Németországban legújabban egy berlini bíróság tiltotta meg, hogy visszatoloncoljanak Magyarországra bárkit, aki magyar földön lépett be az unió területére – tudósít a német Neues Deutschland (Forrás: Galamus). Az indoklás szerint a magyar hatóságok túlságosan embertelenül bánnak az érintettekkel. Így szinte kivétel nélkül őrizetbe helyezik a menedékkérőket, akár hat hónapra is, jóllehet ezt sokszor semmi sem indokolja. Azonkívül rendszeresen eltitkolják a menekültek elől, hogy kérhetik az őrizet felülvizsgálatát. A törvényben előírt vizsgálatot pedig gyakran csak két hónap elteltével folytatják le, de ez is általában egy három percig tartó meghallgatásban merül ki. Az ítélet, amely a többi közt az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság és a német külügyminisztérium jelentéseire hivatkozik, kimondja: a menedékes eljárás Magyarországon rendszerszerű hiányosságoktól szenved.
Az orosz gazdasági helyzet egyre romlik, az államfő hatalma azonban minden jel szerint érintetlen, sőt az elnök a politikai fronton jelentős taktikai sikereket ér el – írja Paul Lendvai az osztrák Der Standardban. Így odahaza minden második polgár számára fontosabb, hogy az ország nagyhatalom legyen, mint az, hogy ő maga jól éljen. A külpolitikában pedig főként abban jó Putyin, hogy Ukrajna ügyében megossza az Európai Uniót.
A földrész középső részén egy idejeOrbán Viktorszámít Oroszország leghangosabb szövetségesének. A magyar kormányfő, aki egykor kommunista- és szovjetellenes lázadóként lett híres, olyan sztárnak tekinti az orosz államot, valamint Törökországot és Kínát, amely nem törődik a Nyugat-Európában elfogadott dogmákkal és ideológiákkal. A miniszterelnök élesen bírálta az amerikai külpolitikát, mert az szerinte új hidegháborúba taszíthatja Magyarországot az oroszokkal. Kifogásolta az uniós szankciókat is…
Kelet-Európában is megbosszulják magukat a svájci frankban felvett jelzálogkölcsönök, és ez főként Lengyelországra igaz, amely pedig csodagyereknek számít a régión belül, hiszen a 2008-i válság idején és azóta is elkerülte a visszaesést – írja a Der Standard. Magyarország viszont nyugodtan figyelheti a svájci fizetőeszköz körüli bonyodalmakat, mert a forint több mint 20%-ot vesztett ugyan az értékéből, ám a többség számára immár érdektelen, hogy svájci hitele van, mivel a kormány döntése értelmében a jövő hónaptól forintra cserélik ezeket az adósságokat…
A mai teljes nemzetközi sajtószemle itt olvasható, tessék kattintani!

