Kétheti élvezet a táncművészet szerelemeseinek. Budapesten újra ünnepelhetjük a mozgásművészet csodáit. Az idén ismét élőben láthatjuk a produkciókat. A vírusveszély enyhültével ugyanis megrendezik a Budapest Táncfesztivált.
Két helyszínen, három neves külföldi együttessel, nívós hazai előadások, egy táncritkaság, és a tánc világnapja. Ezt nyújtja a közönségnek a Budapest Táncfesztivál április 28–május 11. között. Ráadásul ez az év igazán különleges: fesztivállal kezdett és zár a huszadik évét ünneplő Nemzeti Táncszínház, a táncünnep szervezője és házigazdája.
Már a megnyitó maga a csoda: április 28-án a Martha Graham Dance Company előadását élvezhetjük, egyenesen New Yorkból. A tánc Picassójaként ismert művész, Martha Graham mára ikonikussá vált koreográfiját, újra értelmezését hozza a táncegyüttes: az est során újraéled az 1935-ben készült, majd évtizedekig elveszettnek hitt Panorama című Graham-munka egy részlete, Norman Lloyd eredeti zeneművére. Külön öröm, hogy a New York-i társulattal érkező balettmester a Magyar Táncművészeti Egyetem növendékeinek közreműködésével állítja a MÜPA színpadára az izgalmasnak ígérkező produkciót.
A nyitány másnapja egyben a tánc világnapja; ünneplése az idén is emlékezetesnek ígérkezik: közös gálaműsorra készül a Magyar Táncművészek Szövetsége és a Nemzeti Táncszínház, a program része a művészeti produkciók mellett a teljes szakma ünneplése: díjat kapnak növendékek, befutott művészek, táncpedagógusok, neves alkotók.
Május 1-jén az Inversedance–Fodor Zoltán Társulat H O M E című előadásának ősbemutatóját láthatja a közönség, mely Anh Ngoc Nguyen, vietnámi koreográfus személyes vallomása a világunkban zajló és mindannyiunkát érintő folyamatokról.
Május 2-án a Korhatár nélkülcímű előadásban körbetáncolják a balett világát a Hattyúk tavától a Mosoly országán át, egészen a kortárs balett koreográfiákig. Feledi János – Feledi Project az emberi létet alapvető eseményeire választ kereső TestTérKép című előadása tekinthető meg, valamint a mindig különlegesben gondolkodó alkotó, Fehér Ferenc várja a közönséget, a Hakuna Matata című darabjával.
Május 3-án a Győri Balett megrázó és drámai erejű Ne bánts! című előadásával érkezik a Táncszínházba. A máig sokszor tabunak számító családon belüli erőszak témáját körüljáró darabot most először láthatják a Táncszínház új épületében. Újdonságként az idén bemutatkozik a Nemzeti Táncszínházban a Budapesti Operettszínház Balettegyüttese is.
Május 5-én a The four seasons / Ha a világ enyém lenne címmel egy különleges, angol–magyar kétrészes est érkezik a Táncszínházba. Az előadás első részében Vivaldi világhírű műve A négy évszak zenéje csendül fel, melyhez vizuális látványt az olasz Compagnia Opus Ballet társulata nyújt, ezt követően pedig a Budapest Táncszínház előadásában, Földi Béla koreográfiája elevenedik meg.
Május 7-én a Dresden Frankfurt Dance Company lép színpadra a Nemzeti Táncszínház nagyszínpadán. Napjaink egyik legnevesebb táncegyüttese a Hollow Bones című Jacopo Godani-koreográfiával érkezik, ami táncösszegzés: a művészeti vezető sajátos rendezői látásmódjának, a klasszikus balett-technikához való hozzáállásának és széleskörű koreográfiai kutatásainak eredménye.
Május 10-én és 11-én a franciaországi Malandain Ballett Biarritz La Pastorale című klasszikus balett alapokra építő, de a kortárs nyelven megszólaló táncelőadásával zárul a fesztivál. A mű Ludwig van Beethoven születésének 250. évfordulója alkalmából készült, és alapjául a zeneszerző derűs, idilli és természetdicsőítő 6. szimfóniája szolgált.
Erre mondja az utca embere: nem semmi program! Csak győzzön az ember válogatni, hová menjen, mit nézzen. Jegyekért ide kattintson, aztán röpítsen a ritmus!