Gyorsan pörög a Gazdaság.hu oldalon az Opten céginformációs szolgáltató végelszámolás-számlálója. Tavaly 
szeptember 23-án lépte át a mutató a tízezres határt, az idén viszont már múlt pénteken, azaz több mint három 
hónappal előbb. „Az év eleje óta figyeljük, hogy mi történik a végelszámolásokkal, mert volt olyan hónap, amikor az 
előző év azonos időszaki értékénél 78 százalékkal több végelszámolási eljárás kezdődött a cégbíróságokon” – 
mondja Csorbai Hajnalka az Opten stratégiai igazgatója.

Az okok a kötelező mérlegbeadásban, illetve az elmulasztása esetére megállapított szankciókban keresendők. Az 
elektronikus beadást elmulasztó vállalkozásokkal szemben előbb a NAV indít adóhatósági eljárást, és ha ez nem 
vezet eredményre, akkor az ügyről tájékoztatja a cégbíróságot, amely automatikusan elrendeli a kényszer 
végelszámolást. A cégbíróság erről levélben tájékoztatja a céget, ami azért fontos körülmény, mert e levél 
kézhezvételétől számított 15. nap, azaz a rendelkezésre álló fellebbezési időszak az utolsó esélye a cégnek arra, 
hogy benyújtsa a szükséges dokumentumokat, és ezzel leállítsa a végelszámolási folyamatot. „A 15 nap eltelte után a cég ellen mindenképpen megkezdik a végelszámolási eljárást, de ez sokkal inkább a 
gazdaság érdekeit szolgálja, mintsem a vállalkozóknak okoz problémát. Nem jellemző ugyanis, hogy a 
tulajdonosoknak értékelhető terveik lennének egy olyan céggel, amelyik egy adóhatósági eljárás, valamint a 
kényszer-végelszámolás megkezdéséről szóló értesítés után sem tesz meg annyit, hogy benyújtsa a mérlegét” – 
mondja az Opten-vezető.

„A számok hónapról hónapra erősen ingadoznak, ami feltehetően a cégbíróságok leterheltségének eredménye, de 
biztosak lehetünk benne, hogy egész évben fennmarad a kényszer végelszámolások nagy száma, mert a mi adataink 
szerint több tízezer cég mulasztja el a mérlegleadást” – véli Csorbai Hajnalka.