Hálásak lesznek orvostanhallgató-nemzedékek nem csupán itthon, hanem minden bizonnyal külföldön is ezért az egyedülálló patológiai tankönyvért, amely az alkotók előrelátásának köszönhetően nem csupán magyarul, hanem használója kívánsága szerint németül és angolul is forgatható. Lehetőséget kínál virtuális boncolásra is, mivel a e-tankönyvben szereplő testrészek, szervek egérmutatóval csaknem sejtjeikre bonthatók, miközben akár hangosan hallgatható mindaz, amit nagy tudású professzorok, egyetemi tanárok szeretnének közölni leendő kollégáikkal.
Dr. Balogh Attila idegsebész, a 4D Anatomy alapítója a projekt mai záró értékelésén a többi között elmondta: az eddigi kétdimenziós, rajzolt anatómiai atlaszok helyett merőben más, műtéti helyzetet szimuláló élményben részesíti használóját, alapvetően könnyíti a tanulást, képzést. A program kizárólag hazai tudásra épül. A pályázati munka két éve alatt az emberi test 90%-át elektronikusan letapogatták (szkennelték), így a szoftver gyakorlatilag az egész emberi test anatómiáját a legújabb technikai megoldások révén, egyedülálló pontossággal, soha nem látott részletgazdagsággal mutatja be.
A bemutatón azt is közölték, hogy a szoftver hamarosan online (interneten) is elérhető lesz, így az interaktív oktatóprogram nemcsak szimulációs eszközként, hanem tartalomfejlesztői rendszerként is működik majd. Az Infovilág munkatársának érdeklődésére dr. Balogh Attila elmondta, hogy a 4D Pathology-t ingyenes tananyagként bocsátják az egyetemek, az oktatók és hallgatók rendelkezésére – természetesen a szokásos regisztrálás után. Igény szerint lehetőség van arra, hogy más nyelveken (például kínaiul vagy arabul) is megjelentessék ezt a hatalmas, a világon egyedülálló tudásbázist.
A nemzetközileg már elismert 4D Anatomy-fejlesztés kiterjesztése a Semmelweis Egyetemmel folytatott együttműködés eredménye, amelyhez az anyagi alapokat az Új Széchenyi Terv teremtette meg. Az együttműködés látványos bizonyítéka a tudományos világ által egyértelműen elismert hazai innováció erejének.
A Semmelweis Egyetem és az Epilepsziás Betegekért Alapítvány 2011 végén 198 millió forint támogatást nyert az „Unikális patológiai preparátumok 4 dimenziós megjelenítése és interaktív tananyagok fejlesztése” című projektjének megvalósítására az Új Széchenyi Terv pályázatán; a pénz 95 százalékát az Európai Unió adta.
A téma előzményei az Infovilág hírportálon:
Agyban lapozó – 4D Anatomy: magyar világszabadalom
4D Anatomy: orvosi tankönyvvé válik a magyar világszabadalom
4D Anatomy: a közoktatásban is megjelenik a világon egyedülálló magyar anatómiai tanprogram