A kampánnyal a hatalom támogatást akar szerezni a kemény, új törvényekhez, amelyek rendeltetése, hogy korlátozzák a bevándorlást – írja a BBC. Ide értendő az is, hogy jó eséllyel hamarosan kerítést építenek a déli határon és visszafordítják Szerbiába az érkező menekülteket. Az ellentábor szövetségest is talált: az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságát. A tudósító megjegyzi, hogy miközben megnőtt a migránsok száma, aközben magyarok tízezrei hagyják el az országot.
A Süddeutsche Zeitung Európa jövőjéről tett közzé elemzést, azt taglalva, vajon mindent megengedhet-e magának a magyar, a görög, a román és a londoni kormány? A válasz: Brüsszel idáig tudomásul vette a túlkapásokat, a szabályok és az alapértékek sajátos alkalmazását, mert fél attól, hogy az egész szövetség széteséséhez vezet, ha valamelyik tagállam kiválnék. Most éppen megint nehéz idők járnak a szervezetre, és a bajok belülről, a lényeget fenyegetik.
Így pl. Magyarországon az veszély, hogy Orbán Viktor alatt az ország tekintélyelvű, pluralizmusellenes rendszerré alakul át. A miniszterelnök példaképének nevezi Putyint, a magyaroknál igencsak erőteljesen uszítanak a menekültek és a kisebbségek ellen, Orbán – mostanáig büntetlenül – figyelmen kívül hagyja az alapvető értékeket.
A szervezet a kompromisszumokra épül, a baj csak akkor van, amikor ezek az egyezségek hamisak és az alapot érintik. Megint csak Orbán túllép a Lisszaboni Szerződésben lefektetett értékeken: a pluralizmuson, a diszkriminációmentességen, az igazságosságon, a szolidaritáson.
Így most az fenyeget, hogy szétrohad Európa magja: a valuta, az értékek, a célok. És hamarosan jöhetnek a nemzeti konzervatívok Lengyelországban, valamint Olaszországban is, akik azt mondják majd: amit szabad a magyaroknak, görögöknek, briteknek, azt szabad nekünk is. Ennélfogva szembe kell nézni azzal, hogy egy tagállam adott esetben kiválik, mert a vörös vonalat nem szabad átlépni.
Világossá kell tenni a négy ország, köztük a magyarok, valamint a többi tagállam közvéleménye számára is, hogy sajnálatos, ha egy ország elhagyja a 28-akat, de nem katasztrófa. Viszont bizonyos kormányok és populista pártok ez esetben elvesztenék a zsarolási képességüket. És onnantól kezdve nagyon is megfontolnák, kockáztassák-e a tagság előnyeit, amikor tudják, mekkora a tét. Ugyanakkor erősödnék az EU tekintélye, ha felmutatja a saját értékeit, és nem tűr el mindent.
Autokraták és nacionalisták a világon mindenütt nyomás alá helyezik a civil szervezeteket – írja elemzésében a Die Zeit. A végén azonban mindig ugyanaz az ellenség: már tudniillik a Nyugat. A harc arról szól, hogy milyen értékek érvényesüljenek, és ki határozza meg őket. Ez a helyzet Kínában és Oroszországban, és most már olyan demokráciák is követik az autokrata receptet, amelyek nyomás alatt érzik magukat, lásd Indiát. Magyarországon Orbán Viktor a múlt nyáron emberi jogi csoportok ellen uszított, mondván, hogy azok külföldi lobbisták, akik a nemzet jogos érdekei ellen lépnek fel…
A mai teljes nemzetközi sajtószemle itt olvasható, tessék kattintani!