Az 5G hozza el a digitális kánaánt

(Euronews) Évről évre százötvenezer ember kíváncsi Dubajban az Öböl menti Információ-technológiai Kiállításra, a GITEX-re. Az idén az Euronews is ellátogatott a kiállításra, hogy megtudjuk, mikorra várható az 5G-s mobilinternet és az okosvárosok eljövetele, és a Big Data hogyan hozza el a mesterséges intelligenciát.

A 39 év óta megrendezett eseményen most az innovációban élen járó 4500 technológiai cég vesz részt.

– A technológia önmagában nem fejt ki pozitív hatást, ha nem tudjuk, hogyan használják a különböző szektorokban – magyarázta Trixie LohMirmand, Dubaj rendezvényekért felelős szervezetének alelnöke. – Enélkül nem lehet szó fejlesztésről, legyen szó vállatokról, a társadalomról vagy a környezetről. A GITEX-en büszkék vagyunk arra, hogy számos felhasználási lehetőséget meg tudunk mutatni, és egy széles közönség számára hozzáférhető eseményt szervezünk, ahol meg lehet érteni, hogyan változtatja meg a technológia a játékszabályokat, hogyan helyez más dimenzióba mindent, amit teszünk.

A jóslatok szerint a mesterséges intelligencia miatt a globális GDP 14%-kal fog nőni; ez annyi, mint a teljes Európai Unió GDP-je 2016-ban. Csak az Egyesült Arab Emirátusokban ez száztíz milliárd euró. A mesterséges intelligencia széleskörű használatához szükség van a sávszélesség növelésére is – vagyis az 5G hálózatra. Csak az 5G hálózat tudja ellátni a mesterséges intelligenciát azzal az óriási adatmennyiséggel, amire szüksége van.

– Az Egyesült Arab Emírségek lesz az első arab országok között, ahol megkezdi működését az 5G hálózat – 2024-ig harmincmillió 5G előfizető lesz – folytatta LohMirmand. Ez nem fejlődés az 5G technológia szempontjából, ez forradalom. És persze a mesterséges intelligencia. Ez rengeteg munkahelyet fog létrehozni. Éppen ezért azon igyekszünk, hogy élen járjunk az oktatásban és támogassuk az ökoszisztémát ezeknek a jövőbeli technológiáknak a kifejlesztésében.

Az Etisalat Csoport már készített egy bemutató arról, hogyan működik majd a fejlesztett valóság, a mesterséges intelligencia és a robotika 5G-környezetben. Az új szabvány több mint százszoros sebességnövekedést jelent a 4G-hez képest. Okosotthonok, távgyógyítás, önvezető autók – teljesen átalakíthatja a mindennapi életet a gyors adatforgalom.

– Az idén számos újító megoldást mutatunk a közlekedési szektor számára – magyarázta az Etisalat csoport kommunikációs vezetője, Ahmed bin Ali. – Az autó, amit látunk, önvezető. Se sofőr, se kormánykerék, mégis elvisz bárhová. Azután ide tartozik még a repülő motorbicikli. Egy elektromos motorbicikli nyolchengeres Maserati motorral, hat másodperc alatt gyorsul száz fel százra. Azt mondanám, hogy az 5G világában nincsenek határok. Nincs olyan ágazat amely nem fog profitálni belőle. Az 5G technológia segítségével felgyorsul az út a digitális jövőbe, és ez óriási társadalmi fejlődéssel jár majd együtt.

Mint minden adat alapú technológiánál, az 5G-nél is megvannak az akadályok, amelyeket le kell küzdeni. A digitális jövőbe vetett fényes reményeket a hálózat kiépítésének magas költségei és a kiber-biztonsággal kapcsolatos növekvő félelmek árnyékolják be.