Történelmi múlt, viharos jelen – az MTI jelenti?

Az immár száznegyven esztendős MTI, azaz Magyar Távirati Iroda jó két évtizeddel többet látott viharos történelmünkből, mint az Országháza, miután az MTI éppen 140 esztendővel ezelőtt kezdte meg működését. Legyünk is büszkék rá, hogy a miénk nem csupán Európa, hanem a világ egyik legrégebbi hírügynöksége! A nyitó képen: A Magyar Távirati Iroda Rt. székháza a Naphegy téren a kétezres évek közepén (MTI-fotó: H. Szabó Sándor)

A történet hitelesen olvasható a Wikipediában: Két országgyűlési gyorsíró, Maszák Hugó és Egyesy Géza 1880. november 23-án fordult beadvánnyal Tisza Kálmán miniszterelnökhöz, amelyben távirataik számára díjmentességet kértek hírügynökségük felállítása érdekében. A magyar kormány 1880. december 28-i ülésén a kérés teljesítéséhez hozzájárult. Az uralkodó, Ferenc József a jegyzőkönyvet 1881 januárjában látta el kézjegyével. Az iroda a tevékenységét 1881 márciusában kezdte meg.”

Ne feledkezzünk meg arról sem hogy 1980-ban kapott Állami-díjat Borbély György, megosztva Budai Gáborral, Mészáros Gézával, Wagner Józseffel és Wagner Mihállyal a hírügynökségi rendszerek átviteltechnikai berendezései kutatásában, fejlesztésében és alkalmazásában elért, más szocialista országokban is bevezetett eredményeiért.

Száznegyven esztendő történelmi mércével is nagy idő, ahogyan a kor, a változó korszakok sorozata is hosszú. Mindezek tükreként az MTI teljesítménye, hitelessége nem mindig dagasztotta, dagaszthatja a mellünket.

De bárhogyan is: a mi „öreg” MTI-nk-re – és arra, hogy mi ennek részesei lehettünk – büszkék voltunk, vagyunk – és leszünk…

Még akkor is, amikor arról értesülünk, hogy…