Átadták a Magyar Innovációs Nagydíjat – az idén 500 milliárdot szánnak a K+F+I-re

Az idén a nemzeti össztermék 1,5 százalékát, mintegy 500 milliárd forintot szán a kormányzat a kutatás, a fejlesztés és az innováció támogatására – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Magyar Innovációs Nagydíj mai átadási ünnepségén a Parlamentben. Az idei, 17. díjkiosztón a digitális technikai és informatikai innovációk vitték a prímet. 

 

Zettwitz Sándor, a 77 Elektronika Kft. ügyvezetője a nagydíjjal.A szervezők tájékoztatása szerint a 2016. évi Magyar Innovációs Nagydíj pályázatra 2017. február 15-éig 38 pályázatot adtak be, ebből a bíráló bizottság 33 pályaművet minősített 2016-ban megvalósult, eredményes és sikeres innovációnak. A bíráló bizottság az értékelésnél az innovációval 2016-ban elért többleteredményt, az egyéb műszaki és gazdasági előnyt, az eredetiséget, újszerűséget, társadalmi hasznosságot mérlegelte.

Az Innovációs nagydíjat a 77 Elektronika Műszeripari Kft. kapta a gyógyászatban használt félautomata vizeletüledék-analizátor termékcsalád kifejlesztéséért és forgalmazásáért. A harminc évvel ezelőtt alapított családi vállalkozás az egykori hat fős létszámról és 600 ezer forintos árbevételtől mára 620 fős céggé nőtt, 25 milliárd forint árbevétellel.

Dévényiné Rózsa Erika.A Nemzetgazdasági Minisztérium 2016. évi Ipari Innovációs Díjában az Innomed Medical Zrt. részesült a digitális tomoszintézis elvén működő alacsony röntgendózisú rétegfelvételi radiológiai képalkotó eszköz kifejlesztéséért és forgalmazásáért. A díjat átvevő Dévényiné Rózsa Erika igazgatónő (a képen) azt hangsúlyozta, hogy egész munkájukkal az emberek egészségét szolgálják évek óta.

Földi Tamás.Az NGM 2016. évi Informatikai Innovációs Díját vette át a Starschema Kft. a Big Data Management szolgáltatásért. A cég, amelynek ügyfelei között van a Facebook és az Apple is, több mint 15 ezer embert szolgál ki, és évente több mint egymillió dollár megtakarítást tesz lehetővé számukra – mondta Földi Tamás ügyvezető.

A Földművelésügyi Minisztérium 2016. évi Agrár Innovációs Díját a MAD WINE Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. kapta a MÁD brand, a világ új íze innovációért. Működése révén a „települési bor” kategóriáját teremtette meg, miáltal nagyobb mennyiségű, azonos, jó minőségű borral jelenhetnek meg a piacokon.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2016. évi Fejlesztési Innovációs Díjában az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. részesült a 15 hónapos üzemeltetési ciklus bevezetése a Paksi Atomerőműben innovációért, amely egyebek között lehetővé teszi a radioaktív hulladék mennyiségének csökkenését.

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala 2016. évi Innovációs Díjat vette át a Kompozitor Műanyagipari Fejlesztő Kft. képviselője a FuranFlex, nagy hő- és korrózióállóságú flexibilis műanyag béléscső-rendszer kifejlesztéséért és forgalmazásáért. „Soha nem másolunk, csak újat alkotunk” – ezzel a mottóval dolgozik a cég, amelynek alapítója, Kecskeméthy Géza mérnök vette át a díjat. A kazánok biztonságát növelő különleges technikai megoldást a brit törvényhozás épületében és a szentpétervári Szmolnijban is használják.

Kishonti László.A Magyar Innovációs Szövetség 2016. évi Startup Innovációs Díjában az AImotive Informatikai Kft. részesült az önvezető autózást segítő AImotive aiDrive kifejlesztéséért. Ez a két éve alakult vállalkozás mára száz mérnökkel dolgozik, és csak a kezdetnek tekintik a mesterséges intelligencia felhasználási területének az önvezető autózást – jelezte Kishonti László ügyvezető igazgató.

A bíráló bizottság kiemelt elismerésben részesített öt innovációs teljesítményt, és a többi pályázatot is értékesnek minősítette.

(A szerző felvételei.)