Az egyes aktivisták egyelőre csak a saját nevükben lépnek fel, de erősödik a törekvés, hogy hangolják össze tevékenységüket. A hatalom gőzhengere azért akadozik, mert a tavaszi győzelem után Orbán új politikai frontokat nyitott, így Simicska Lajos ellen, ahelyett, hogy megszilárdította volna eredményét. Egyúttal közeledett Putyinhoz, ami az USA-ban és az EU-ban felkeltette a gyanút, hogy nem lojális a nyugati szövetségi rendszer iránt. A kitiltások ugyancsak jócskán megtépázták a miniszterelnök tekintélyét, még a Fidesz-hívek körében is. Utóbbi fiatal, modern rétege ugyanis egyáltalán nem szereti, hogy az ország felhúzza a nyugati horgonyt és belesodródhat Oroszország karjaiba. Ily módon a nyilvánosság nemcsak a polgári tiltakozásoknak tanúja, hanem annak is, hogy ütésváltások, indiszkréciók zajlanak a hatalom legfőbb letéteményesei között, ami őszig kizártnak számított. Úgy tűnik föl, Orbán stábja kiesett szerepéből: az idegesen bedobott új ötletek, amelyekkel vissza kellene venni az irányítást, csak újabb és újabb felháborodást keltenek…
Ugyancsak a Der Standardban olvasható a „Putyin, Orbán, Erdogan” című kommentár arról hogy az állítólagos reformerek, megmutatják, igazából micsodák. Az elemzés „autokrata demokratúrának” minősíti az érintett rendszereket… Voltak sikerek, a lakosság tényleg helyeselte a vonalat. De azután történt valami: az erős emberek kezdték elfojtani először az ellenzéket, majd a kritikus sajtót. Az állami szerkezeteket a hatalom igényeihez igazították hozzá… Agresszívan szomorkodnak a „nagyszerű múlt” miatt: Putyinnál ez a Szovjetuniót, Orbánnál Nagy-Magyarországot, Erdogannál az Oszmán Birodalmat jelenti. És mint rokonlelkek, egymásban keresnek támaszt. Egyre radikálisabban ápolják az áldozat mítoszát. De meddig mennek el?
A magyar kormányfő azt mondta, hogy nem bánja a nemzetközi bírálatokat, amelyek arra hivatkozva érték, hogy felszámolja a demokratikus értékeket – írja a Bloomberg. Orbán maga ellen hangolta az EU-t és az USA-t, mivel támogatja hatalomgyakorlásnak azt a formáját, amely szerinte sikerre vezetett Törökországban és Oroszországban. A hírügynökségnek adott interjúban ellenben visszautasította, hogy beleavatkozzanak országa belügyeibe. Szerinte a magyarok üdvözlik az illiberális demokráciát. Mint kifejtette, a fékek és ellensúlyok rendszere amerikai találmány és a szellemi középszerűsége miatt Európa átvette azt…
Az unortodox magyar gazdaságpolitika legújabb lépéseként Orbán Viktor arra kényszeríti a nagy szupermarketeket, hogy tartsanak zárva vasárnaponként – áll a világ legtekintélyesebb gazdasági lapjában. A Financial Times szerint a miniszterelnök ily módon szembemegy azzal az európai iránnyal, hogy liberalizálják a kiskereskedelmet. Az intézkedés előreláthatólag visszaveti az eladásokat a többnyire külföldi kézben lévő hálózatoknál. Az ágazat ugyanakkor arra intett, hogy a terv árt mind a fogyasztók, mind a munkavállalók érdekeinek. A francia gazdasági miniszter éppen most javasolta, hogy az üzletek az eddigi 5 helyett 14 vasárnap tartsanak nyitva, amit a párizsiak 75 %-a támogat.
A kormány költségvetési terve elleni tiltakozásul tüntetők zárták le a közlekedést Budapesten és környékén – tudósít a német Der Spiegel. Szakszervezeti aktivisták és a hatalom más ellenfelei ily módon fejezték ki nemtetszésüket a büdzséjavaslat ellen, beleértve szociális juttatások eltörlését. Néhány tucatnyi tüntető eltorlaszolta az Országház előtt mélygarázs lejáratát is. A forgalmat az egész országban 43 helyen bénították meg félutas lezárással. Magyarországon jelenleg tiltakozó akció sorozata zajlik az állami segélyek csökkentése, megszüntetése és Orbán Viktor tekintélyuralmi irányítása ellen.