Az idei nyár különlegessége a tavasszal lebonyolított Balogh „Csibe” Jenő Jazz Zongora Tehetségkutató helyezettjeinek fellépése volt július 1-jén. Szerepelnek a hazai élvonal jeles képviselői is, és hozzájuk Románia, Hollandia, Szlovákia, Ausztria, Belgium és Franciaország vezető jazzmuzsikusai csatlakoznak. A jazz-Európa tehát Zsámbékra költözik.
A múlt pénteki műsor ekként alakult: a Balogh Csibe Jenő Jazz Zongora Tehetségkutató VI. helyezettje Horváth János (Székesfehérvár). A 24 éves zongorista tavaly diplomázott a Kodolányi Főiskola dzsessz-tanszakán, és már a Lauschmann konzervatórium tanára. Új triójával most mutatkozott be. Repertoárjukban saját kompozíciók és sztenderdek váltogatták egymást. Karosi Júlia Quartet – A fiatal énekesnőnemzedék egyik legtehetségesebb tagja, egy különleges ösztöndíj birtokosa. Zenekarában a férje dobol; a grazi Zeneakadémia dzsessztanszékén épp most diplomázott zongorista érzékeny szólóival ad különös karaktert felesége szerzeményeinek. Két éve robog a Román–magyar Jazzmozdony, amely először tett kitérőt Zsámbékra. Az európai hírű román énekesnő, Luiza Zan, aki 2004-ben II. helyezett lett a Montreux-i Jazzfesztiválon, és a két vezető magyar muzsikus első közös cd-jének (A Child Is Born) bemutató koncertje zárta a hangversenysorozat nyitónapját.
Szerepelnek a hazai élvonal jeles képviselői még Hollandia, Szlovákia, Ausztria, Belgium és Franciaország vezető jazzmuzsikusai. A jazz-Európa tehát Zsámbékra költözött egy hónapra. A péntekenként este hét órakor kezdődő előadások részletei:
Július 8.:
I. rész: Darvas-Darvas-Pusztai Trió (Ausztria). Az európai összefogás jegyében Bécsben élő magyar roma zenészek
követik a Django Reinhardt-i hagyományokat. Stílusuk a gypsy swing.
II. rész: Hein De Jong (Hollandia) és a Deseő Csaba Quintet. Hollandia első számú jazzvibrafonosa régi partnere az
első számú magyar jazzhegedűsnek. Az ő programjukban is inkább a sodró lendületű szving örökzöldek szerepelnek.
Július 15.:
I. rész: a Balogh Csibe Jenő Zongora Tehetségkutató I. helyezettje, Gayer Mátyás CD-bemutató koncertje. „Az év
felfedezettje” a 19 éves nagykanizsai fiú, aki a grazi Zeneakadémián épp most fejezte be az első évfolyamot.
Versenygyőzelmének egyik „hozadéka”, hogy a Gramy Records épp a koncert napján jelenteti meg a fiatal művész
CD-jét.
II. rész: Harcsa Veronika Quintet „Lámpafény” cd-bemutató. Harcsa Veronikát a múlt években nyújtott
teljesítménye alapján bátran nevezhetjük hazánk első számú jazz-dívájának. Nincs olyan koncertterem, amit ne
töltene meg az ő hangversenye. Tavaly szinte lefolyt a tömeg a zsámbéki domboldalról, most az idén májusban
megjelent jazz verses lemezével áll a csillagos ég alá.
Július 22.:
I. rész: Bart Maris (Belgium) és a Tóth Viktor Tercett (HUN-SLO). Belgium első számú trombitása jön a hazai Top 3-
ba tartozó altszaxofonos hívására Zsámbékra.
II. rész: Hadrien Feraud (Franciaország) – Borlai Gergő – Kaltenecker Zsolt. És egy másik „csodagyerek” Párizsból.
Igaz, augusztusban már 27 éves lesz, de már 11 évesen a csodájára jártak. Öt éve John McLaughlin zenekarának
tagja, szabadidejében pedig szívesen játszik a magyar jazz-rock „ászokkal”.
Július 29.:
I. rész: a Balogh Csibe Jenő Zongora Tehetségkutató verseny II. és III. helyezettje. Egy 20 éves pesti roma srác,
Rafael Márió és egy 24 éves kapuvári fiatalember, Pintér Péter végzett a tavaszi verseny második és harmadik helyén. Úgy tűnik föl, kiapadhatatlan a magyar jazz-zongorista-utánpótlás.
II. rész: Dresch Mihály Quartet + Borbély Mihály. És a végén csattan az ostor. A frissen lett Érdemes Művész, Dresch
Mihály és együttese külön kategóriát képvisel a hazai mezőnyben. És ha mindez nem lenne elég, hozzájuk
csatlakozik Borbély Mihály.

