700 milliárd forint érkezhet az EU-tól a magyar kutatás, fejlesztés és innováció serkentésére

Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal létrehozásáért felelős kormánybiztos és Spaller Endre, a Nemzeti Innovációs Hivatal elnöke ma találkozott az S3-stratégia megyei egyeztetési folyamatait koordináló vezetőkkel, hogy kölcsönösen tájékoztassák egymást az országosan megvalósuló, széles körű szakmai és társadalmi egyeztetési folyamat előrehaladásáról, amely a nemzetgazdasági fontosságú S3-stratégia kialakításának záró szakasza. Ezúttal bemutatták a stratégia kidolgozásához szükséges legfontosabb további teendőket is. Nem titkolt cél, hogy Magyarország minél előbb hozzáférhessen a Strukturális Alapok több mint 700 milliárd forintnyi K+F+I forrásához.

Az S3 az Európai Unió egy új típusú, a kutatási, fejlesztési és innovációs folyamatok eddiginél célzottabb támogatását lehetővé tevő, ezáltal a térségek tudás alapú gazdasági fejlődését, a helyi lehetőségeket és igényeket jobban figyelembe vevő megközelítése. A stratégia elkészítése a Strukturális Alapok 2014–20 közötti forrás-felhasználásának előzetes feltétele, ezért nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű.

A stratégia kidolgozása után azonosíthatóvá válnak a legfontosabb fejlesztési lehetőséget kínáló helyi sajátosságok, amelyek alapján meghatározhatók majd az országos, régiós és megyei fő célok. Remény szerint kialakíthatóvá válik az Európai Unió által előírt támogató és szabályozási környezet is.

A (ma még) Nemzeti Innovációs Hivatal által koordinált, a helyi innovatív vállalkozások, kutatóhelyek, felsőoktatási intézmények, kutatási, fejlesztési és innovációs (KFI) döntéshozók és a megyei kormányhivatalok bevonásával építkező S3 tervezési folyamat legfőbb célja, hogy a hazai KFI 2014–20 közötti időszakra vonatkozó térségi és nemzeti prioritásait a társadalom minden érintett körének bevonásával fogalmazzák meg az Európai Unióval egyeztetés végett.

Pálinkás József a többi között hangsúlyozta: „Az előttünk álló hét év sorsdöntő lesz a magyar tudomány, kutatás és innováció szempontjából. Az uniós és a hazai források koordinált, célzott és hatékony felhasználása teszi lehetővé, hogy hazánk a kutatás, a fejlesztés és az innováció központjába illeszkedjék, és ne sodródjék a perifériájára. Gondos tervezésre és fegyelmezett kivitelezésre van szükség; ehhez ajánlunk és kérünk partnerséget minden érdekelttől. ”

Az S3-dokumentum és a hozzá kapcsolódó kormány-előterjesztés 2014 októberében készül el végleges formában.