Csokoládé: boldogság olvasni, hát még elkészíteni

A Nagy csokoládékönyv a méretét tekintve (210×240 mm) nem nagy, szerencsére, így aztán akár olvasgatni, akár sütni-főzni belőle igen kényelmes. Mert ez a kötet egyszerre olvasnivaló és receptgyűjtemény, a Cookta.hu első kiadványa is. (Az Aranykanál-versenyre beérkezett receptek három díjnyertese – a szedres-csokis kosárka, a vegán cukkinis brownie és a mogyorókrémes csokoládétorta a Nagy csokoládékönyvbe is bejutott.)

A nagy csokikönyv ötöde a csokoládé és a kakaó történetének összefoglalója; kezdődik a maják és az inkák korával, folytatódik a nagy felfedezésekkel, a kakaó európai elterjedésével, termesztésével, végül a csokoládé fajtáiról, készítéséről olvashatunk. A maják szerint „az istenek eledele” volt a kakaó, vagyis a cacahuaquchtl, és a „keserű víz” sem jótékony hatású gyógyvíz, hanem a csokoládé, vagyis a xocoatl. A boldogság bódító érzetét keltő csoda.

Csokoládét persze, nem csak a csokoládémesterek főzhetnek a műhelyeikben, a háziasszonyok is készíthetnek otthon. Jó ötleteket (pl. a kakaót és a lisztet mindig szitáljuk át, hogy szép levegős szerkezetű legyen) és tanácsokat is kapunk, hogy milyen eszközöket (pl. kenőkés, spatula, ecset, márvány) szerezzünk be, mielőtt nekilátunk a munkálatoknak, mert ezekre nemcsak a profiknak van szükségük, hanem minden vállalkozó kedvűnek.

Nézegetve a fotókat, úgy gondolom, hogy a cukkinivirágot még bárki be tudja mártani csokoládéba, de már a márványozásnál és csíkozásnál elbizonytalanodom… Vigaszul: jó lehet egy süti akkor is, ha nem annyira szép… A ganache és a polikarbonátos bonbon elkészítése sem látszik nehéznek, bár a „süt(és)ő nélkül készíthető csokoládés desszerteknek nálam nagyobb az esélyük.

Vannak ismertebb édességek, mint pl. a számtalan változatban készíthető tiramisutorta, a klasszikus Sacher-torta, az új divatú szuflé, de már magyarázatra szorul a panna cotta, a macaron, a brownie, a trópusi Pavlova-torta, a mille feuille… Lehet tanulmányozni.

Külön fejezetet kaptak, mintegy 20 oldalon, a ma legdivatosabb „mentes” csokoládés finomságok, mint az energiagolyók, az avokádó-puding, a vegán sajttorta, a matcha, a karob – és ugyanekkora terjedelemben a házilag készíthető édességek, a trüffelgolyó, a csokiszalámi, a télifagyi, a bounty-szelet, a fehér- és az étcsokoládés bonbon, a tejkaramella…

A könyv utolsó fejezete már a haladóknak szól, benne a már említett Pavlova-tortával, a CC Martinivel…

A receptekben nem a „végy 30 tojást” mennyiségek szerepelnek, mint nagyanyáink idejében, hanem a 30 g cukor, a 175 g vaj, a 400 g meleg víz, a 30 g cukrozatlan kakaópor, amit bizony semmivel nem könnyebb kimérni manapság, mint a vesszőkosárból a 30 tojást kiszámolni, anno.

Jó lapozgatást, és sikeres sütés-főzést!