Naponta érkeznek az aggasztó hírek az oktatás körülményeiről (nincs kréta, késik a tanárok fizetése, rosszak a tankönyvek stb.), ám akadnak biztató fejlemények is.

Fontos a kréta is, a 21. században azonban egyre nagyobb szerepet kapnak a high-tech eszközök. A diákokat ma már kevéssé lehet serkenteni unalmas adathalmazokkal (ezeket egyébként is bármikor megtalálhatják a világhálón), az újszerű oktatási technológiákért viszont csaknem mindenki lelkesedik.  

A nyertesek.

A FreeDee Printing Solutions január végén felhívást tett közzé, amelyben a pályázóktól kérte: válaszoljanak röviden arra a kérdésre, hogy mire használnának egy 3D-nyomtatót. A 11 elnyerhető gépért összesen 413 iskola jelentkezett, ami egyértelműen bizonyítja, hogy diákok és pedagógusok egyaránt tisztában vannak a 3D-nyomtatás jelentőségével. A pályázaton részt vevők 46 százaléka általános, 37 százaléka középiskola, a többi felsőoktatási intézmény volt.

Mielőtt a nyertes intézmények képviselői átvehették volna a nyomtatókat, képzésben részesültek, vagyis a gyakorlatban is megismerhették az eszközök működését. Simó György, a FreeDee Printing ügyvezetője az ünnepélyes átadón arról beszélt, hogy a vártnál jóval nagyobb érdeklődés is tükrözi: oktatás piacán nagy az igény a 3D-nyomtatás mindennapos használatára. A gépek gyakorlati haszna, az élményt kínáló oktatásban játszott szerepe és a technológia jövőbeni fontossága egyaránt ösztönözte az iskolákat a jelentkezéskor. A cég reményei szerint a felajánlása, és a hozzá kapcsolódó programelemek áttörést hoznak majd a 3D-nyomtatás iskolai elterjedésében.

„A résztvevők nagy száma és minősége azonban egyértelművé tette, hogy a munka itt nem ér véget, más gyártókkal és a kormányzattal összefogva remélhetőleg már a közeli jövőben bővíteni tudják a saját 3D-nyomtatóval rendelkező iskolák körét” –magyarázta az ügyvezető. A következő hetekben egyébként minden iskola küldhet egy-egy tanárt a Freedee 3D Akadémia ingyenes, bevezető kurzusára.

A pályázatok elbírálásakor a FreeDee figyelembe vette, hogy olyan helyre is jusson nyomtató, ahol égetően szükséges az élményszerű oktatás megteremtése, hogy a fiatalok alaposan megismerkedhessenek a 21. századi technológiákkal. Külön értékelte a zsűri, hogy a pályázó intézmény nemcsak önmagára, de a környező iskolák bevonására és az ismeretterjesztésre is gondolt.

A NYERTES INTÉZMÉNYEK LISTÁJA:

BGSZC Katona József Szakközépiskolája, Szakiskolája és Felnőttoktatási Gimnáziuma, Budapest

Debreceni Egyetem Informatikai Kar, Debrecen

Herman Ottó Általános Iskola, Budapest

Horváth Boldizsár Kollégium, Szombathely

Kecskeméti Katona József Gimnázium, Kecskemét

Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola és Kollégium, Budapest

Móra Ferenc Gimnázium, Kiskunfélegyháza

Szegedi Szakképzési Centrum József Attila Általános Iskolája és Szakiskolája, Szeged

Veres Péter Gimnázium, Budapest

Veszprémi Dózsa György Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola, Veszprém

Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Ganz Ábrahám Szakközépiskolája, Zalaegerszeg