Az újságíró archívumából – Szőnyeget kapott a gyulai bég

Nemzetközi kapcsolatainkat az is erősíti, ha a hazánkba látogató rangos külföldi politikusok országukra jellemző ajándékkal fejezik ki megbecsülésüket, jószándékukat. Ilyen esetnek volt utólag tanúja szerzőnk is, aki az általa látottakat a Népszabadságba írt cikkében 2007. március 5-én közzétette.

«A gyulai Vármúzeum török termének egy falba süllyesztett boltíve alatt nem túl nagy méretű, ám annál szebb szőnyeg vonzza magához a tekintetet. A színpompás műtárgy – a „Török bég fogadóterme” számos egyéb rekvizitumától eltérően – nem a középkor tanúja. Az idegenvezető legfeljebb annyit árul el róla, hogy azt a miniszterelnök ajándékozta az intézménynek, Havasi Péter, a Corvin Múzeum igazgatója azonban készségesen további részletekkel szolgál.

A történet viszonylag új keletű, 2005 májusára tekint vissza. A magyar kormány kihelyezett ülést tartott Békéscsabán, ami után a miniszterelnök Gyulát is felkereste. Itt – hosszú évek munkálatainak befejeztével – ekkor adták át ünnepélyesen a gyönyörűen felújított középkori téglavárat, s benne a múzeumot. Az összegyűjtött gazdag anyag bemutatja az Alföld peremének egész históriáját, különböző korok harci és munkaeszközeit, használati és dísztárgyait. A török hódoltság idején Gyula egy kisebb közigazgatási egység – szandzsák – székhelye volt, ezt irányította innen a bég, akinek képzeletbeli
irodája és fogadószobája bútorokkal és fegyverekkel, párnákkal és kárpitokkal teremt hamisítatlan, XVI. századbeli hangulatot a látogató számára.

A termet megtekintve Gyurcsány Ferenc megemlítette, hogy Recep Tayyip Erdogan török kormányfő – aki egy héttel ezelőtt Magyarország vendége volt – pazar keleti szőnyeggel fejezte ki tiszteletét és egyben köszönetét a vendégszeretetért. A miniszterelnök felajánlotta, hogy ezzel a selyemszálból készült, kézzel csomózott török ritkasággal hozzájárulna a múzeum anyagának gyarapításához. „Ami közös öröksége a múltnak, arra ma, évszázadokkal később, a két nép közös jövője, törökök és magyarok barátsága is épülhet. Úgy érzem, a török kollégámtól kapott gyönyörű szőnyeg ezt jelképezi, és éppen ezért vagyok biztos abban is, hogy annak Gyulán, a Vármúzeumban van a helye” – írta a kormányfő.

Havasi Péter szerint az ajándék valódi ritkaság, többmilliós érték. A felületes szemlélő akár azt is gondolhatná, hogy nem vigyáznak rá különösebben, legalábbis semmiféle riasztóberendezés nem zavarja a látványát. Az igazgató azonban felhívta a figyelmet a török szoba sarkaiból leskelődő mini kamerákra, amelyek – mi tagadás – ugyancsak nem a hódoltsági időkből maradtak az utókorra…

Gyula egyébként úgy döntött: fesztiválváros lesz tavasszal is. Március 12. és április 20. között lesznek a tavaszi fesztivál eseményei. A várban Borsos Miklós szoborkiállítása nyílik, és ugyanott több hangverseny is lesz.»

(„Az újságíró archívumából” rovatunkban megjelenő írások az Arcanum Adatbázis Kiadó Digitális Tudománytárának gyűjteményében őrzött cikkek felhasználásával készülnek. Köszönet illeti érte az Arcanum ADT-t.)