(Forrás: szabadeuropa.hu/az összeállítást Horn Gabriella, Németh Dóra, Kerényi György, Kertész Ádám és Kósa András készítette.) Magyarországon összesen ötvennyolc településen és fővárosi kerületben váltották le a polgármestert a június 9-i önkormányzati választáson. Hivatalosan október 1-jével, a gyakorlatban a következő napokban mindenütt megkezdik a munkát az új képviselő-testületek. Van, ahol kérdéses volt a gördülékeny átmenet a politikai vetélytársak között. Megkérdeztünk néhány új polgármestert, hogyan zajlott a váltás, milyen segítséget kaptak vagy milyen akadályokat gördítettek eléjük az elmúlt hetekben, hónapokban. (A nyitó képen: dr. Dézsi Csaba András 2024. szeptember 30-ig volt győri polgármester; foto: hvg.hu)
Momentum, Hadházy és civilek: készülődik Zugló új vezetése
A már 2014-től ellenzéki vezetésű Zuglóban háromosztatú lett a politika a választás előtt: a momentumos alpolgármester ráindult az MSZP-s polgármesterre, akit a DK támogatott, miközben a DK egyéni képviselőjelöltjei már a momentumos kihívó csapatában indultak. A Kutyapártnak is lett két képviselője. Rajtuk kívül a húsztagú testületben tíz képviselő támogatja a nyertes Rózsa Andrást, akinek így szűk többsége van. (Hat fideszes, egy Mi Hazánk-os és egy, a még mindig kerületi MSZP-vezető Tóth Csabához köthető civil szervezet színeiben mandátumhoz jutó képviselő van még a testületben.)
A területén lévő, de általa lényegében befolyásolhatatlan három nagy beruházást (Dürer, Bosnyák tér, mini-Dubaj) se kiköpni, se lenyelni nem tudó zuglói önkormányzat vezetését kétfrontos (részben a szocialistákkal és máig októberig regnáló polgármesterükkel, részben a Fidesszel vívott) harc után megnyerő momentumos Rózsa András szorosan együtt kampányolt a körzet egyéni parlamenti képviselőjével, a korábbi képviselő Tóth Csaba visszalépésre kényszerítésével az MSZP-telenítés első lépését elvégző Hadházy Ákossal.
Hadházynak továbbra is komoly befolyása van a kerület új vezetésére, 2021 óta szövetségesek Rózsával. Információink szerint például az ő javaslata volt, hogy külsős tagként rotációs rendszerben, pályáztatás nyomán, pár hónapos ciklusokban civilek is legyenek az új önkormányzat bizottságaiban. Kérdésünkre Rózsa András elmondta, hogy az önkormányzati cégek felügyelőbizottságaiba a Fidesz is jelölhet majd, bizottsági és tanácsnoki helyeik is lesznek. „Nem szép dolog figyelmen kívül hagyni, hogy a választók harminckét százaléka rájuk szavazott” – mondta.
Hét ember, köztük Molnár Zsolt, Tóth Csaba és Horváth Csaba ellen emeltek vádat korrupció miatt
Hadházynak és Rózsának szüksége van egymásra: előbbinek a 2026-os kerületi mandátum miatt fontos, hogy választókerületi politizálásának bázisa a szövetséges önkormányzat legyen, a polgármesternek pedig pártja, a Momentum súlyos meggyengülése miatt is jól jön a független sajtót könnyen elérő Hadházy.
Megerősödtek a kerületi civilek is: a Civil Zugló Egyesületet immár nem csak a várhatóan alpolgármesterré avanzsáló Várnai László képviseli majd a testületben, mandátumot szerzett egy másik jelöltjük is. A baloldali Szikra Mozgalom szintén jelölőszervezet volt, bár egyéni jelöltje végül nem jutott mandátumhoz.
A nyertes ellenzéki politikusok a kampányban azzal vádolták Horváth Csaba leköszönő polgármestert, hogy inkább a beruházó és nem a kerület érdekeit képviseli a valamikor még zuglói városközpont céljával elindított, Bosnyák téri zsúfolt gigaberuházásnál. A Rózsa–Hadházy-kettős sikeresen tette ezt a választás egyik fő témájává, csakhogy, úgy tűnik föl, a kormány által előre fölvásárolt építkezéssel ők sem tudnak majd mit kezdeni. Már egyik forrásunk sem említette az önkormányzat és a beruházó között kötendő területrendezési megállapodást, amelynek kiadásával az önkormányzat engedményekre – 13 000 milliós követelést emlegettek – kényszeríthetné a beruházót, ahogy a választás előtt hallottuk.
Az új városvezetésen már nem lesz, aki számon kérje ezt – hacsak a Tisza Párt nem akar majd a kerületben is aktivizálódni a 2026-i jelöltállításért. (Akarni fog, volt is már Tisza Sziget-gyűlés.) Hadházy és Magyar Péter egyelőre kóstolgatja egymást, a többfrontos harchoz szokott parlamenti képviselő a frissen megerősödött oroszlán bajszát rángatja a Diákhitel-központ szerződéseinek firtatásával.
Ami az utódra hagyott ügyeket illeti: Horváth Csaba augusztustól már nem írt alá új szerződéseket. Utódjának elvileg ez könnyebbség, de mivel a városüzemeltetés nagy részét végző önkormányzati tulajdonú cég, a Zuglói Zrt. vezérigazgatója által tavasszal-nyáron többször kért, pluszforrásokat biztosító határozatokat sem, emiatt a kerület legfontosabb és a legnagyobb rendszeres kiadásait jelentő parkfenntartási, útfelújítási keretszerződései kimerültek vagy hamarosan ki fognak.
A Zuglói Zrt. vezérigazgatójának figyelmeztetése ellenére Horváth Csaba kampánya miatt a Zuglói Zrt. költségvetésének valamivel több mint tizede maradt csak meg az év második felére. Minden koalíciós képviselő igénylistát nyújtott be év elején, hogy milyen munkák sürgős elvégzését kéri a körzetében. „Mindent kaszáltak, csinosítottak, felújítottak, most meg mindenütt szemét, a kutyaszart sem vitték el egy-két hétig” – mesélt egyik megkérdezettünk a kampányidőszakban máshol sem szokatlan zuglói gyakorlatról.
Megkeresésünkre a Zuglói Zrt. vezetése arról tájékoztatott, hogy az útfelújítási keretmegállapodás 2025. április 26-ig vagy a keret kimerüléséig van hatályban. Ezt a munkát az ezen a területen a főváros sok kerületében rendszeres tendergyőztes Penta–Vianova-konzorcium végzi Zuglóban is. Velük a Zuglói Zrt. június 27-én kötött nettó 384 millió forintos, újabb szerződést a keretszerződésük terhére.
Viszont 2024 augusztusában megszűnt a zöldterület-fenntartási keretszerződés – például ez okozta a kutyaürülék-mizériát is. „Új közbeszerzési kiírás megindítása a tulajdonos önkormányzat döntésének és forrásbiztosításának hiányában csak csökkentett műszaki tartalomban tud megtörténni, ezen eljárás megindítása előkészítés alatt van” – írta válaszában a Zuglói Zrt. illetékese.
Átláthatatlanul és pazarlón működik a zuglói vagyonkezelő egy átvizsgálás szerint
A csökkentett műszaki tartalom valószínűleg arra utal, hogy információink szerint az új városvezetés legalább a kaszálást szeretné kivenni a külsős cégeknek kiszervezett zöldterület-fenntartási munkák közül, és saját, belső szervezésben ellátni. Az elmúlt négy évben Zuglót is több cikkünkben említettük a fővárosban mindenütt folyamatosan tendernyertes parkfenntartó cégháló egyik hitbizományosaként.
Blogjában Várnai László a DeerGarden parkfenntartó konzorcium esetleges túlárazását is említi a milliárdos keret elfogyásának okaként. Példaként az önkormányzat felé elszámolt öntözőzsákok beszerzéséről ír (ezek a fák törzsének alján látható, vastag, zöld zsákok). Az 530 darabot zsákonként bruttó húszezres áron számolták, miközben a leendő alpolgármester szerint öt-hatezer forintért beszerezhetők.
A választások óta az önkormányzati zrt. az útfelújításon kívül két nagyobb összegű szerződést kötött: augusztusban közel százmillió forintért lapostetők karbantartására, szeptemberben hatvanmillióért kőművesmunkákra.
Az új kerületvezetés azt ígéri – ahogy általában mindenütt történik –, hogy át fogja nézni a létező szerződéseket. Érdekes lesz az ATV-, Fiala János-, Republikon- és Publicus-szerződések sorsa. Különösen az egykor Tóth Csaba érdekkörébe tartozónak mondott Zuglói Zrt. és a gazdálkodásért felelő szocialista alpolgármester, Hajdú Flórián portfóliójában lévő szerződésekre kíváncsiak. Úgy tudjuk, hogy az önkormányzati tulajdonú városüzemeltetési cégek vezetői posztjait meg fogják pályáztatni. Az új zuglói önkormányzat alakuló ülése október 7-én lesz.
Orbán, Mézáros, Rogánné, Tiborcz, Csányi polgármestere
Vegyes a kép – mondta a kutyapártos Kovács Gergely, a XII. kerület, így mások mellett Orbán Viktor, Mészáros Lőrinc, Rogán Cecília, Tiborcz István és Csányi Sándor frissen hivatalba lépő polgármestere, amikor arról kérdeztük, hogy az előző, Pokorni Zoltán irányította fideszes kerületvezetés mennyiben segítette a gördülékeny átmenetet. A júniusi önkormányzati választás után bement a jegyzőhöz, és arra kérte, hozzon össze találkozókat az irodavezetőkkel, cégvezetőkkel. Ekkor már terjedt az a pletyka a hivatalban, hogy mindenkit ki fog rúgni, amit ő ugyan folyamatosan cáfolt, de – mint mondja – jó lett volna erről tájékoztatni az érintetteket. A jegyző – a nyári szabadságokra is hivatkozva – szeptemberre javasolta a találkozókat. Idővel elkezdték megkeresni önkormányzati cégvezetők, irodavezetők.
Ezen felbátorodva ő is elkezdte felvenni a kapcsolatot a többi iroda-, cég- és intézményvezetővel; ezt hagyták, erről nyilván tudott Pokorni Zoltán. Többen a találkozó előtt megkérdezték, hogy lehet-e, és okézták – tette hozzá Kovács Gergely. Úgy érzi, ezeken az egyeztetéseken nagyjából mindent elmondhattak a vezetők, megnézhette, amit szeretett volna.
Pokorni Zoltánnal nem volt ilyen találkozó, a jegyzővel is csak a távozása körülményeiről egyeztetett. Mint mondta, az előző vezetés már nyáron elküldött négy embert, és megszüntette a sajtófőnöki pozíciót, amit nem értettek. Néhány önkormányzati cég és iroda vezetője önként távozott, „túl sok irodavezető nem marad” – mondta Kovács Gergely.
Ezekre a vezetői állásokra azonnal kiírják a pályázatokat, addig pedig a helyettesek tudják betölteni a posztokat. Lesznek új irodák, például a részvételi iroda, ide is pályázaton keresik a vezetőt. Szerencsére rengeteg a jelentkező, tudnak válogatni. Többen olyan kerületből és városból jelentkeznek, amelyet most vesz át a Fidesz.
Kovács Gergely nyerte a hegyvidéki kerületi ellenzéki előválasztást
A polgármesteri kabinet összeállt, megvannak az alpolgármesterek és a tanácsadók, de neveket egyelőre nem mondott. Mindig zavarta, hogy az önkormányzati képviselőknek máshol rendes főállásuk van arra hivatkozva, hogy nem lehet megélni a képviselői fizetésből. Ennek az lett a következménye szerinte, hogy semmi idejük nem maradt a képviselői munkájukra. Ezt Kovács Gergely úgy oldaná meg, hogy a képviselők további juttatásért főállásban dolgozzanak az önkormányzatnak, nem hivatali alkalmazottként, hanem egyéb módon.
Az egyik első ügy, amelyet meg kell oldania, a parkolás, mert lejárt az egyik informatikai beszállító szerződése. Reméli, hogy nem lesz kimaradás, de ha egy hétig ingyen lehet a parkolni, szerinte az sem akkora baj, „a Covid ellen is tök jól bevált” – mondta. A napi hétmilliós kiesést nem jól számolták szerinte, mert csak az automatáknál történő aprópénzes fizetés eshet ki egy rövid időre, de a túlnyomó többség mobilapplikációval vagy sms-ben fizet. Úgy tudja, azt nem érinti a probléma.
Szerinte a választóik részéről elvárás, hogy alaposan átnézzék az előző időszak közbeszerzéseit, ingatlanértékesítéseit és nagyobb értékű szerződéseit. Ezt természetesen tervezik, de nincsenek könnyű helyzetben, mert például, ha rosszul írt ki az önkormányzat egy közbeszerzést, és ezért feljelentést tesznek, akkor az önkormányzatot fogják megbüntetni; ha uniós pénz szabálytalan felhasználásáról van szó, akkor nekik kell visszafizetniük, tehát érdekes a szituáció. Biztos, hogy nyilvánosságra fogják hozni, ha súlyos visszaélést találnak. Nem a feljelentés a fő cél, de ha kell, azt is megteszik – tette hozzá. Laknak itt olcsón önkormányzati bérlakásokban olyanok, akiket nem biztos, hogy rászorultsági alapon választottak ki. Ezek érzékeny, személyes adatok, de fontos rendet tenni ezen a területen is.
Fontos ügyeket, például közbeszerzéseket, a településrendezési tervet bizottságokban tárgyalták, nem vitték a közgyűlés elé; változtatni fog ezen a gyakorlaton.
A Szabad Európa írta meg először, hogy már elfogadná maga mellé főpolgármester-helyettesnek választási ellenfelét, Vitézy Dávidot Karácsony Gergely, erről itt olvashat részletesen: Csomagban szavaztatná meg Karácsony Gergely Kiss Ambrust és Vitézy Dávidot két helyettesének. A főpolgármester Magyar Péterrel és Vitézy Dáviddal is találkozott a napokban. A Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése október 4-én lesz, de cikkünk megjelenésekor még nem volt információ arról, hogy Karácsony kivel tud koalícióra lépni.
Gárdony (és Agárd) új polgármesterét lecsupaszított költségvetés várja
Csak október 3-án kerül sor az átadás-átvételre az Állami Számvevőszék által delegált ellenőrök, valamint a régi és új polgármesterek, illetve képviselőjük között a törvény által meghatározott feltételek szerint – tájékoztatta a Szabad Európát Eötvös Pál Árpád, Gárdony (és Agárd) új, júniusban megválasztott polgármestere. A politikus a VITE – A Velencei-tó Információs Társadalmáért Egyesület jelöltje volt.
A távozó önkormányzati vezetés utolsó perces döntéseiről annyit mondott: az önkormányzat évi hatmilliárd forint közeli büdzséjéből a választás óta 1,2 milliárdot költöttek el, „le lesz csupaszítva a költségvetés”, olyasmire is költöttek, ami állami feladat lehetett volna, vagy nem volt feltétlenül szükséges.
Egy visszás esetet emelt ki Eötvös Pál Árpád: mint a sajtó beszámolt róla, a leköszönő polgármester vezette, fideszes többségű testület megszavazta a város négyévenként osztott elismerése, a Pro Urbe díj összegét, 250 ezer forintról egymillió forintra emelve. Az ezt követő testületi ülésen, szeptember 24-én, egy héttel az új önkormányzati vezetés hivatalba lépése előtt a leköszönő polgármesternek ítélték a díjat.
Első feladata lesz az adminisztrációs ügyek intézése után (aláírási címpéldány stb.), hogy megegyezzen a testületi tagokkal a pozíciókról. Míg most 9:3 arányú Fideszes-többségű a testület, jövő héttől az öt fideszes tag mellé három civil és két DK-s, plusz két független tagjuk lesz.
Az új polgármester az első feladatok között a város két cégének és a helyi, önkormányzati tulajdonú fürdő üzemeltetését tervezi átgondolni a kollégáival. Hangsúlyozta: bár többen azt tanácsolták neki, hogy mindenkit váltsanak le a korábbi városi vezetők közül, ő ennek az ellenkezőjét tervezi. „Megtartom a vezetők nagy részét, mindenkinek meg kell adni az esélyt, remélem, hogy együtt fogunk dolgozni a régi vezetőkkel is.”
Keszthelyen „hűvös baráti” a légkör, Hévízen tizennégy év után váltottak
„Hűvös baráti légkörben zajlik az átadás-átvétel” – mondta néhány nappal cikkünk megjelenése előtt a Szabad Európának Tóth Gergely. 2008 után győzte le a Fideszt a Balaton-parti városban a Városukért tenni akarók egyesülete (Vártak) színeiben, ráadásul hétfős, kényelmes többségre támaszkodhat majd a tizenegy képviselőből álló közgyűlésben. Elmondta: már beszéltek ugyan leköszönő elődjével, Manninger Jenővel, de a legszívesebben hetente találkozna vele a hatékonyabb ügyátadás érdekében. Respektálja, hogy a mostani közgyűlés már nem hozott nagy horderejű döntéseket. „Én csak másfél éve kezdtem a közéletet, nekem furcsa, hogy ez így zajlik. Nem ideális a helyzet, de nem is nagyon problémás. Szerencsére a jegyző asszony marad, ez nagy segítség, de összességében nem nagyon látunk még bele, hogy milyen állapotban vesszük át Keszthelyt.” Az elmúlt hetekben úgy próbálták enyhíteni az információhiányt, hogy eljártak a testületi, bizottsági ülésekre.
Az új polgármester szerint „a csontvázak már a kampányban kipotyogtak a szekrényből”, többek között ezért nyertek. Ilyen a Festetics-kastély esetleges privatizációjának ügye (a létesítmény végül nem szerepel a magánkézbe adandók között, legalábbis jelen állapot szerint), vagy az, hogy a keszthelyi kórházban megszűnt a szülészet. Fájó, nyitott ügy még a Reischl sörház felújítása (a beruházásra már több mint egymilliárd forint elment, még sincs kész; a rendőrség nyomoz, négy gyanúsított van), valamint a városközpont parkjának felújítása. Utóbbiban rengeteg pénzért sikerült elérni a zöldterület nagyságának csökkentését, és még nem végeztek a munkálatokkal. Tóth Gergely szerint itt annyi előrelépés van, hogy kaptak háromszázmillió forint plusztámogatást.
Balatoni Szövetség: Tizenöt évvel elkésett a Balaton partjait védő terv
Október 1-je után azt tartja a legsürgetőbb feladatának, hogy megszűnjék a Balaton-part egy részének lezárása – ezt egy lakóparkot építő vállalkozó kerítette el jogellenesen. „Már előre megszerveztük a polgármesteri kabinetet, a bizottságokat, nem pártalapon, hanem interjúztatással. Amint lehet, felállnak az új testületek, és indul a munka.”
A volt hatfős polgármesteri kabinetből „majdnem mindenki elment, de ez természetes ilyen helyzetben”, ellenben „máshol folyamatosság van. Bár minden önkormányzati céget átvilágítunk, kértük a vezetőket, hogy maradjanak, nem tisztogatni akarunk.”
A Keszthellyel szomszédos Hévízen tizennégy év Fidesz-regnálás szűnt meg azzal, hogy Naszádos Péter függetlenként nyert. A hatfős testületben öt független tag lesz az egyetlen fideszes mellett. Naszádos Péter megkeresésünkre egyelőre nem kívánta kommentálni az átadás-átvételt, megvárná vele, amíg tisztábban látja majd Hévíz ügyeit.
Győrött az íróasztalát is vitte a távozó polgármester
Talán a leghangosabban Győrött zajlott az átadás-átvétel folyamata. Az ország egyik leggazdagabb nagyvárosában Pintér Bence egykori újságírót választották polgármesterré a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület színeiben. A Fidesz leköszönő polgármestere, dr. Dézsi Csaba András az utolsó közgyűlésre olyan javaslatot terjesztett be, amely jócskán csökkenti utódja jogköreit, például egy bizonyos összeghatárig sem dönthet önkormányzati pénzek fölött, és nem adhat utasítást az önkormányzati cégek vezetőinek. – A határozatot a fideszes többség megszavazta. A váltás hangulatát jól jelzi, hogy információink szerint a város távozó vezetője még az íróasztalt is elvitte az irodájából.
Az új polgármester, Pintér Bence most azt mondta lapunknak az átadás-átvétel folyamatáról: „A Fidesz képviselői június 9. óta négy találkozóra voltak hajlandók, azokkal is csak az időt húzták. Mi azonban felkészültünk a dokumentumok átnézésére, amire tíz napunk lesz az októberi átadás-átvétel idején.”
Nem kaptak megbízólevelet a megválasztott győri önkormányzati képviselők
Az új polgármester szerint nem egyszerűen „csontvázak dőltek ki a szekrényből” (mint a már említett, botrányos módosítása a szervezeti és működési szabályzatnak), „gyakorlatilag puccsot hajtott végre Győrött a Fidesz: a közgyűlésen megszavazták, hogy a törvényesen megválasztott polgármester kizárólag a Fidesz frakcióvezetőjének hozzájárulásával hozhat döntéseket. (…) Egy új kamuintézményt találtak ki, hogy fedezzék a korlátozó lépést: mostantól a polgármester jogait az úgynevezett Frakcióvezetők Értekezlete (FÉ) gyakorolja; a Fidesz frakcióvezetőjével az élen folytathatják a város teljes körű leuralását, a kassza kiürítését. A Frakcióvezetők Értekezletén csak papíron hazudnak demokráciát: a frakcióvezetők és a polgármester is szavazhatnak ugyan, viszont a polgármester szavazata mindössze 31,8 százalékot érne a Fidesz frakcióvezetőjének 63,6 százalékával szemben” – mondta Pintér Bence.
A polgármester szerint „ez azt jelenti, hogy a Frakcióvezetők Értekezlete nevű kamuintézmény mögé bújva gyakorlatilag a Fidesz frakcióvezetője egy személyben dönthet majd azokban a kérdésekben, amelyekben eddig a polgármester döntött”. A Fidesz frakcióvezetője fogja tehát a gyakorlatban eldönteni, hogy milyen napirendi pontokról dönthet a közgyűlés, és arról is, hogy milyen képviselői előterjesztések kerülhetnek egyáltalán a közgyűlés elé – tehát lényegében miről tárgyalhat –; hogy tehet-e a polgármester szóbeli előterjesztést, tehát szabadon javasolhat-e bármit az általa vezetett város döntéshozó szervében; és hogy mikor ülésezhet a közgyűlés.
Pintér Bence első lépése október 1-jén az átláthatóság megteremtése lesz. „Az első feladat, amit elvárok a városi cégek vezetőitől, hogy rakják ki az internetre az általuk kötött szerződéseket, minden adatot, amit a törvényi előírás megkövetel. Az első lépéshez kapcsolódóan ki fogunk alakítani egy átláthatósági szobát, ahova bárki bejöhet, beülhet és jegyzetelhet, elolvashatja a szerződéseket.”
A második lépés az lesz, hogy „az asztalomnál kell leadni az önkormányzat pénzéből fizetett luxusbérautók kulcsait. Óvodákra, dolgozókra és a gyerekekre költjük a pénzt luxusautók helyett. Nem fog ártani egyébként sem, ha a városi cégek vezetői és a politikusok busszal és biciklivel járnak, legalább látni fogják a várost és a problémákat.”
Arra a kérdésünkre, hogy sokan mentek-e el a városházáról vagy az önkormányzati intézményektől a vezetőváltás miatt, úgy válaszolt: „Nem tudok ilyenről, de várjuk vissza azokat a szakembereket, akik az elmúlt öt évben távoztak a város cégeitől a rossz fizetés és az embertelen bánásmód miatt. Rendbe tesszük a fizetéseket és a stílust is.”
Az új önkormányzatok alakuló ülését október 1. és 15. között kell megtartani a Nemzeti Választási Iroda tájékoztatása szerint. Az alakuló ülésen teszik le az esküt a polgármesterek és a képviselők, hivatalosan akkor kezdhetik meg a munkát.