Keserédes, szomorkás komédia – leginkább így határoznám meg az Illatszertár műfaját. A múlt század húszas-harmincas éveinek hangulatát idézi a klasszikus darab. Teljes boldogságról nincs szó, de nyugodjunk meg, a happy end nem marad el! A siker garantált, egyrészt mert kiválóak a színészek, másrészt, mert manapság ritka kincs egy premier.
László Miklós (Budapest, *1903–New York, †1973) darabját 1940-ben James Stewart vitte a filmvásznon sikerre, a Shop Around The Corner című fekete-fehér alkotásban, mivel a szerző – okosan és idejében – kivándorolt Amerikába. Az Illatszertár, bár alapszituációi örökzöldek: a megcsalt férj, a félreértések – ma már sok tekintetben meglepő a 21. század embere számára: ebben az üzletben nemcsak kiszolgálják a vevőt, de a mennybe viszik, istenítik, hatan köszönnek neki és rábeszélik valamire, hogy megvegye. Ez manapság ismeretlen, főleg Magyarországon.
A darabot a tengerentúlon Parfumerie címmel mutatták be, amiből hollywoodi feldolgozások készültek. A szerelem hálójában (1998) című nagy sikerű mozi – Meg Ryan és Tom Hanks főszereplésével – alapötletét is ez adta, csak ott már email-eket váltanak egymással az ismeretlenül egymásba szerető főszereplők.
Az alapsztori? Vágyak, remények, pletykák, félreértések és két idegen titokzatos szerelmi levelezése, aki egy véletlen folytán nagyon is közel kerül egymáshoz. A szerelmespárt Szinetár Dóra és Ember Márk, a színházhoz frissen a szerződött színész alakítja.
Az üzlet tulajdonosát Szervét Tibor játssza:
„Az általam megformált Hammerschmidt egy öregedő férfi, aki azzal szembesül, hogy a felesége megcsalja. A feleség, úgy tűnik, lényegesen fiatalabb, nagy korkülönbség van köztük, de a háttérkörnyezetből kiderül, hogy Hammerschmidt abban reménykedett, hogy ez nem lesz majd akadály. Ez egy huszonhárom éve tartó házasság, két gyereket nevel, és most kiderül, hogy az asszony szeretőt tart… Ez minden korban, minden férfi és szerintem nő számára is katasztrófa, mert az önbecsülése, az identitása, a saját magáról alkotott képe forog kockán – ez mindig ezzel jár. Ezért omlunk össze, hogyha kiderül, hogy a párunk valaki mást jobban díjaz, mint minket. A színdarabnak nem ez a fő története, de egy igen erős mellékszála.”
Az előadást Béres Attila rendezte. A már említett művészeken kívül, Nagy Viktor, Hevesi László, Mórocz Adrienn, Szabó Erika, Szabó Győző, Hunyadkürti István, Tamási Zoltán és Ikotics Milán lép színpadra.
Külön említést érdemel Horesnyi Balázs díszlete: korhű, gazdag. Ma már ritkán láthatunk ilyen gondossággal, sok munkával létrehozott színpadképet.
A Tháliában először ma, október 30-án nézhetjük meg a színdarabot.