Télvíz idején barlangi csivitelés: ma legalább száz lányka és fiúcska hangja töltötte be a teret, miközben bundákból, hócsizmákból, sapkából-sálból bújt ki. A teremben friss tej, vajas kalács várta valamennyit, és persze ki-ki kedvére falatozhatott Montice-szeletekből. Ezek gyerekek a múlt három hónapban tanáraik és szüleik segítségével részt vettek egy tanulságos, pénzjutalommal is kecsegtető, ötletes pályázaton. A Montice Margaréta-gyűjtés célja: akár játszva is megtanítani a gyerekeket (és persze felnőtt segítőiket is) arra, hogy milyen az egészséges táplálkozás, és benne a tej és tejtermékek szerepe. A cég szakembereinek felméréséből kiderült: az anyukák többsége csomagol elemózsiát az iskolás nebulóknak. A gyerekeknek valamivel több, mint a fele menzán ebédel, harmada pedig otthon a mama főztjét élvezheti. Az uzsonnát minden második iskolás már otthon költi el. A családok tehát (még a folyamatos drágulás közepette is – a szerk. megj.) igyekeznek megteremteni a gyermekeiknek az egészséges táplálkozás lehetőségét.

Az is mérhető volt egy 15-ös skálán, hogy mi, magyarok mindössze 4,8 pontot érünk el tejfogyasztásban, jócskán elmaradunk az európai átlagtól.

A felmérés alapján nevelő célzatú pályázatot hirdetett meg honlapján a cég. A három hónapos verseny részvevői ott követhették saját és társaik eredményét az egyes versenyterületeken. A fejtörőben a diákoknak havonta három kérdéssort kellett kitölteniük – persze az interneten, mert manapság ez a módi. Eközben elsajátíthatták az egészséges táplálkozás legfontosabb tudnivalóit. A bolti blokkgyűjtő akcióval a szülők, felnőttek részvételére számítottak a tejes cég és az iskolák. Pályázni lehetett az egészséges táplálkozás jegyében fényképpel, videóval, reklámszöveggel is.

Októberben a Bárdos Lajos Általános Iskola (Dunakeszi), novemberben a Széchényi Körúti Általános Iskola, Sportiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (Szolnok), decemberben pedig az Általános Művelődési Központ (Tevel) nyert.

Ma az összes nyertes iskola és a három fődíjas köszöntése, oklevelek, az ajándékcsomagok, állatkerti és játszóházi belépők, nyári tábori meghívók, és végül az egy-egymillió forintos pénzadomány átadása zajlott a budapesti állatkertben. Valamennyi részvevő megtekinthette a nyertes filmeket: igazán jó ötletek, kedves alkotások születtek. Fénykép, reklámszöveg is sokféle készült.

Kiderült, hogy a pénzadományt a nehéz helyzetben (és melyik nem az!?) lévő iskolák kivétel nélkül közösen használható, tartós beruházásra, pl. udvari játékra költenék. Akik nyári táborozást nyertek, azok a szerényebb körülmények között élők költségeihez járulnak hozzá, mások honismereti kirándulást terveznek.

És ha már állatkert: oroszlánfóka-szemlére indultak az iskolások; a Mona Hungary nevelőszülőként támogatja a hidegben különösen játékos jószágokat. A fókák igazi színészek: minden tudásukat bemutatták. Forogtak, pörögtek, egyensúlyoztak, két lábukra álltak, orrukra emelték a vízbe dobott karikát, megpuszilták gondozójukat, időnként szinte beszéltek, kényeskedve járkáltak medencéjük partján, és miután úgy ítélték meg, hogy nem kaptak elegendő és hangos tapsot, önmagukat is megtapsolták.

A nyertesek:

Ady Endre Általános Iskola

Tényő

Általános Művelődési Központ

Gyermely

Általános Művelődési Központ

Tevel

ÁMK Sárszentmikósi Általános Iskola Sárbogárd Nagylóki Általános Iskolája

Nagylók

Bárdos Lajos Általános Iskola

Dunakeszi

Gyermek és Ifjúságvédelmi Intézetek, Otthonok, Fővárosi Vakok Általános Iskolája és Nevelőotthona

Budapest

Hatvani István Általános Iskola

Debrecen

JKI Jászágói Általános Iskolai Tagintézmény

Jászágó

Képesség és Tehetségfejlesztő Magániskola Jásdi Telephelye

Jásd

KTKT Általános Iskola és Középiskola Imrehegyi Általános Iskolája

Imrehegy

Mecsekaljai Iskola Pázmány Péter Utcai Általános Iskola

Pécs

Páli Szent Vince Katolikus Általános Iskola és Óvoda

Kapuvár

Széchéenyi Körúti Általános Iskola, Sportiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény

Szolnok

Újhatvani Római Katolikus Általános Iskola

Hatvan

Gerlai Általános Művelődési Központ

Békéscsaba