Az újságíró archívumából – Volt egyszer egy MTESZ-székház

Nem sikerült kiderítenem, hogy létezik-e napjainkban is a MTESZ, azaz a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége. Mindazonáltal a http://www.mtesz.hu cím üres. És ma véletlenül mégis csak rábukkantam! Az internet egyik legnagyszerűbb „bugyrában”, a világháló saját archívumában, ezen a címen (tessék kattintani!), ahol kiderül, hogy 2012 tavaszán még működött az országos központ az eredeti helyén, Budapesten, a Kossuth Lajos téri székházban, a metrómegálló fölött…Aztán egy másik bejegyzésből már arról értesülhet a keresgélő, hogy 2013 nyara óta felszámolás alatt áll a magyar műszaki és természettudományi értelmiség évszázados szövetsége. Kereken 40 (negyven!), országosan, megyénként is működött egyesületet, társulatot, társaságot „sikerült” a 2010-es évek közepére fölszámolni, megszüntetni. Némi túlzással írható, hogy helyettük megalakult a „nemzeti dohányboltok” hálózata, a második Orbán-kormány egyik nagy vívmánya, hőstette…amit rövidesen a „nemzeti tüzép” követ, hogy a „nemzethy módon gondolkodó és cselekvő magyar „nemzethy” polgár oda járhasson építő- és tüzelőanyagért, ha éppen még lesz pénze és ereje. (A nyitó képen: a győri székház, amikor még iparkamaraként működött.)

Akkor, amikor azt írtam, hogy nem sikerült kiderítem, létezik-e még vagy sem a MTESZ, még reménykedtem, hogy igen, és működik is a kiegyezés idején szerveződött elődből 1950-ben alakult MTESZ. Még akkor is, ha például a pesti Kossuth Lajos téren lebontották (a szakértők szerint szerfölött korszerű megoldásokkal létesített) központi székházát, hogy helyére historizáló stílusban fölhúzzanak egy kormányzati épületet, amelynek pincéjéből alagút vezet az ország házába… (Miért alagút? Nehogy megázzanak a hölgyek és urak, és nehogy találkozzanak az utca emberével, az őket megválasztókkal…)

Az internet sajtá archívumában föllelt „bizonyíték” arról, hogy 2007 nyarán még működött a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége Győr-Sopron megyei szervezete .

Ez alkalommal archívumomban a MTESZ győri székháza avatásáról szóló tudósításomat leltem meg: ötvenhárom esztendővel ezelőtt, 1970. március 21-én vehette használatba a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége Győr-Sopron megyei szervezete és számos tagegyesülete. az (akkori nevén) Tanácsköztársaság útja 5. szám alatt.

A pompás sarokpalota az 1890-ben alapított Győri Kerületi Kereskedelmi és Iparkamara székházának épült, és 1907. május 29-én avatták föl az akkor Vásártérszer, 1914-től Vilmos császár, majd 1937-től Szent István útként ismert sugárút elején. (Az utat később még néhányszor átnevezték: Sztálin, aztán Tanácsköztársaság, majd újra Szt. István lett.)

A II. világháború után sokféle célra használt (ott működött a kommunista párt, az OTI-utód SZTK adminisztratív központja is…), míg végre a jobb sorsra érdemes házat végre megkapták a Győr-Sopron megyei műszaki és tudományos egyesületek, a MTESZ és a TIT (Tudományos Ismeretterjesztő Társulat), amelyek számára szépen fölújították a városképi szempontból mindenképpen megőrzendő sarokpalotát. Szerénységem az 53 esztendővel ezelőtt, 1970. március 20-án tartott székházavatóról ekként számolt be a megyei napilapban:  

«Apróság, de hasznos: arról is nevezetes a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége, hogy hazánkban a legkorábban vezette be a szabad szombatot. Évtizede talán, hogy szombatonként nincs hivatal a MTESZ-ben.

Tegnap mégis nagy volt a sürgés-forgás a MTESZ Győr-Sopron megyei szervezetében. Hivatásos és társadalmi tisztségviselők, beosztottak szíves-örömest vállalták a szombati munkát (és előtte egész héten az éjjelekbe nyúló műszakokat), hiszen sok-sok éves álom, terv vált valóra: elkészült Győrben a Technika Háza.

Társadalmi munkában tervezték

Győr, Tanácsköztársaság útja 5. A valamikori iparkamarából, pártszékházból, SZTK-irodaházból Győr és a megye iparához, mezőgazdaságához méltó tudományos létesítményt alakítottak ki a szakemberek. Kiviteli terveit társadalmi munkában készítették el a MTESZ társadalmi tudományos szervezeteinek, egyesületeinek tagjai, élükön a Győri Tervező Vállalat dolgozóival…

Szellemesen fogalmazott egy régi győri szakember, amikor ezt mondta:

– Győr ipari város, sokáig csak azzal törődtünk, hogy mindig pöfékeljenek a gyár-kémények, és a lehető legmagasabb százalékot érjük el a termelésben (újabban a nyereségben), és közben megfeledkeztünk az ipari kultúráról, a tudományok szervezett és önkéntes műveléséről…

Persze nem helyes ennyire kategorikusan és szigorúan ítélkezni, az öreg mérnök szavaiban mégis sok az igazság. Húsz esztendővel ezelőtt a győri Széchenyi tér egyik sötét üzlethelyiségében alakult meg a MTESZ-szervezet, és a két évtized alatt sok helyütt volt megtűrt albérlő. Tegnapig a Bajcsy-Zsilinszky utca 27/a. számú házban osztozkodott a TIT megyei szervezetével, és közben számtalanszor bizonyította: még a mostoha körülmények között is tudott maradandót alkotni. Mert például a Győri Műszaki Főiskola létesítésének gondolatát is a társadalmi tudományos egyesületek tagjai ápolták, és szorgalmazták megvalósítását.

A műszaki értelmiség otthona

Sorolhatnánk még a nagyszerű tetteket, a tízezres tömegeket mozgósító, nemzetközi és országos konferenciákat, ankétokat, előadásokat, kiállításokat, a város és a megye fejlődését segítő szívós, kitartó mérnöki, technikusi, közgazdászi szorgalmat, lelkesedést.

Legyen mégis pártatlantól származó az elismerés! Gaál Ödön, a MTESZ központi titkára így nyilatkozott tegnap:

– Az ország harmadik legnagyobb ipari központjának, Győr-Sopron megyének műszakijai, közgazdászai gyakran erejüket meghaladó tettekkel bizonyították a technika és tudományok iránti szeretetüket, lelkesedésüket. Ékes bizonyítéka ennek a közúti járműprogram megvalósítása. Jelenleg háromezer társadalmi tudományos munkása van itt a MTESZ-nek. A város majdnem tízezer műszakijához mérten nem sok. Soraink gyarapítását azonban gátolta, hogy nem volt otthona a műszaki értelmiségnek.

Szinkrontolmács-berendezés

De már van! A MTESZ a központi pénzalapjából 3,5, a Kohó- és Gépipari Minisztérium pedig kétmillió forintot költött arra, hogy 1970. március 21-én Győr-Sopron megye társadalmi és állami szerveinek képviselői, a tudományos egyesületek tagjai és számos vendég előtt Nagy Károly, a MTESZ Győr-Sopron megyei elnöke felavathatta a győri Technika Házát.

Az országban a technika győri háza talán a legkorszerűbb. Alkalmas akár más rendezvények lebonyolítására is, hiszen nagy előadótermében szinkrontolmács-berendezés gondoskodik a nyelvi nehézségek áthidalásáról. URH-rádióberendezése lehetővé teszi, hogy akár az épület összes helyiségében hallhassák az előadó szavát…

Rövidesen szovjet tudósok részvételével nagyszabású tudományos előadás-sorozaton bizonyítja a MTESZ: időszerű volt, hogy a tavasz első napján felavathattuk a technika győri házát.» (Eddig a tudósítás.)

Manapság a Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság működik a valamikori iparkamarai, párt- és SZTK-székházból (ma már csak egykori) MTESZ-székházzá előlépett pompás épületben.