Amerikai republikánus szenátorok követnék Orbán példáját

Kiszáradás fenyegeti a Velencei tavat és környezeti válság az országot – írja a The Washignton Post. A Gárdonyból keltezett cikk rögtön az elején leszögezi, hogy két év alatt a tó víze a felére csökkent az egyre nagyobb hőhullámok miatt. A Velence legalább 100 madárfaj lelőhelye, több tucatnyi halfajtáé, és szép számban a turisták pihenőhelye is.  A vízállás azonban olyan kritikus szintre süllyedt, hogy az gazdasági és ökológiai válsággal is fenyeget.

Magyar szakértő is elemzi a helyzetet az amerikai hírügynökségnek: nemcsak a múlt éveket, de az ezután következőket is a csapadék hiánya és a még nagyobb kiszáradás jellemzi. Az átlagos, optimális vízszint 150 cm volt, most azonban már csak 80. Minden egyes száraz nap 1 cm-es csökkenést eredményez, ami növeli az oxigénhiányt a vízben. Önkéntesekkel több mint 4 tonna haltetemet kellett eltávolítani. Négy strandot is le kellett zárni a szennyezés miatt. Két tározó is épült az 1970-es években a tóhoz, azonban alacsony vízszintjük és az algásodás lehetetlenné teszi a víz pótlását – érvelt a vízügyi hatóság szóvivője a The Washington Postnak.

Idézik a Velencei tóért felelős kormányzati biztos nyilatkozatát is, aki hiába kért 40 000 millió forintot a víz pótlására, a kormány a covid-válság miatt kérését elutasította. A Velence 1863-ban olyannyira kiszáradt, hogy a huszárok lovaikkal a kiszáradt tó medrében gyakorlatozhattak. Valljuk be – érvelnek a lapnak – ma már 21.századot írunk, és vannak új technológiák is egy ilyen probléma kezelésére. Csakhogy ehhez hiányzik a politikai akarat.

Az Euronews a Balaton melletti szombati tüntetésről számolt be. Tihanyiak nem akarják, hogy megkettőződjék a lakosság és beépítsék az Unesco által világörökségnek minősített területet. A város polgármestere is nyilatkozott, aki figyelmeztette az ingatlanfejlesztőket: 30 éve törvényben határozták meg, hogy a területet nem lehet beépíteni, a turizmus az egyetlen, ami fejleszthető. A tüntetőkkel együtt követeli: legalább 2 évre hirdessenek moratóriumot az építkezésre, hogy addig megegyezésre jussanak a fejlesztőkkel. Tihany Magyarország ékszerdoboza – nyilatkozta az egyik helybéli tüntető.

Georgia amerikai szövetségi állam magyar közössége 1956-os emlékművet szeretne állítani, és ez alkalomból gyűjtési akciót hirdet a Magyar–amerikai Koalíció. Lehetőség van arra is, hogy szeretteik nevét 1000 dollár fejében az emlékműre véssék. A 75 ezer dollárba kerülő alkotás árának háromötöde már összegyűlt. Stan Mullins 15 tonnás gránit és bronz szobrát, amely a kommunizmus áldozatai előtt is tiszteleg, Atlantában október 23-án Takács Szabolcs Washingtonba akkreditált nagykövet és Georgia kormányzója, Brian Kemp együtt avatja föl.   

Az amerikai FoxNews sztárjának, Tucker Carlsonnak a Budapestről egy héten át közvetített műsora továbbra is téma. Akárcsak az Esztergomban tartott előadása. A The Washington Postban Erik Wemple véleménycikkben a dezinformáció okos udvari beszállítójának titulálta a műsorvezetőt, aki szellemes történelmi párhuzamokkal érvel, ám a végeredmény siralmasan nevetséges.  Van azonban annyira okos, hogy felismerje: saját magának állított csapdát és bele is esett. Egyrészt a kínai autoriter rendszer említésekor, amit elsőre „kifelejtett” a magyar kormányfővel készített interjúból a magyar cenzor, másrészt a Fox News is kivágta Carlson beszédéből azt a részt, amelyben a maszkviselésről esett szó. A republikánusok ugyanis szinte háborúznak a maszkviselés kötelezővé tétele ellen a delta-változat napi 100 ezret is meghaladó fertőzése ellenére. Kimaradt az a rész is, amelyben a magyar politikai rendszert igencsak robusztusnak írta le, Illetve az is, ahogy fejtegette:

The ironies at play here are more glorious than Hungarian goulash. In the same speech where Carlson’s comments about masks are mysteriously silenced, he says this: “There’s a lot I don’t know about Hungary, but I know a robust political system when I see one.” And this: “I think America is the greatest country in the world — I will always think that — but don’t tell me it’s freer than Hungary, because that’s a lie.” 

„Amerika a világ egyik legcsodálatosabb országa, de senki ne mondja nekem, hogy szabadabb, mint Magyarország”.

A michigani Mining Journal szintén ebben a témában adott közre alapos elemzést a konzervatív Mona Charen, Nancy Reagan first lady beszédírójának tollából, de ebből csak egy-két szellemes szót idézek: a Tucker Carlson-jelenség része lett a politikai turizmusnak. S többször ír a cikkben amerikai orbánistákról. Nem mellesleg úgy véli, a magyar sajtó négyötöde van a kormány irányítása alatt. S arra is felhívja a figyelmet, hogy Orbánék olyan választási törvényt írtak, amelynek köszönhetően kétharmados többséget értek el kevesebb, mint a szavazatok felével. 

A Business Insider tucatnyi amerikai szenátort kérdezett meg arról, hogy követendőnek tartja-e Orbán példáját. Mitt Romney volt republikánus elnökjelölt például egyáltalán nem, szerinte Orbán olyan autokrata vezető, aki pár lépésre van csak Putyin politikájától.  A többi szenátor általában dicsérte, mert Carslon beszámolója alapján értékelték magukban Orbánt. Így Chuck Grassley Iowa, Ron Johnson Wisconsin szenátora. Ted Cruz volt republikánus elnökjelölt, Trump egykori kihívója a titkárságához küldte a kérdezőt, utóbbi azonban elsumákolta a válaszadást.

Rick Scott floridai szenátor ennyit mondott: van egy magyar barátja, aki azt hajtogatja, ha a szocialisták folytatják áldásos tevékenységüket továbbra is a kormányzást Biden alatt, akkor inkább visszaköltözik a hazájába Amerikából.