Kezdődik a könyvhét – Történelmet író betegségek

A Corvina Kiadó gazdag választékából ezúttal Ronald D. Gerste német szerző ismeretterjesztő művét tartjuk kiemelésre érdemesnek, ami nemcsak a mindannyiunk életét megváltoztató koronavírus-járvány miatt érdekes olvasmány; a manapság aktuális témák is gyakorta visszaköszönnek a lapjairól (oltásellenesség, összeesküvés-elméletek, tüntetések a járványügyi intézkedések ellen stb.).

A kelet-németországi Magdeburgban született, Düsseldorfban az orvosi egyetem elvégzése után a történelemszakot választotta, ennek megfelelően a medicinában és a históriában egyaránt jártas, de szerencsénkre mindemellett jótollú újságíró és író is, aki igyekszik maximálisan kerülni az orvostudomány szakbarbár fordulatait, így mindenki számára érthetően fogalmazza meg a művében szereplő uralkodók, illetve betegségek történetét.

Mint az előszóban maga is megfogalmazza: a mű „a nagy betegségek és a nagyok betegségei” összefoglalását célozza meg, természetesen a teljesség igénye nélkül. A huszonhat rövid, tizenkét-tizenöt oldalas, szerfölött olvasmányos fejezet olyan közismert szereplők és betegségek felidézése mellett, mint VIII. Henrik, George Washington vagy Lenin, illetve a pestis, a szifilisz vagy a tbc, a magyar olvasók nagy része számára kevéssé ismert történelmi figurákkal és ritkán előforduló betegségekkel is bőven foglalkozik.

Magától értetődő módon a Magdeburgból származó Gerste a világtörténelem német szempontból fontos alakjait és eseményeit kiemelten kezeli, így Hitler mellett olyan germán és skandináv államférfiakról is sokat megtudunk, akikről nem, vagy alig valamit tanultunk csak az iskolában, így a könyvet olvasva az is garantáltan új ismeretekhez jut, aki az átlagosnál jóval többet tud a világtörténelemről.

A fentiek mellett vásárlásra serkenhet az is, hogy a legtöbb történésztől eltérően Gerste nem fél a „mi lett volna, ha…” kezdetű gondolatmenetek levezetésétől sem, így néhány esetben egészen elképesztő történelmi alternatívákat vetít elénk. Az egyes fejezetek lebilincselően érdekesek és bárki számára könnyen olvashatóak, ám ha szigorúak akarunk lenni a könyv megítélésében, akkor a szerkezete már nem éppen következetes.

Nehezen felismerhető valamilyen általános rendezőelv, hiszen az egyes fejezetek nem kronologikus sorrendben vagy más egyértelmű szempont szerint követik egymást, így kissé keverednek az egyes személyek betegségét, illetve egyes kórképek történetét leíró történetek, de mindezek „helyrerakása” nem okoz különösebb gondot. Van azonban néhány fájó hiány is a könyvben.

Chopin nevét valószínűleg illett volna megemlíteni, mint a tuberkulózis egyik leghíresebb áldozatáét, a sokunknak oly kedves Sisi pedig bizonyára megérdemelt volna néhány bekezdést, akár külön fejezetet is, ám valószínűleg terjedelmi okokból rájuk nem került sor. Legyünk optimisták: talán Gerste csak egy második kötet megírására tartalékolta őket.

Mindenesetre e kisebb hiányosságok ellenére is feltétlenül elolvasásra javasoljuk a könyvet, amelyet még ezután is biztosan gyakran leemelünk majd a könyvespolcunkról, egyes személyek vagy betegségek nevének hallattán.