Az Európai Bizottság üdvözli, hogy a Tanács – az Ukrajna és az ukrán nép elleni brutális agresszióra válaszul – március 15-én elfogadta az Oroszországgal szembeni negyedik szankciócsomagot. A tegnap jóváhagyott korlátozó intézkedések tovább növelik a Kremlre nehezedő gazdasági nyomást abból a célból, hogy Oroszország ne tudja finanszírozni Ukrajna megszállását. Az EU a szankciókat összehangolta nemzetközi partnereivel, mindenekelőtt az Amerikai Egyesült Államokkal. (A nyitó kép forrása: kurier.at.)
A szankciócsomag révén az EU:
# több ágazaton átívelően és teljes körűen megtiltotta ügyleteket az orosz állami vállalatokkal – mindenekelőtt a Kreml katonai-ipari komplexumával;
# importtilalmat vezetett be a jelenleg uniós védő intézkedések hatálya alá tartozó acéltermékekre, ami mintegy 3300 millió eurós exportbevétel-kiesést okoz Oroszország számára. Ezt ellensúlyozandó, az EU megnövelt importkvótákat oszt szét más nem uniós országok között.
# széles körben megtiltotta, hogy új beruházásokra kerüljön sor az orosz energiaágazatban. Ez alól – korlátozott mértékben – kivételt képez az atomenergia polgári célú felhasználása, valamint egyes energiatermékek szállítása az EU-ba.
# kiviteli tilalmat vezetett be a luxuscikkekre (pl. luxusautókra, ékszerekre stb.). Az intézkedés célkeresztjében az orosz elit áll.
# kibővítette a szankciók hatálya alá tartozó személyek és szervezetek jegyzékét, amire Kreml-közeli oligarchák és prominens üzletemberek mellett azokat a katonai és védelmi területeken tevékenykedő vállalatokat is fölvette, amik logisztikai és tárgyi segítséget nyújtanak az invázióhoz. Az EU a dezinformációban aktív szereplők jegyzékét is kibővítette.
# megtiltotta, hogy az uniós intézetek hitelminősítést adjanak ki Oroszország és az orosz vállalatok számára, illetve hitelminősítési szolgáltatásokat nyújtsanak orosz ügyfelek részére. Az intézkedés arra irányul, hogy az érintettek ezentúl még kevésbé férjenek hozzá az uniós pénzügyi piacokhoz.
Az EU – a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) más tagjaival együtt – arról is megállapodott, hogy Oroszország elveszíti „a legnagyobb kedvezményben részesített nemzet” státuszt, azaz hogy az orosz termékek és szolgáltatások többé nem részesülnek a legnagyobb kedvezményes elbánásban az uniós piacokon. (A teljes sajtóközlemény)
Európa jövője: a polgárok javaslatai
Ukrán polgárok és parlamenti képviselők közreműködésével a szervezők második alkalommal szenteltek egy teljes plenáris ülést a konferencia polgári vitacsoportjai által megfogalmazott ajánlásoknak.
A konferencia plenáris ülésének résztvevői számba vették az „EU a világban / Migráció” és „Erősebb gazdaság, társadalmi igazságosság és foglalkoztatás / Oktatás, kultúra, ifjúság és sport / Digitális átállás” európai polgári vitacsoportok által megfogalmazott 88 ajánlást, valamint a nemzeti polgári vitacsoportok kapcsolódó ajánlásait. Putyin Ukrajna elleni inváziója és az arra válaszul meghozott uniós intézkedések kiemelt figyelmet kaptak a hétvégén lezajlott vitákon.
Március 25–26-án a konferencia plenáris ülésének résztvevői ajánlásokat fognak kidolgozni, amelyek a nemzeti és az európai polgári vitacsoportok ajánlásain, a többnyelvű digitális platformra beérkezett javaslatokon és észrevételeken, valamint a konferencia plenáris ülése és munkacsoportjai keretében folytatott eszmecseréken fognak alapulni, témák szerint csoportosítva.