Az idén a nemzeti össztermék 1,5 százalékát, mintegy 500 milliárd forintot szán a kormányzat a kutatás, a fejlesztés és az innováció támogatására – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Magyar Innovációs Nagydíj mai átadási ünnepségén a Parlamentben. Az idei, 17. díjkiosztón a digitális technikai és informatikai innovációk vitték a prímet.
A szervezők tájékoztatása szerint a 2016. évi Magyar Innovációs Nagydíj pályázatra 2017. február 15-éig 38 pályázatot adtak be, ebből a bíráló bizottság 33 pályaművet minősített 2016-ban megvalósult, eredményes és sikeres innovációnak. A bíráló bizottság az értékelésnél az innovációval 2016-ban elért többleteredményt, az egyéb műszaki és gazdasági előnyt, az eredetiséget, újszerűséget, társadalmi hasznosságot mérlegelte.
Az Innovációs nagydíjat a 77 Elektronika Műszeripari Kft. kapta a gyógyászatban használt félautomata vizeletüledék-analizátor termékcsalád kifejlesztéséért és forgalmazásáért. A harminc évvel ezelőtt alapított családi vállalkozás az egykori hat fős létszámról és 600 ezer forintos árbevételtől mára 620 fős céggé nőtt, 25 milliárd forint árbevétellel.
A Nemzetgazdasági Minisztérium 2016. évi Ipari Innovációs Díjában az Innomed Medical Zrt. részesült a digitális tomoszintézis elvén működő alacsony röntgendózisú rétegfelvételi radiológiai képalkotó eszköz kifejlesztéséért és forgalmazásáért. A díjat átvevő Dévényiné Rózsa Erika igazgatónő (a képen) azt hangsúlyozta, hogy egész munkájukkal az emberek egészségét szolgálják évek óta.
Az NGM 2016. évi Informatikai Innovációs Díját vette át a Starschema Kft. a Big Data Management szolgáltatásért. A cég, amelynek ügyfelei között van a Facebook és az Apple is, több mint 15 ezer embert szolgál ki, és évente több mint egymillió dollár megtakarítást tesz lehetővé számukra – mondta Földi Tamás ügyvezető.
A Földművelésügyi Minisztérium 2016. évi Agrár Innovációs Díját a MAD WINE Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. kapta a MÁD brand, a világ új íze innovációért. Működése révén a „települési bor” kategóriáját teremtette meg, miáltal nagyobb mennyiségű, azonos, jó minőségű borral jelenhetnek meg a piacokon.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2016. évi Fejlesztési Innovációs Díjában az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. részesült a 15 hónapos üzemeltetési ciklus bevezetése a Paksi Atomerőműben innovációért, amely egyebek között lehetővé teszi a radioaktív hulladék mennyiségének csökkenését.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala 2016. évi Innovációs Díjat vette át a Kompozitor Műanyagipari Fejlesztő Kft. képviselője a FuranFlex, nagy hő- és korrózióállóságú flexibilis műanyag béléscső-rendszer kifejlesztéséért és forgalmazásáért. „Soha nem másolunk, csak újat alkotunk” – ezzel a mottóval dolgozik a cég, amelynek alapítója, Kecskeméthy Géza mérnök vette át a díjat. A kazánok biztonságát növelő különleges technikai megoldást a brit törvényhozás épületében és a szentpétervári Szmolnijban is használják.
A Magyar Innovációs Szövetség 2016. évi Startup Innovációs Díjában az AImotive Informatikai Kft. részesült az önvezető autózást segítő AImotive aiDrive kifejlesztéséért. Ez a két éve alakult vállalkozás mára száz mérnökkel dolgozik, és csak a kezdetnek tekintik a mesterséges intelligencia felhasználási területének az önvezető autózást – jelezte Kishonti László ügyvezető igazgató.
A bíráló bizottság kiemelt elismerésben részesített öt innovációs teljesítményt, és a többi pályázatot is értékesnek minősítette.
(A szerző felvételei.)