(Szerző: Kertész Ádám/szabadeuropa.hu) Hiába a jogerős bontási engedély, a Civilek a Palotanegyedért Egyesület szerint amíg állnak a Magyar Rádió történelmi falai, addig van remény. Hétfőn odaálltak a kamion elé, amely nem állt meg, hanem megtolta a tiltakozókat. Ezt már vizsgálja a rendőrség. A minisztérium szerint minden jogszerű, a bontás a legmagasabb szintű műszaki követelményeknek megfelelően kezdődött meg.
Jogerős a bontási engedély, annak ellenére, hogy per alatt áll, mert az azonnali jogvédelmet elutasította a bíróság – mondta a Szabad Európának Márkus Ferenc építőmérnök, a Civilek a Palotanegyedért Egyesület tagja. Három per is kezdődött a bontás ellen: az önkormányzat, egy társasház és az egyesület nevében ő a felperes; az eljárásokat egyesítette a bíróság. Könnyen lehet, hogy addig húzódik a per, mire az épületeket elbontják, de nem adják fel.
A bontás első napjára, hétfő reggelre tiltakozást szerveztek a civilek a pesti Pollack Mihály térre. Nem volt szerencsés, hogy jött a Momentum is, de nincs nagy jelentősége – mondta Márkus Ferenc. Hozzátette: nem akartak balhét, spontán döntés volt, hogy útját állták az épülettömbhöz érkező teherautónak.
„Furcsa ezt mondani, de szerencse, hogy frusztrált volt a kamionsofőr, és úgy döntött, hogy nem áll meg, hanem erőszakosan nyomja be a tömeget. Cinikus módon azt mondhatnám, hogy ez jól jött, mert a demonstráció híre így sokkal nagyobb nyilvánossághoz jutott el” – fogalmazott.
Rendőri egységek érkeztek, jöttek baleseti helyszínelők is megvizsgálni, hogy kinek milyen felelőssége van az ügyben. A rendőrségi helyszínelés után a tiltakozók elmentek, nem akadályozták a bejutást a munkaterületre.
Kedd reggel is volt demonstráció a Pollack Mihály téren, a Magyar Rádió volt épülettömbjénél. Márkus Ferenc azt mondja, folytatják a tiltakozást. A keddit már bejelentették, így azt a rendőrség jelentős erővel biztosította, de teherfogalom és atrocitás nem volt – számolt be a civilek képviselője a történtekről.
A civilek 12 pontban fogalmazták meg elvárásaikat a döntéshozók felé, egyebek között a társadalmi egyeztetést hiányolják és sürgetik most is a Pázmány Campus ügyében
Szerdán a rádió épületeinek történelmi és kulturális jelentőségéről hallhattak előadást a tiltakozók és érdeklődők. „Volt már döntés arról is, hogy Kőbányán épül fel a közlekedési múzeum, aztán mégis Debrecenben épül. Eredetileg a Nemzeti Múzeum kapta meg a rádió volt területét. Nyilván a Pázmány-campus-projekt előrehaladottabb állapotban van, de amíg állnak a falak, addig ez nem egy eldöntött kérdés” – jelentette ki.
Továbbra is hiszi – mivel a józan ész ellene szól, hogy elbontsák a rádió volt épületeit – van még esély megvédeni. A bontás hosszú folyamat, már a belső munkálatokkal megkezdődik, ami nem engedélyköteles. A szerkezet bontása viszont még nem kezdődött el, és szerinte hetekig nem is fog.
A nemrég bevezetett új építészeti és beruházási törvény egyik alapelve a társadalmi egyeztetések szükségessége, ennek ellenére a Magyar Rádió épületeinek elbontása és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusának odaépítése ügyében teljesen elmaradt – hívta fel rá a figyelmet.
Egy másik fontos építészeti kérdés a fenntarthatóság, hogy bontás helyett felújítják, korszerűsítik a meglévő épületeket. A beruházó azt állítja, hogy ezeket nem lehet gazdaságosan felújítani, energetikailag megfelelővé tenni. Szerinte ez csúsztatás, a szerkezetek többsége használható, jó alaprajzi elrendezésűek, újrahasznosíthatók lehetnének. Az engedélyben szereplő szakértők is ezt írták, hozzátéve, hogy a tervezett funkcióval nem összeegyeztethető, ezért bontandó. Tehát nem a meglévő épületeknek kerestek megfelelő funkciót, hanem mindent leradíroznak a campus érdekében – tette hozzá Márkus Ferenc építőmérnök a civilek képviseletében.
A Szentkirályi utcai oldalon van néhány épület, amit a zártsorú beépítésű utcában ki akarnak bontani. Az egyik lakóháznak közös szerkezeti elemei lehetnek az egyik bontandó épülettel, de erről nincs megnyugtató statikai szakvélemény – hangsúlyozta az építőmérnök. Arról sem készült hatástanulmány, hogy az elbontott épületek törmelékének elszállítása és az építőanyagok odaszállítása mekkora terheléssel jár majd, valamint a négyezer diák érkezésére sincs felkészülve az infrastruktúra.
„Ez a kerület nagyon fontos a Fidesznek” – Pikó András józsefvárosi polgármester
Az Építési és Közlekedési Minisztérium keddi közleménye szerint elkezdődtek a Palotanegyedben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusának építését megelőző bontási munkálatok, amelyek a híresztelések ellenére minden szükséges engedéllyel rendelkeznek.
Az ÉKM megkapta az építési hatóság által kiadott bontási engedélyt, amely hatályos és végrehajtható, a szállításhoz szükséges közútkezelői hozzájárulást pedig a vállalkozó kapta meg.
A közlemény szerint a munkák a jogszabályi megfelelőségeken túl a legmagasabb szintű műszaki követelményeknek is megfelelően zajlanak, ahogy az előkészítés és tervezés is zajlott. Az elkerülhetetlen zaj-, rezgés- és porterhelés minimalizálása már a közbeszerzés során nagyobb hangsúlyt kapott, mint bármelyik magyarországi beruházásnál, a meghatározott követelmények betartatása a megvalósítás során is elsődleges szempont – közölte az EKM.
A minisztérium továbbra is várja a józsefvárosi kerület vezetése, valamint a lakók javaslatait, hogyan újuljon meg a kerületrész, hogyan és hol legyenek kialakítva új parkok és közösségi terek, illetve a környék mely homlokzatai vagy utcái újuljanak meg.