A covid-járvány második hullámának ellenére tömegesen alakulnak új vállalkozások hazánkban; újra a múlt évek hangulatát mutatják a szeptemberi adatok. (A nyitó képhez:Az Opten Cégfluktuációs Index (törölt/ alapított cégek számát hasonlítja az időszak elején rendben működőkéhez) 2020. szeptember: Békés, Zala és Tolna megyében érte el a legjobb értékeket, a legmagasabb fluktuációt Budapest, Baranya és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye produkálta.)
Azzal, hogy 2584 új vállalkozást alapítottak az év kilencedik hónapjában, szeptember lett a cégalapítást tekintve az év második erős hónapja. A szeptemberi cégalapítások száma 6,8 százalékkal haladta meg a 2019-i havi átlagot, és a múlt öt évet tekintve is kimagasló.
Sajnos, ennek ellenére is csak részben tükrözi a vállalkozási bizalom helyreállását. A szeptemberi céglapítási kedv a covid két hulláma között tapasztalt, nyári ideiglenes megnyugvásnak köszönhető. A gazdasági válság miatti bizonytalanság sokakat késztet kényszervállalkozásra. Az ősz első hónapjában tapasztalt cégalapítási lendület látszólag sok tekintetben hasonlít a múlt évek adataihoz, ám a mostani folyamat kevésbé látszik egészségesnek és tartósnak.
A szokatlanul magas cégalapítási arányhoz hozzájárulhat a KATA szabályainak várható szigorítása. A múlt években magánszemélyek jó része inkább egyéni vállalkozásba kezdett cégalapítás helyett, ami elsősorban a rendkívül kedvezményes KATA-szabályozásnak is volt köszönhető. A jövőre jócskán szigoridó KATA-szabályok miatt azonban a vállalkozók nagyobb része kezd inkább társas vállalkozásba.
A cégalapításokkal ellentétben a gazdasági hullámvölgy ellenére a cégmegszűnések száma továbbra is rendkívül alacsony. Szeptemberben mindössze 2500 céget töröltek, ami az utóbbi öt év harmadik legalacsonyabb havi értéke. Ez azt is jelenti, hogy abszolút értékben nőtt szeptemberben az Optennél bejegyzett cégek száma. Érdekesség: tavaly a növekvő cégalapítások ellenére is csökkent a hazai cégek száma; az irányzat most megfordulni látszik. Bár feltehetően csak átmenetileg, még ha egyelőre (feltehetően nem sokáig) a hitelezői türelem jellemző a vállalati partnerkapcsolatokban.
A megszüntetéseket tekintve alapvetően változatlan a helyzet. A cégbázisra leginkább veszélyes felszámolási eljárások száma továbbra is alacsony, mindössze 323 felszámolási eljárást tettek közzé szeptemberben, ami igen alacsonynak számít az előző évek havi értékeihez képest. Ami jó hír, hogy az előző hónapokban magas végelszámolási eljárás is kezd normalizálódni. Az ősz első hónapjában 731 végelszámolás lett nyilvános, ami jóval magasabb az előző évek hasonló adatánál, ám a 2020-inél alacsonyabb. A koronavírus két hulláma közötti viszonylagos nyugalom alatt tehát kevesebb vállalkozó döntött önszántából a vállalkozása megszüntetése mellett.
Viszonylagos hitelezői türelemről árulkodik a végrehajtások száma is: szeptemberben 4214 társas vállalkozás ellen indult legalább egy végrehajtási eljárás, ami kevesebb, mint a 2019-i, de még mindig magas az 510 ezer céget tartalmazó hazai cégbázishoz mérten.