AMS: fiatal képzőművészek nemzetközi tárlata

A városligeti AMS bejárata.A kiállítás megnyitóján Fenyvesi Áron kurátor-szervező bemutatta a résztvevőket Közép-Európa olvasztótégelyéből: Nagyváradról, cseh alkotókat, lengyel fotó-, szlovák video-művészeket, a MOME magyar formatervezőit, a „Bornak cégér” pályázat diplomamunkáit és egy-egy kuwaiti meg Abu Dzabi-i művészt.

Külön pavilont kaptak az Egyesült Arab Emirátusok, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának diploma-kiállítása, a Moholy-Nagy Egyetem formatervező szaka a Mercedes-Benz támogatásával, valamint Közép-Európa képzőművészei. A központi bejárati terekben helyezték el a Városliget történetét 1794-től bemutató tablókat, mellette a Cégér alkotói pályázat „Jó bornak tervezz címkét!” nyerteseinek munkáit, továbbá Pistyur Imre őskort idéző, remek szobrait.  

Az arab pavilon előterében „keleti kényelemben” tárgyal magyar alkotókkal Ahmed Al Yafeit, az Abu Dzabi Art Hub művészeti komplexum vezetője. Másfél éve dolgozik együtt magyar művészekkel, akiket meghív az intézménybe, cserében ők látogathatnak hazánkba. Havonta más-más országot mutatnak be. Eddig 40 országból 160 művész állított ki náluk. Úgy tartja, a művészet olyan emberi gondolat, amelyik összekapcsolja a világot, ennek révén sok barátság és szövetség születik. Az Art Hub központ Abu Dzabiban 2500 négyzetméteren ad helyet kiállításoknak, műhelyfoglalkozásoknak, stúdióknak, nyolc művész számára otthonnak, kávéháznak és a sokféle rendezvényen kívül jótékonysági aukcióknak a csodálatos tengerparti városban.

Az arab pavilonban feltűnnek magyar alkotók nevei: Verebics Kataliné, Takáts Mártoné és Szabó Antalé. Katarban és az Emirátusokban az idén nagy siker volt a „Kilőtték, de nem robbant fel” című magyar látványterv.

Abed Al Kadiri, maga is képzőművész, emberi és művészi szempontból tartja érdekesnek országunkat. Már volt kiállítása a Design Terminálban, Debrecenben és Pécsett. Most ide hozta a – szerinte – veszélyeztetett arab lelkiállapotot bemutató alkotásait: szétvágott színes elemekből újra összevarrt emberábrázolásait. Zsebkendőre festett, cigarettával kiégetett, nagy hatású arcképei pedig a halálvárást jelképezik. A kiállításhoz New Yorkban élő alkotótársa rendez élő performanszokat a „Szorongás állapotai” címmel. .

Hesz Tamás, a Mercedes-Benz magyarországi képviseletének vezetője beszámolt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a világelső autómárka, a Mercedes tízéves együttműködéséről. A gyár hidat létesít a fiatal korosztályhoz, az állandó megújulás végett egyetemistákat hív meg gyakorlatra Sindelfingenbe, a Daimler AG legnagyobb autógyárának városába.

A MOME gyakornokainak itt kiállított 1:1-es méretű gépkocsimodellje a végsőkig letisztult, elegáns formával és a részletek finom gazdagságával rendelkezik. A képviseletvezető megjegyezte, hogy a Magyarországon gyártott Mercedes valóban világszínvonalú.

Városliget, 1794.A kiállítás több szempontból elmozdul a hagyományos szemlélettől: egyrészt a művészi technikák szélsőséges változatai miatt, másrészt a különös, szinte pszichedelikus látásmód egyszerre különböző és közös volta miatt. A látogatóknak hihetetlen élményt kínál a látvány!

További részletek itt, tessék kattintani!

 

A Városligeti-tó rendkívüli képzőművészeti tárlatnak (AMS-nek) ad helyet augusztus 20-ig.