
Télvíz idején barlangi csivitelés: ma legalább száz lányka és fiúcska hangja töltötte be a teret, miközben bundákból, hócsizmákból, sapkából-sálból bújt ki. A teremben friss tej, vajas kalács várta valamennyit, és persze ki-ki kedvére falatozhatott Montice-szeletekből. Ezek gyerekek a múlt három hónapban tanáraik és szüleik segítségével részt vettek egy tanulságos, pénzjutalommal is kecsegtető, ötletes pályázaton. A Montice Margaréta-gyűjtés célja: akár játszva is megtanítani a gyerekeket (és persze felnőtt segítőiket is) arra, hogy milyen az egészséges táplálkozás, és benne a tej és tejtermékek szerepe. A cég szakembereinek felméréséből kiderült: az anyukák többsége csomagol elemózsiát az iskolás nebulóknak. A gyerekeknek valamivel több, mint a fele menzán ebédel, harmada pedig otthon a mama főztjét élvezheti. Az uzsonnát minden második iskolás már otthon költi el. A családok tehát (még a folyamatos drágulás közepette is – a szerk. megj.) igyekeznek megteremteni a gyermekeiknek az egészséges táplálkozás lehetőségét.
Az is mérhető volt egy 15-ös skálán, hogy mi, magyarok mindössze 4,8 pontot érünk el tejfogyasztásban, jócskán elmaradunk az európai átlagtól.
A felmérés alapján nevelő célzatú pályázatot hirdetett meg honlapján a cég. A három hónapos verseny részvevői ott követhették saját és társaik eredményét az egyes versenyterületeken. A fejtörőben a diákoknak havonta három kérdéssort kellett kitölteniük – persze az interneten, mert manapság ez a módi. Eközben elsajátíthatták az egészséges táplálkozás legfontosabb tudnivalóit. A bolti blokkgyűjtő akcióval a szülők, felnőttek részvételére számítottak a tejes cég és az iskolák. Pályázni lehetett az egészséges táplálkozás jegyében fényképpel, videóval, reklámszöveggel is.
Októberben a Bárdos Lajos Általános Iskola (Dunakeszi), novemberben a Széchényi Körúti Általános Iskola, Sportiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (Szolnok), decemberben pedig az Általános Művelődési Központ (Tevel) nyert.
Ma az összes nyertes iskola és a három fődíjas köszöntése, oklevelek, az ajándékcsomagok, állatkerti és játszóházi belépők, nyári tábori meghívók, és végül az egy-egymillió forintos pénzadomány átadása zajlott a budapesti állatkertben. Valamennyi részvevő megtekinthette a nyertes filmeket: igazán jó ötletek, kedves alkotások születtek. Fénykép, reklámszöveg is sokféle készült.
Kiderült, hogy a pénzadományt a nehéz helyzetben (és melyik nem az!?) lévő iskolák kivétel nélkül közösen használható, tartós beruházásra, pl. udvari játékra költenék. Akik nyári táborozást nyertek, azok a szerényebb körülmények között élők költségeihez járulnak hozzá, mások honismereti kirándulást terveznek.
És ha már állatkert: oroszlánfóka-szemlére indultak az iskolások; a Mona Hungary nevelőszülőként támogatja a hidegben különösen játékos jószágokat. A fókák igazi színészek: minden tudásukat bemutatták. Forogtak, pörögtek, egyensúlyoztak, két lábukra álltak, orrukra emelték a vízbe dobott karikát, megpuszilták gondozójukat, időnként szinte beszéltek, kényeskedve járkáltak medencéjük partján, és miután úgy ítélték meg, hogy nem kaptak elegendő és hangos tapsot, önmagukat is megtapsolták.
A nyertesek:
|
Ady Endre Általános Iskola |
Tényő |
|
Általános Művelődési Központ |
Gyermely |
|
Általános Művelődési Központ |
Tevel |
|
ÁMK Sárszentmikósi Általános Iskola Sárbogárd Nagylóki Általános Iskolája |
Nagylók |
|
Bárdos Lajos Általános Iskola |
Dunakeszi |
|
Gyermek és Ifjúságvédelmi Intézetek, Otthonok, Fővárosi Vakok Általános Iskolája és Nevelőotthona |
Budapest |
|
Hatvani István Általános Iskola |
Debrecen |
|
JKI Jászágói Általános Iskolai Tagintézmény |
Jászágó |
|
Képesség és Tehetségfejlesztő Magániskola Jásdi Telephelye |
Jásd |
|
KTKT Általános Iskola és Középiskola Imrehegyi Általános Iskolája |
Imrehegy |
|
Mecsekaljai Iskola Pázmány Péter Utcai Általános Iskola |
Pécs |
|
Páli Szent Vince Katolikus Általános Iskola és Óvoda |
Kapuvár |
|
Széchéenyi Körúti Általános Iskola, Sportiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény |
Szolnok |
|
Újhatvani Római Katolikus Általános Iskola |
Hatvan |
|
Gerlai Általános Művelődési Központ |
Békéscsaba |

