Tíz év alatt megduplázódhat az egészségügyi ellátásra világszinten költött pénz, azaz a 2012. évi 6 billióról 2022-re 12 billió dollárra emelkedhet – hangzott el a Közép-európai Gazdasági Főiskola konferenciáján. A fejlődő országokban a középréteg jövedelme ugyanis gyors ütemben emelkedik, s egyre többen akarnak jobb színvonalú egészségügyi ellátásban részesülni. Kína azonban – a hatalmas gazdasági fejlődés ellenére – évente jelenleg fejenként csupán mintegy 19 dollárt költ egészségügyre. Kínában és Indiában nehezen birkóznak meg azzal a feladattal, hogy egyre több ember számára biztosítsanak minőségi ellátást megfizethető áron.


A rangos oktatási intézmény kerekasztal-beszélgetésére jeles IT-szakértők is eljöttek: Joerg Bauer (a GE Hungary elnöke), Pongrácz Ferenc, (az IBM ISC Hungary ügyvezető igazgatója), Reszler Ákos (a Nuance-Recognita elnöke). Az esemény moderátora, Charles Huebner (a CEU Innovations Lab tanácsadója) közreműködésével számot adtak arról, hogy a különböző technológiák hogyan formálják át az egészségügyet.

A közeli jövő hatékony egészségügyi ellátásának egyik legfontosabb iránya a nanotechnológia, biotechnológia és a fejlett, vezeték nélküli online szolgáltatások összeolvadása lesz. Erre példa a nano- és a biotechnológia ötvözése, ami lehetővé teszi, hogy a megfelelő gyógyszereket a szervezetnek azokba a molekuláiba juttassák el, ahol szükség van rájuk. A biotechnológia fejlődése révén az orvosok átfogó képet kaphatnak az emberek genetikai felépítéséről. Néhány rákfajta kezelésében gyógyászati oltóanyagokat és nanotechnológiás gyógyszereket alkalmaznak. A robottechnológiával irányított sebészeti technológiáknak köszönhetően már mikroszkopikus precizitású beavatkozások végezhetők. A magas intenzitású ultrahang segítségével pedig bizonyos sebészeti eljárások egyetlen bőrön ejtett vágás nélkül is elvégezhetők.

Az említett fejlesztések felvetik a kérdést: alkalmazhatók-e majd tömegesen az új technológiák a jövő egészségügyében, meg lehet-e birkózni a hatalmas mennyiségű információ rögzítésével és feldolgozásával. Az új információkezelési megoldásoknak (például a big data menedzsmentnek) köszönhetően nem csupán az egészségügyi állapottal kapcsolatos változások követhetők hatékonyabban, hanem akár automatikusan is készíthetők kezelési alternatívák.

Az egyre jobb technológiák következtében az egészségügyi ellátás áttevődik a drága kórházakból alternatív helyszínekre. A fejlett országokban a telemedicina lehetővé teszi a betegek otthoni ellátását, a fejlődő világban ennek segítségével áthidalhatók olyan korlátok, mint például a korlátozott erőforrások és nagy földrajzi távolságok. Joerg Bauer (GE Hungary) ismertette cége egyik kísérleti kezdeményezését, amelyben az időskori elbutulásban, Alzheimer-kórban szenvedő betegek távfelügyeletét saját otthonukban felszerelt kamerákkal végezték.

Ugyancsak megkönnyíthetik a dokumentációt a hangfelismerő megoldások. A jövő orvosainak nem kell feltétlenül mindig a kórházban ülniük, mert otthonról is dolgozhatnak. Például egy kardiológus az online kapott röntgenfelvételeket olyan hangrögzítő szoftver segítségével értékelheti ki, amely az emberi beszédet szöveges dokumentummá alakítja át.

A CEU Business School olyan vezetőket és vállalkozókat képez, akik a munkaadó vagy partner vállalataikat innovatív és felelős szervezetekké formálják. Az intézményt 1988-ban újító gondolkodású vezetők csoportja alapította Budapesten Soros György vezetésével. Ez volt az első oktatási intézmény, amely Közép-Kelet-Európában amerikai MBA-diplomát kínált. Jelenleg a térség vezető üzleti iskolája, amely a Central European University-hez tartozik.