A távirati iroda szerint „néhány ezren tüntettek a Klubrádióért”. A médiatanács máris közleményt adott ki a tüntetés után és közölte, ő nem vette el a Klubrádió frekvenciáját. „Magyarország jogállam, ahol nem lehet rádióállomásokat betiltani” – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szóvivője.

 

Kép: Klubrádió, Fotó: piroslap.blog.hu. 

Závada Pál: Ne hagyjuk magunkat megfélemlíteni

A Klubrádió például szolgálhat mindenkinek, amikor azt ígéri, hogy akár frekvencia nélkül is szólni fog – hangoztatta Závada Pál író, aki szerint merni kell megszólalni és megszerveződni. Ne hagyjuk magunkat megfélemlíteni és elhallgattatni magunkat, ha csorbítják is jogainkat, ha kaotikusan kormányoznak is, ha eszközeinkre és lehetőségeinkre ráteszik is kezüket, merjünk megszólani és megszerveződni.

Egyre többen látják, hogy súlyosan sérülnek szabadságjogaink – mondta. Amikor a Klubrádiót megfosztják frekvenciájától, akkor a sajtószabadságot csorbítják durván. Amikor azt hazudják, hogy a Klubrádió pályázata nem ért annyit, mint a nyertesé, akkor az ember puszta tájékozódásának elemi jogát is sértik, hisz’ közszolgálatinak is inkább a Klubrádiót kell tekinteni, nem pedig a kormány hangszórójává züllött MR1-et, vagy a kormányellenes tüntetést tüntetők nélkül mutogató MTV-t.

Emlékeztetett, gyermekkorában hazugládának hívták a rádiót, és nem szeretné, ha ez a szellem térne vissza. Miféle sajtószabadság az, ahol a központi hatósági hírgyár, mint egy sajtóbüntetési végrehajtási szerv sújthat le saját konkurenseire, és ahol törvénybe vannak iktatva a sajtószabadság megtiprásának további, eddig még nem alkalmazott módszerei is. Miféle szólásszabadság az, ahol a közhivatalok alkalmazottai vagy például a tanárok félnek elmondani véleményüket, de még a Facebookon sem mernek like-olni vagy kommentelni, mert féltik állásukat? Miféle gyülekezési szabadság az, amelyiket kénye kedvére korlátozhat a hatalmi arrogancia, és csak magának ad ki területfoglalási engedélyt? – tette fel a kérdéseket sorra az író. Felhívta a figyelmet, hogy csak átmenetileg vehetik el a Klubrádió frekvenciáját és átmenetileg csorbíthatják meg a sajtó szabadságát és bonthatják meg a demokrácia fundamentumait és számolhatják fel a köztársaság és a jogállam értékeit és intézményeit.

Addig is, amíg újra helyre nem áll minden, addig is, szóljon a Klubrádió, frekvencia nélkül is, így vagy úgy – hangoztatta Závada Pál.

 

Dénes Balázs: a Klubrádió megszüntetőinek leváltása nem lesz elég

Ez a történet vagy inkább tragikomédia nem a Klubrádióról, hanem a szólásszabadságról szól – kezdte beszédét Dénes Balázs a TASZ elnöke. Ahol nincs jogállam, ott nincs szabadság, ahol nincs szabadság, ott jólét sincsen, márpedig ha a hatalom dönti el, hogy ki miről beszélhet és teszi ezt a jogosnak hazudott eszközökkel és szakmainak hazudott érvekkel, ott sem jogállam, sem szabadság nincsen.

Bár hajlamosak lehetünk azt hinni, hogy a Klubrádió elleni támadás csupán visszaélés a hatalom erejével, be kell vallani – bár fájdalom beismerni, de muszáj, mert másképp nem lehet előrejutni –

hogyan juthattunk el oda, hogy a hatalom be akar zártatni egy több százezres hallgatottságú rádiót? Ez a sztori szól egy országról, ahol a sajtó mára képtelen arra, hogy a legfontosabb funkcióját, a hatalom kontrollját és a hatalmi visszaélések feltárását elvégezze. Szól a politikai elit tagjairól, akik az elmúlt két évtizedben igyekeztek a sajtót rövid pórázon tartani, és igyekeztek hídfőállásokat ott kiépíteni. Szól a gazdasági élet szereplőiről, az érinthetetlen magyar oligarchákról, akik egyetlen telefonhívással képesek megszüntetni médiumokat, és szól azokról a külföldi és magyar cégekről, melyek hirdetési döntésekkel eldönthetik, hogy ki miről beszélhessen, és mi jelenhessen meg a sajtóban – hangsúlyozta Dénes Balázs.

Szól az országot megosztó pólusokról, a média fogyasztóiról, akik látszólag elfogadták a sajtópiaci vezérelvet, mely szerint az egyik oldal sajtója a saját oldaláról csak jót, a másik oldalról csak rosszat mondhatott. Szól arról a részben állampárti örökségként, részben demokratikus viszonyok között született, közszolgálatinak hazudott, túlfizetett és pazarló közmédiáról, mely mindig az aktuális hatalomhoz igazodott és nem véletlenül jutott el mára a sztálini filmhamisítási gyakorlathoz.

Szól az állami cégek és a kormányzat hirdetés-kihelyezési gyakorlatáról, mely kétséget sem hagy afelől, hogy mennyi érdek fűződik a szabad és kritikus sajtó létéhez. Túl a mai, már-már állampárti időket idéző egypárti frekvencia-mutyiról, mely a korábbi demokratikusnak gondolt többpárti médiamutyi méltó elődje volt.

Szól rólunk magyar választókról, akiknek döbbenetes módon hiányzik a politikai memóriája.

Vajon hányan emlékeznek arra, hogy a kereskedelmi tévék is jogsértésben születtek, akkor egy baloldali kormány alatt és hányan emlékeznek arra, hogy a bal- és a jobboldal egyszerre záratta be a Danubiust és a Slágert, majd felosztotta a koncokat.

Szól Európáról, mely most felébredni látszik irányunkban, de nemrég még úri közönnyel nézte, hogy a magyar médiatörvény szégyenletes módion megszülethetett. És szól a szolidaritás hiányáról, hisz’ míg az újságírók napról-napra élnek kiszolgáltatottan, a médiaelit február 4-én karaoke-val, táncversennyel és rulettel ünnepli az idei sajtóbált, mindezt 36 ezer forint/fő áron – fogalmazott Dénes Balázs.

Abban, hogy a Klubrádióval ezt lehet tenni, amire most készülnek, mindez benne van – mondta Dénes Balázs. Ha a második Orbán-kormány nem viselkedne ilyen otromba elefánt módjára a demokrácia porcelánboltjában, akkor is bajban lenne a magyar sajtó – vélekedett. A Klubrádió megszüntetőinek leváltása szerinte nem lesz elég a valóban sokszínű sajtó megteremtéséhez, ehhez öntudatos hallgatókra, olvasókra és nézőkre van szükség. Ezt látom itt most megszületni – mondta Dénes Balázs.

„A TASZ-nak az a dolga, hogy őrkutyákként ugasson, ha baj van, hát most ugatunk, mert baj van” – fogalmazott. Hozzátette, akkor is ugatnának, ha nem a Klubrádiót, hanem a Lánchíd rádiót akarná bezárni egy baloldali kormány. Megjegyezte, ugattak akkor is, amikor az előző kormány alatt volt baj, kaptak is érte hideget és meleget is.

Minél több felvilágosult médiafogyasztó van, minél inkább akarjuk a korrekt és objektív tájékoztatást, a hatalom annál kevésbé tudja majd elnyomni az igazság hangját – jelentette ki Dénes Balázs. Ez felelősséggel jár, a felelősség a mienk is, ha kinyilvánítjuk, ha akarjuk, hogy szabad legyen a sajtó, és teszünk is érte, akkor be is fog következni. Éljen a sajtószabadság és éljenek az öntudatos hallgatók!” – zárta felszólalását a TASZ elnöke.

HOFI GÉZA: EGY KIÖREGEDETT VADÁSZKUTYA (1991)