(Írta: Németh Árpád/euronews.hu) Négy embert vettek őrizetbe, miután egy amerikai nő Sarco-kapszulában vetett véget szenvedéseinek. A többi, tekintélyes tagsági díjat kérő eutanáziaszervezet azt kifogásolja, hogy orvosi jóváhagyás nélkül engedélyezték a kapszula használatát, amit a belügyminiszter más okból is törvénytelennek tart. (A nyitó képhez: X/@Dylan Page)
„Egy idillikus és békés halál a svájci erdőben, ahol a Last Resort a Sarco eszköz elmúlásba segített egy amerikai nőt, aki maga vágyott erre” – ezt írta az X-en szeptember végén Philip Nitschke, egy volt ausztrál orvos, az eutanáziát segítő Exit International alapítója, aki maga fejlesztette ki a Sarcót.
Az 3D-technikával nyomtatott eszköz a kőkoporsóról, a szarkofágról kapta a nevét, és egy gombnyomással a halálba segíti azt a beteget, aki kilátástalannak tartja életét.
Egy ilyen volt a 64 éves, gyógyíthatatlan betegségben szenvedő amerikai nő, aki azért utazott Svájcba, hogy megszabaduljon szenvedéseitől. Mielőtt befeküdt volna a kapszulába, négyperces szóbeli, rögzített nyilatkozatában megerősítette, hogy két éve tartó, erős fájdalmakkal járó betegsége miatt önszántából kíván véget vetni életének, döntésében pedig két fia is támogatta.
A Sarco sem véletlenül került Svájcba. Azon kevés országok közé tartozik, ahol az asszisztált halál – orvosi közreműködéssel – bizonyos körülmények között engedélyezett.
Néhány kantonban azonban – köztük Schaffhausenben – a nyár óta kimondottan tiltják a Sarco használatát. Ennek ellenére szeptember 23-án felállították a német határ közelében, a Merishausen melletti erdőben. A szándék egyértelmű volt: a páciens utolsó elalvása előtt még gyönyörködhetett a természet zöld lombjaiban, és az égen úszó bárányfelhőkben.
A hipoxia
A Sarco roppant egyszerűen működik. A beteg egy előzetes pszichiátriai felmérés után befekszik, magára hajtja a kupolát, és külső segítség nélkül, egyedül megnyom egy gombot.
Abban a pillanatban nagymennyiségű nitrogén szabadul fel.
A kapszulában levő oxigénszint a levegőben található természetes 21 százalékról harminc másodperc alatt 0,05 százalékra csökken. A tervező, Nitschke szerint a Sarcóban nyugvó személy a második lélegzetvétel után elveszti eszméletét, és nagyjából öt percen belül meghal.
Szenvedés nélkül
A halált a hipoxia, az oxigén hiánya okozza. A kapszula oxigénszintje és a benne fekvő személy pulzusa távolról nyomon követhető, így a halál beálltának időpontja is pontosan meghatározható.
A schaffhauseni kanton ügyészsége másként látta a történteket. Miután egy ügyvéd tájékoztatta az ügyészt, hogy egy Sarco kapszulát használtak, rendőrök vonultak a helyszínre. A kapszulát lefoglalták, az elhunyt holttestét pedig a zürichi Törvényszéki Intézetbe szállították boncolásra.
A nem engedélyezett eutanázia kapcsán négy személyt vettek őrizetbe, aki ellen a hatóságok öngyilkosságra való felbujtás és a segítségnyújtás elmulasztása miatt indítottak büntetőeljárást.
A Sarco használata már tavaly nyáron éles vitákat gerjesztett Svájcban. Miután többen megkérdőjelezték, vajon összhangban áll-e a helyi szabályozással, több kantonális ügyészség – köztük a schaffhauseni – bejelentette: büntetőeljárást indítanak, ha a Sarcót az illetékességi területükön alkalmazzák a kegyes halálra.
A halál és a haldoklás
A hatóságok semmit sem közöltek ugyan a Sarcóban elszenderedett nőről, a kapszulát működtető, svájci székhelyű Last Resort szóvivője azonban tudatta, hogy súlyosan károsodott immunrendszeri betegségben szenvedett.
A négy őrizetbe vett személy közül ketten svájciak – a nevük és szerepük ismeretlen –, a harmadik egy holland fotós, aki feltételezhetően az esetről részletesen beszámoló amszterdami Volkskrantot tudósította, a negyedik pedig Florian Willet, a Last Resort társelnöke, aki egyedüliként volt tanúja a Sarcóban elkövetett öngyilkosságnak.
Sarco-tesztelés Rotterdamban, 2023-ban (Forrás: The Last Resort)
Willet „békésnek, gyorsnak és méltóságteljesnek” nevezte a halálesetet – a civil szervezet közleménye szerint. Azt is tudatták, hogy a nőt pszichiátriai vizsgálatnak vetették alá, mielőtt véget vetett életének.
A Last Resortot – honlapja szerint – az emberi jogok szószólóiból álló, jogi, tudományos, orvosi és egészségügyi háttérrel rendelkező kis nemzetközi kollektíva alapította azzal a szándékkal, hogy diverzifikálja és javítsa az asszisztált halál eljárását Svájcban.
Ehhez a Sarcót használják, amely állításuk szerint fordulópont a halál és a haldoklás között. A gyógyszermentes Sarco szabadon választható, békés és megbízható halált szavatol a beteg által választott időpontban. A Last Resort szerint a szolgáltatás ingyenes a „jóváhagyott felhasználók” számára.
A „jóváhagyás” feltételei nem ismertek.
Az asszisztált halál három legfontosabb követelménye Svájcban a beteg megfelelő mentális döntéshozatali képessége, illetve a Tatherrschaft, azaz a halál kiváltását egyedül kell elindítania, miközben a segítők indítékai csakis önzetlenek lehetnek.
A Sarco-kapszula nem felel meg a svájci termékbiztonsági törvény követelményeinek, a nitrogén adagolása pedig ellentmond a jogi előírásoknak – ezt hangoztatta Élisabeth Baume-Schneider belügyminiszter egy parlamenti kérdésre válaszolva, történetesen a merishauseni öngyilkosság napján.
Az ingyenesség
Nitschke és a Last Resort azt tervezte, hogy a Sarco-kapszula használata ingyenes. A betegeknek csak a temetkezési vállalkozó és a felhasznált nitrogén költségeit kellett állniuk – ez utóbbi adagolása 18 frankba, átszámítva 7600 forintba kerül.
A legtöbb svájci klinika általában tízezer frankot, 4,2 millió forintot kér a „szolgáltatásért”.
„Nem akarunk ebből pénzt keresni” – érvelt Fiona Stewart, a Last Resort társelnöke, aki mellesleg a Sarcót tervező ausztrál orvos, Philip Nitschke élettársa.
A Sarco-projekt 2012-i kezdete óta több mint hatszázezer frankot emésztett fel – írta a SwissInfo. Egy kapszula nyomtatása körülbelül tizenötezer frankba kerül, ennek ellenére a szervezet mindenki számára ingyenessé kívánja tenni.
Nem világos, hogy ezeket a kiadásokat miből fedezik.
A Last Resort szerint nagyjából százhúsz jelentkező abban reménykedik, hogy a gép segítségével véget vethet életének. A várólistán szereplők negyede brit állampolgár, hazájukban ugyanis – Magyarországhoz hasonlóan – tilos az eutanázia.
Kétszemélyes, iker-Sarco; látványterv (Forrás: The Last Resort)
Köztük van a brit légierő, a RAF egyik korábbi mérnöke és felesége, akik bejelentették, hogy együtt kívánnak véget vetni életüknek.
Peter és Christine Scott 46 éve házasok. Azután döntöttek a közös végzetről, hogy a 80 éves volt ápoló ápoló, Christine esetében nemrég korai stádiumú vaszkuláris demenciát diagnosztizáltak.
A kétszemélyes Sarco is 3D-nyomtatással készül, és az elképzelések szerint januárban készen áll majd a használatra.
A vádak
A Sarco és a Last Resort megítélésén nagyot rontott a Neue Zürcher Zeitungban közölt az a cikk, ami szerint a Sarco első, potenciális felhasználója, egy szintén amerikai nő arról számolt be, hogy a Last Resort megpróbálta kihasználni.
Az 55 éves, Jessica Campbell álnéven jelentkező nő júliusban egy másik svájci szervezett közreműködésével követett el asszisztált öngyilkosságot, közvetlenül halála előtt azonban szinte vádiratban fogalmazta meg, hogy mennyire szívtelenül bántak vele a Last Resortban, ahol megkísérelték megszabadítani élete megtakarításától.
Campbell vádjai azok után kaptak nagy visszhangot, hogy a Sarco első „éles” bevetése után emberek kerültek fogdába. A kerekesszékhez kötött alabamai nő azt állította: a Last Resort vezetői, Florian Willet és Fiona Stewart megpróbálták kihasználni.
Florian Willet és Fiona Stewart ügyvédek, a Last Resort két társelnöke (Forrás: The Last Resort)
„Ha tudtam volna, hogy a mélyen szívtelen, a sorsomat a kezükben tartó embereket elsősorban saját médiamegjelenésük és marketingjük vezérelte, soha nem vetettem volna ki magam ennek a megpróbáltatásnak” – írta Campbell nem sokkal halála előtt.
A vesebetegségben és legyengült idegrendszeri betegségben, a polineuropátiában szenvedő nő májusban negyvenezer dolláros megtakarításával a svájci Zermattba utazott, hogy a szervezet segítségével véget vessen életének. Ehelyett „médiacirkusz” várta – a Last Resort népszerűsítése érdekében „kínos” interjúkban kellett beszámolnia öngyilkossági szándékáról.
Azzal vádolta a két társelnököt: a médiakörút során rávették, hogy saját hitelkártyájával fizesse ki személyes költségeit, sőt Fiona Stewart kutyájának játékait is.
Egy luzerni luxusszállóban foglaltak például számára szobát: öt éjszakáért hétezer dollárt fizetett. „Egyszerű déli lányként” oda nem illőnek tartotta magát.
„Úgyis meghalsz, nem lesz már szükséged a pénzedre” – Campbell szerint állítólag ezt búgta neki Fiona Stewart, mint mondtuk: Nitschke élettársa.
Philip Nitschke a Sarco bemutatóján Rotterdamban, 2024 júliusában (AP Photo/Ahmad Seir)
Miután Campbell úgy döntött, hogy kilép a Sarco-kapszula használatáról szóló megállapodásból, saját megfogalmazása szerint pénz nélkül maradt.
„Mindent feláldoztam, minden forrásomat feléltem abban a hitben, hogy a Sarco békés távozást fog felkínálni nekem” – írta utolsó vallomásában. Soha nem kételkedett az eszköz működőképességében, mégis kénytelen volt egy másik svájci szervezet segítségét kérni, hogy véget vessen életének.
Ez július végén következett be.
Campbell keserű levelét a másik szervezetnél helyezte letétbe.
Az ellentmondás
Egy 55 éves amerikai nő, aki elsőként kívánt meghalni az öngyilkos-kapszulában, súlyos vádakat fogalmazott meg velünk szemben – így reagált a Last Resort Campbell vádjaira, és arra hivatkozott, hogy a dokumentumok az ellenkezőjéről tanúskodnak.
Az eutanáziaszervezet felidézte, hogy Campbell Skóciába utazott szülei hamvainak szétszórására, és állítólag maga fedezte Fiona Stewart kiadásait. A társelnök ezzel szemben maga fizette költségeit – állítja a Last Resort.
A súlyosan beteg nő a szervezet szerint maga kérte, hogy luxuskörülmények között éjszakázzon, holott figyelmeztették a magas költségekre.
Az amerikai nő Svájcban töltött ideje alatt – videónaplója szerint – többször is elismerően nyilatkozott a Stewart és Willet vezette szervezetről és az általa nyújtott támogatásról.
Last Resort-kamion, amivel a kapszulát szállítják, a szervezet új logójával (Forrás: The Last Resort)
Megoszlanak a vélemények, miért szakított Jessica Campbell és az általa először kiválasztott Last Resort. Stewart és Willet szerint a beteg mentális állapota romlott a Zermattban töltött idő alatt, emiatt végül megtagadták hozzáférését a Sarcóhoz.
Erről személyesen Philip Nitschke határozott, aki utóbb azzal magyarázta döntését, hogy a „korábbi vizsgálatokkal szemben az elmúlt hetekben a kognitív kisiklás pszichózissal határos epizódjait tapasztaltam”.
Ennek ellentmond, hogy a másik szervezet szakemberei alkalmasnak találták a saját halálát kívánó nőt az asszisztált öngyilkosságra, és napok alatt teljesítették óhaját.
Az önrendelkezés
A magyar Karsai Dániel alkotmányjogásznak ez nem sikerült. Az Emberi Jogok Európai Bírósága elutasította beadványát, amelyben azt kifogásolta, hogy a magyar jogszabályok nem teszik lehetővé az aktív eutanáziát.
A méltóságteljes halálért küzdő gyógyíthatatlan beteg 47 évesen halt meg. „Jobb szabadon meghalni, mint szolgaként élni” – írta szinte az utolsó szó jogán közösségi oldalán.
Az asszisztált öngyilkosság emlékezetes esete volt Jean-Luc Godard svájci-francia filmrendező halála. A filmtörténelem egyik legbefolyásosabb alkotója tavalyelőtt, 91 évesen döntött úgy, hogy véget vet életének.
„Nem szeretném, hogy »talicskában« tologassanak, ha nagyon lebetegednék” – érvelt röviddel választott halála előtt.
Svájc német nyelvterületén tavaly az eutanáziaszervezetek 1252 tagja vetett véget segítséggel saját életének. Tizenegy százalékkal többen voltak, mint egy évvel előtte. A nők átlagéletkora 80,7, a férfiaké 79 év volt.
Ebben a korban az emberek gyakran külső, családi vagy idősotthoni segítségre szorulnak, az általuk választott megváltás azonban az önrendelkezéshez kötött, orvosi felügyelet mellett. Svájc ezt a modellt alkalmazza a nyolcvanas évek óta, amikor engedélyezték az asszisztált öngyilkosságot. Az eutanáziát engedélyező Hollandia is orvosi jóváhagyáshoz köti a halálba vezető segítséget.
A svájci csoportok nemcsak törvényességi aggályok miatt ellenzik a Sarco-kapszula használatát. Szerintük ugyanis a Last Resort kivonja az orvosokat a döntési mechanizmusól, és halálra vágyó betegnek csupán egy pszichiátriai jelentésre van szüksége, amely ítélőképességéről tanúskodik.
A többi eutanáziaszervezet ezzel szemben orvosi szakvéleményre alapozva néha megtagadta a segítséget.
Meghalt Karsai Dániel alkotmányjogász, aki éveken át küzdött a méltó halál jogáért # Egy ALS-es nő kezdeményezésére legális lett az eutanázia Ecuadorban # Karsai-ügy: újabb magyar betegek kérték az eutanázia legalizálását Strasbourgtól