját műveli, hanem azt is, aki nézi. Bár táncolni (csaknem) mindenki tud, hiszen a medvetánc is tánc és a flamingó röpte is az. A lényeg, hogy a test mesél, érzelmeket közvetít, elvarázsol mozdulattal és gesztusokkal szakít el a súlyoktól és az árnyaktól. Igaz táncművésszé csak kevesen válnak, ám ők azok, akik hivatásszerűen felmutatják a mozdulatok csodáját, és produkcióikkal ébren tartják a nézőikben is az önfeledt szárnyalás illúzióját. (A nyitó kép Lakatos János felvétele.)
Ma, április 29-én a táncművészet legnagyobb ünnepére készül a magyar táncélet. Most is, mint eddig minden évben, a tánc világnapján a táncszakma szereplőit köszönti a Magyar Táncművészek Szövetsége. Nagyszabású gálaműsorral ünnepelnek, átadják a szakmai elismeréseket; díjat kapnak a növendékek, elismert művészek, táncpedagógusok és neves alkotók.
Este adják át a többi között az év legjobb férfi és női táncművészeinek díját, a Roboz Ágnes-díjat – a legjobb végzős növendékek számára, a 2024. év legjobb alkotója díjat, az életműdíjat, valamint a Táncművészetért díjat is – mondta el Velekei László Harangozó Gyula- és Seregi László-díjas, érdemes művész, táncművész, koreográfus, a Győri Balett igazgatója, a Magyar Táncművészek Szövetségének elnöke.
A hagyományokhoz hűen a gálaest közreműködői ezúttal is az idei díjazottak közül kerülnek ki, a Miskolci Balett és a Duna Művészegyüttes táncművészei mellett – a többi között – a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói lépnek színpadra. Az est második felében a 2024 legjobb alkotója díját elnyert Vincze Balázs Harangozó Gyula-, Imre Zoltán- és Seregi László-díjas, érdemes művész, táncművész, koreográfus, rendező, a Pécsi Balett művészeti vezetője által alkotott Faust, az elkárhozott című koreográfiáját láthatják a nézők a Pécsi Balett előadásában. A díjeső és az ünnepi gála ismét azt bizonyítja, hogy a tánc életünk része kíván lenni és mindenkinek kínálja az élményeket elhivatott művészei által.
A sajtótájékoztatón Fodor Zoltán Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, az Inversedance – Fodor Zoltán Társulat művészeti vezetője, a Magyar Táncművészek Szövetsége társelnöke ismertette a hazai táncszakma programnaptárját, kiemelve a VII. Horizont Nemzetközi Kortárstánc-fesztivált, a Tánc Fesztiválját, a XIX. Magyar Táncfesztivált, a 18. Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozóját, a XXIII. Nemzetközi Nyári Tánckurzus és Fesztivált, Erdélyi Táncháztalálkozót, a XVIII. Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozót, a XIII. Egri Stúdiószínházi Táncfesztivált és a Budapest Ballet Grand Prix 2024-et.
A Nemzeti Táncszínház aktuális eseményeit Ertl Péter a Nemzeti Táncszínház igazgatója mutatta be, hangsúlyozván, hogy április 27-én kezdődött a Budapest Táncfesztivál, és egészen május 11-ig három neves külföldi együttessel és számos nívós hazai előadással várják a tánckedvelőket. Hozzátette továbbá, hogy a Nemzeti Táncszínházban a fesztivál után sem pihennek: május 17-én Táncról álmodom címmel láthatják a nézők Zs. Vincze Zsuzsa Kossuth-díjas koreográfus alkotói estjét a Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadásában; másnap Frenák Pál legújabb kreációját, a CrAzy_RunnErs / Parad_Is_E-t tekinthetik meg a Táncszínházban, majd május 23-án – az idén 30 éves – Bozsik Yvette Társulat Körforgás című bemutatója lesz.
A nyáron sem áll meg az élet a teátrum falai között, és júliusban folytatódik az elmúlt évek sikerprogramja, a TáncPark, mely újra könnyed, nyáresti kulturális élményt kínál a kikapcsolódásra vágyó közönség számára.
Az idén is szeptemberben három napra Keszthely lesz a Balaton táncfővárosa. A Nemzeti Táncszínház és a Goldmark Károly MKK – Balaton Kongresszusi Központ és Színház szeptember 12–15. között rendezi meg a keszthelyi Táncpanorámát.
„Ma, április 29-én, a tánc világnapján meghirdetjük a felnőtt és gyermekbérleteinket, melyek összeállításánál a sokszínűségre törekedtünk, így segítve közönségünket abban, hogy még teljesebb képet kapjon a táncművészet jelenkori kínálatából” – hangsúlyozta a Táncszínház igazgatója.
Az idén zárja a Nemzeti Táncszínház azt a hároméves kampánysorozatot, amit a „Hiszünk a tánc erejében” jelmondat szerint terveztek meg és a fő célja az, hogy táncművészetet, a társulatokon, a táncművészeken és az alkotókon keresztül még közelebb hozzák a nézőkhöz. „A Test/Kultúra kampány záróakkordjában az élsportolónak nevelt táncosokat, mint érző és érzékeny művészeket szeretnénk bemutatni. A Lakatos János által elkészített fotósorozaton a táncos elegáns, esztétikai erejét, a technikai virtuozitását, izomzatát és flexibilitását jelenítjük meg, ezzel is növelve a táncos szakma megbecsültségét” – mutatta be a fotósorozat néhány képét az intézmény vezetője.
Ertl Péter beszámolt a mostani évadról is: több, mint 300 előadást és száznál is több táncprodukciót láthatott a közönség. A tánc szerelmesi az ország számos pontján 40 alkalommal találkozhattak a Nemzeti Táncszínház törzsegyüttesi körébe tartozó társulatok produkcióival.
A következő időszakban számos új bemutatóra, budapesti premierre és felújításra készül a Táncszínház. A többi között műsorra tűzi legújabb darabját a Bozsik Yvette Társulat, a Győri Balett, a GG Tánc Eger és a Frenák-társulattal is találkozhatnak majd a nézők. Emellett a Duna Művészegyüttes, a TranzDanz, a Budapest Táncszínház és a Közép-Európa Táncszínház is premierrel készül.
Ilyen gazdag választékból nehéz szemezgetni mindazoknak, akik élvezni szeretnék az emberrel csaknem egyidős művészeti ág előadásait, a lelkünknek kedves a mozdulatvarázslást.