Út a normális élethez – a Political Capital javaslatcsomagja

Honfitársaink alig harmada oltatná be magát a koronavírus ellen, a vakcinát teljesen elutasítók aránya ugyanekkora. Márpedig a korábban megszokott élet helyreállításához minél előbb meg kell teremteni a „nyájimmunitást”, ami 60–70 százalékos átoltottságot feltételez. A Political Capital javaslatcsomagja felvázolja a sikeres oltási program öt alapfeltételét, amelyek segítségével az év végére legyőzhető a járvány.

1. Pártpolitikától mentes, szakértői véleményekre és hírességekre támaszkodó tömegtájékoztatási kampányra lenne szükség.

Felmérések szerint a magyarok az orvosok, a szakértők tudományosan megalapozott tanácsait fogadják meg leginkább, míg a politikusokkal szemben bizalmatlanabbak.

A kommunikáció hatékonyságát nagyban növelheti a különböző világ- és politikai nézetekkel rendelkező, akár apolitikus véleményformálók vagy celebek bevonása; közös kiállásuk a jó ügy mellett meggyőzheti azokat a választókat is, akik inkább a pártos médiából tájékozódnak, vagy éppen apolitikusak, híreket is ritkán fogyasztanak.

2. A vakcinákról és az oltási folyamatról szóló tájékoztatás legyen egyértelmű, átlátható és következetes.

A kormányzati információk megbízhatósága és következetessége alapvető fontosságú az oltásokba vetett bizalom megteremtése szempontjából. A járványkezelési stratégia és az ehhez kapcsolódó kormányzati kommunikáció a világ számos országában nem volt következetes. A magyar járványügyi helyzetet illetően a közvélemény számára jelenleg továbbra sem teljesen egyértelmű például, hogy szükséges-e regisztrálni  a vakcinainfo.gov.hu oldalon ahhoz, hogy valaki oltást kaphasson. Az oltási tervből

egyértelműen ki kell derülnie, hogy pontosan hol, mikor és hogyan oltathatják majd be magukat az állampolgárok.

A fő üzenetnek a magyar vagy uniós közegészségügyi hatóságok által jóváhagyott vakcinák hatékonyságára és biztonságára kellene fókuszálnia, annak hangsúlyozásával, hogy az emberek normális életének helyreállítása leggyorsabban az oltások révén kialakuló nyájimmunitás elérésével lehetséges.

3. A beoltottak részesüljenek kézzelfogható előnyökben!

Az emberek szabad mozgását, gazdasági és rekreációs tevékenységét érintő előnyöket kell biztosítani azoknak, akik beoltatják magukat. Ilyen előnyök lehetnek, ha például az oltási igazolvány birtokában lehet beülni vendéglátóipari egységekbe, szórakozóhelyekre, moziba vagy színházakba, mely intézmények így hamarabb megnyithatnának. Uniós szinten pedig az oltási igazolvánnyal rendelkezők ismét szabadon utazhatnának vagy vehetnének igénybe szolgáltatásokat, a határoktól függetlenül.

Különösen fontos lenne, hogy a vakcina iránt kevésbé lelkes fiatal korosztályok számára egyértelmű előnyökkel járjon az oltás, egyéb esetben az átoltottság kritikusan alacsony maradhat a körükben.

Az oltások kötelezővé tétele jelenleg nem járható út. A kötelezővé tétel épp ellentétesen hatna, növelve az oltásellenesek táborát.

4. A koronavírussal kapcsolatos dezinformációkat folyamatos cáfolni kell.

Hónapokkal a vírus első hulláma után is terjednek az összeesküvés-elméletek, például „új világrend titkos fegyveréről” vagy Bill Gates „népességátalakító terveiről”. A közösségi média a járvánnyal kapcsolatos álhírek melegágya. Akik hisznek a koronavírussal kapcsolatos összeesküvés-elméletekben, azok jóval magasabb arányban zárkóznak el a védőoltásoktól is. A koronavírussal kapcsolatos dezinformáció visszaszorítása tehát alapvetően fontos az oltási kedv növelése szempontjából is.

5. Közérthetően és meggyőzően kell hivatkozni a tudomány eredményeire.

Fel kell használni tudomány és a tudományos intézmények tekintélyét a kormányzati intézkedések hitelesítése és az új vakcinákba vetett hit/közbizalom megerősítése végett. A tudomány képviselőinek ugyanakkor egyszerűbben, közérthetőbben kell fogalmazniuk. A túlmisztifikált tudománykép elidegenítő hatású, az eredménye pedig az lehet, hogy a közvélemény lemond az alapvető tudományos ismeretek megértéséről is.

A népesség vakcinációs hajlandósága összefügg a COVID-kutatásokba és az új vakcinákba vetett bizalommal. A tudomány „hangjaként” a pandémiával kapcsolatos ajánlásokat a Magyar Tudomány Akadémia tudja a leghatékonyabban összefogni és a közvélemény számára elérhetővé tenni. Ezért az MTA járványügyi kommunikációját egy általános tájékoztató platformmá lehetne fejleszteni.

A koronavirus.gov.hu is számos kívánnivalót hagy maga után. A központi oldalon elérhetővé kell tenni az egészségügyi ellátórendszer mellett az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-Egészségügyi Intézet (OGYÉI), a Nemzeti Népegészségügyi Központ, továbbá az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat által közölt adatokat.

A Political Capital elemzéséről részletesen itt olvashatnak az érdeklődők.