A magyar kormányfő megveti a civil szervezeteket

Brüsszel még nem sokat tett, hogy szigorúbban nézzék meg azoknak az uniós polgároknak az útlevelét, akik a Közel-Keletről térnek vissza, a Frontex krónikusan kevés pénzt kap működéséhez. A schengeni rendszernek csak akkor van értelme, ha a tagok közösen vállalják a felelősséget a menekültek befogadásáért, illetve a külső határok védelméért – mondta Merkel. Számára, illetve más EU-vezetők részére az igazi kérdés az, vajon Európa képes-e megbirkózni külső határainak védelmével, miközben az eddiginél többet tesz, hogy véget érjen a zűrzavar a Líbia és Afganisztán között húzódó térségben – tudósít a Wall Street Journal. A határok nélküli földrész még most is ígéretes álom, persze, csak ha a vezető politikusok hajlandók keményen dolgozni azért, nehogy lidércnyomás legyen belőle. 

Az Amerikai Hangja, azaz a Voice of America összeállítása azt igyekszik kideríteni, hogy Orbán Viktor autokrata-e vagy csupán egy félreértett provokatőr. Mindesetre a tudósító úgy összegzi, hogy a harcias politikus pária lett az európai baloldal szemében, és most különleges felhatalmazást akar magának terrorveszély esetére. A terv miatt a magyar és a kontinentális baloldali erők újabb fekete pontot adnak neki. Viszont a régió más jobboldali populistái odaállnak kemény, bevándorlás-ellenes álláspontja mögé és tapsolnak neki, amikor sűrűn piszkálja Brüsszelt.

Orbánt 2010 óta sok helyen minősítették autokratának, idegengyűlölőnek, elkeresztelték a magyar Mussolininek. A politico híroldal úgy minősítette, hogy ő Európa következő diktátora. Hívei ezzel szemben azt állítják, hogy a másik fél kettős mércét alkalmaz. Merthogy pl. a francia elnök is alkotmányos változtatásokat igyekszik keresztül vinni. Csakhogy Hollande-ot soha nem hasonlították Putyinhoz, vagy Erdoganhoz. Az ellenfelek ugyanakkor felhozzák az irányított közbeszerzéseket, meg azt, hogy a magyar kormányfő megveti a civil szervezeteket, így főleg azokat, amelyek az EU-tól, vagy Sorostól kapnak pénzt. Orbán egyébként Oxfordban az amerikai-magyar üzletember ösztöndíjával tanult. Az is mondják, hogy az állami média a kormánypropaganda szócsöveként szolgál…

Európában több nacionalista párt is úgy növeli népszerűségét, hogy baloldali elképzeléseket terjeszt. Azaz az új jobboldal ugyanazt hangoztatja, mint a régi baloldal. A Financial Times szerzője, Ann Applebaum példaként hozza Franciaországot, de emlékeztet arra, hogy amit Le Pen meghirdetett, az Magyarországon már meg is valósul. A bankok visszaállamosítása Orbán Viktor programjának központi eleme. A kormányfő büntető adókat, illetve szabályozást vetett be, hogy elriassza a külföldi pénzintézeteket, vagy direktben megvett idegen kézben lévő bankokat. Nem kizárt, abban bízik, hogy az állami bankok majd ismét helyzetbe hozzák a politikusok barátait. Egyébként annak idején a privatizálással részben éppen ezt a gyakorlatot igyekeztek felszámolni. A szerző arra is felhívja a figyelmet, hogy a jobboldal sűrűn használ olyan nyelvet, mintha a régi marxisták szólalnának meg, ám ez vonzó lehet a fiatalok számára, főleg, ha internetes kampány is megtámogatja. Hogy az államosítás, a protekcionizmus, a költségvetési felelőtlenség és a büntető adók alkalmazása egyszer már lejáratta magát, az még nem jelenti azt, hogy valaki nem próbálkozik meg ugyanezzel, főleg, ha közben a fényes nemzeti zászlót lengeti a kifakult sarló-kalapácsos lobogó helyett. 

Orbán még több hatalmat akar a terrorveszélyre hivatkozva, ideértve, hogy gyakorlatilag minden rendelkezésére áll majd, amivel egy demokráciában korlátozzák a polgárjogokat. Az osztrák Kurier ennek kapcsán feltűnőnek tartja, hogy a miniszterelnök a párizsi merényletek óta szinte egyetlen beszédéből sem hagyja ki a terrorakciók növekvő kockázatát. És a törvénytervezet értelmében a válsághelyzetet már akkor is ki lehetne hirdetni, ha szélsőséges akciók fenyegetnek. Ehhez elegendő, mondjuk, egy baráti titkosszolgálat figyelmeztetése. Utána már nem is kell megindokolni a drasztikus lépéseket. De a jóváhagyáshoz a Fidesznek még szüksége van két voksra a parlamentben. 

(A mai teljes nemzetközi sajtószemle itt olvasható, tessék kattintani!)