Öt év óta dolgozik a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL), Budapest Főváros Levéltára (BFL) és a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ Zrt.) az elektronikus levéltár megvalósításán; a konzorciumhoz az idén csatlakozott a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) is. A hatalmas munka költségvetése 2,75 milliárd forint, ami teljes egészében Európai Uniós támogatás.

Az e-levéltár átadási ünnepség elnöksége.

A kezdeményezés célja az volt, hogy lehetőséget teremtsen nagy mennyiségű elektronikus iratanyag pontos, napra kész nyilvántartására, közzétételére és hosszú távú megőrzésére. A levéltárak hagyományos szerepükben biztosí­tották a több száz éves iratok hiteles fennmaradását és a hozzájuk kapcsolódó elévülhetetlen jogokat. A 21. században már garantálják a kormányzati és önkormányzati döntések átláthatóságát is.

„Nagy öröm arról beszámolni, hogy megvalósult az elektronikus levéltári rendszer. Eredményeként a világon egyedülálló, integrált nyilvántartó és archiváló rendszer jött létre, aminek a hatása messze túlmutat az Európai Unió által előírt, ötéves fenntartási időszakon. Büszkeséggel tölt el, hogy egy olyan informa­tikai rendszert vezetünk be, amely segíti kulturális és történelmi értékeink megőrzését és életben tartását a jövő generációi számára” – mondta el Vályi-Nagy Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium info-kommu­nikációért felelős államtitkára.

A levéltárakban őrzött dokumentumok maradéktalan megőrzése nemzeti érdek, így kiemelten fontos volt, hogy a választott hardver- és szoftvermegoldás biztosítsa az elektronikus dokumentumok hosszú távú, katasztrófatűrő megőrzését. A NISZ Zrt. vezette konzorcium az Európában legelterjedtebb szoftverme­goldások adaptálását tűzte ki célul, olyan európai országok megoldásait vette át, mint pl. az Egyesült Királyság, Németország, Hollandia, Svájc és Ausztria.

„Eljutottunk ahhoz a pillanathoz, amikor az egyik legrégebbi tervünket, az elektronikus levéltárat sikerrel adhatjuk át a használóknak. A teljes egészében európai uniós forrásból megvalósult levéltári rendszer olyan siker, amelyben munkatársaink osztoznak a Magyar Nemzeti Levéltár és a Budapest Főváros Levéltára, valamint a rendszert szállító társaság munkatársaival. Amai E-levéltárátadása terveink megvalósulásának csak az első fontos mérföldköve. Társaságunk a következő néhány hónapban több nagy infokommunikációs beruházás sikeres, határidőn belüli megvalósítását fogja bejelenten” – számolt be a NISZ Zrt. szerepérőlSzabó ZoltánAttila vezérigazgató.

A generálszállítói kivitelezésre kiírt közbeszerzési eljárást tavaly októberben a T-Systems Magyarország Zrt. nyerte meg. A nyertes cég a fővállalkozói feladatok mellett a rendszereket üzemeltető teljes infrastruktúra kiépítését, a levéltári portál megvalósítását, valamint az integrációs feladatokat végezte.

„Az E-levéltár megvalósítása összetett rendszer-integrációs és egyedi alkalmazás-fejlesztési kompetenciákat feltételezett, amelyekkel a T-Systems Magyarország elődcégei révén rendelkezik. A munka sikere nagyban köszönhető a résztvevő felek közötti kooperációnak, amely lehetővé tette, hogy rekordidő, azaz 10 hónap alatt megvalósuljanak a fejlesztések – mutatott rá Rékasi Tibor, a projekt fővállalkozói feladatait ellátó T-Systems Magyarország vezérigazgató-helyettese.

Dr. Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója felidézte, hogy a levéltári rendszer meg­valósítási ideje alatt az általa vezetett intézmény látványos változásokon ment keresztül. A Magyar Országos Levéltár és 20 megyei levéltár integrációjával tavaly október 1-jén létrejött a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL), amely több mint 310 kilométernyi iratot őriz, és 40 terabájt digitális másolatot tárol, valamint tesz elérhetővé az interneten. A főigazgató asszony beszédében kiemelte, hogy a beruházás eredményeként számottevően bővülnek az intézmény internetes szolgáltatásai, és a beszerzett digitalizáló eszközöknek köszönhetően ugrásszerűen megnő az online formában hozzáférhetővé tett iratok száma is.

Budapest Főváros Levéltárában (BFL) is nagy fejlesztések történtek, amelyek mind azt a célt szolgálják, hogy a kutatókat, érdeklődőket nyugat-európai színvonalon tudja kiszolgálni az intézmény.

„Az eredmény: Budapest Főváros Levéltárának hasznos tároló kapacitása mára eléri a 130 terabájtot. Az intézmény digitalizálási eszközparkja teljesen megújult: két könyv-, egy-egy mikrofilm-, lapadagolós és térképszkennert szereztünk be, ezzel megteremtődtek a tömeges digitalizálás alapjai. Terveink szerint három év múlva 13 millió digitális felvételt fog szolgáltatni a Fővárosi Levéltár az e-levéltári rendszerben” – számolt be a fejlesztés eredményeiről Kenyeres István, Budapest Főváros Levéltárának főigazgatója.

A mára megvalósult elektronikus levéltárban mind az iratokat létrehozók, mind a közfeladatot ellátó szervek munkatársai, mind a kutatók online hozzáférnek az őket érdeklő dokumentumokhoz. A kutatási korlátozások nélküli elektronikus iratok elektronikus másolatai minden érdeklődő számára otthonról is elérhetők az internet révén.

 

Modern látogatótérrel gazdagodott a Győri Egyházmegyei Levéltár

(MTI) Modern látogatótérrel gazdagodott a győri római katolikus egyházmegye levéltára – hangzott el a projektzáró sajtótájékoztatón. Vajk Ádám, az intézmény igazgatója elmondta: a teljes egészében uniós pályázati forrásból finanszírozott fejlesztés eredményeként korszerű környezetben fogadhatják a kutatókat és az iskolai csoportokat.

Ezt szolgálja az a helyiség, ahol tíz kutató is kényelmesen dolgozhat, éppúgy, mint a 15 tagú iskolai csoportok fogadására alkalmas oktatótér. Közlése szerint tavaly 150 kutató 600-700 alkalommal kereste fel az intézményt, az érkező diákok száma meghaladta a 300-at. Hangsúlyozta: szeretnének minél nyitottabb, használóbarát intézménnyé válni, amit az is jelez, hogy a jobb kutathatóság céljából már több mint 320 ezer oldalnyi dokumentumot digitalizáltak, és tettek elérhetővé az interneten.

Vajk Ádám szólt arról is: a levéltárban a tízmillió forintos fejlesztés eredményeként mini kiállításokat rendezhetnek ezentúl. Az első tárlaton hírességek ott őrzött iratait, írásait, leveleit mutatják be.