Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága az Európai Unió hatékony fellépését sürgeti a menekültek érdekében

Az ENSZ menekültügyi szervezete felszólította Európát, hogy nyújtson stratégiai szempontból a jelenleginél átgondoltabb és célzottabb támogatást a menekülteket kibocsátó, illetve az őket befogadó országoknak, valamint azoknak, amelyeknek a területén a menekülthullám áthalad. Továbbá: vizsgálja felül, mennyire felkészült az olyan rendkívüli helyzetek kezelésére, amelyekben egyszerre nagy számban érkeznek a kontinensre menekültek és bevándorlók, egyidejűleg alakítson ki a mainál hatékonyabb és jobban működő menekültügyi rendszert.

Az UNHCR egyúttal azt is sürgette, hogy az EU tagországai fordítsanak többet a menekültek integrációjára, egyebek között a lakhatáshoz és álláshoz jutásuk segítésére, valamint a nyelvi képzésükre.

„Tavaly Európának nem sikerült közös, egyeztetett választ adnia arra a kihívásra, amelyet a több mint egymillió menekült és bevándorló Európába érkezése okozott – mondta Filippo Grandi, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa. – Ennek lett aztán a következménye, hogy kaotikus állapotok alakultak ki az országhatárokon, amelyek láttán megingott a közvélemény bizalma abban, hogy az egyes kormányok képesek kezelni a helyzetet, illetve amelyek azoknak játszottak a kezére, akik a menekültekből akartak bűnbakot csinálni. Fontos, hogy az EU tagországai megmutassák, méghozzá közös fellépéssel, hogy Európa képes hatékonyan és fegyelmezetten szerepet vállalni a menekültek vándorlásának kezelésében, illetve képes hosszú távon segíteni a menekülthullámok stabilizálását, méghozzá azáltal, hogy a mainál erőteljesebben vállalja stratégiai felelősségét a területén kívül is – miközben ezzel egy időben változatlanul befogadja a menekülteket Európában.”

Az UNHCR „Menekültek hatékonyabb védelme az EU-ban és a világban” című dokumentuma gyakorlati iránymutatást is ad, hogyan lenne mindez megvalósítható mind az Európai Unión belül, mind pedig világméretekben. Főbb ajánlásai között szerepel például egy sor célzott intézkedés, amely azt volna hivatott felmérni, melyek azok az okok, amelyek miatt a menekültek elhagyják a hazájukat, és amelyek miatt tovább vándorolnak.

Bővíteni kellene emellett azoknak a megoldásoknak a körét, amelyek segítségével a menekültek biztonságosan juthatnak el Európába, továbbá egyszerűsíteni kellene a menekültügyi rendszert, hogy gyorsan és hatékonyan azonosíthassa és regisztrálhassa az újonnan érkezőket, illetve feldolgozhassa az ügyüket, ezáltal pedig nagyban hozzájárulhatna ahhoz, hogy újraépüljön a közvéleménynek a menekültügyi intézményrendszer iránti bizalma.

„Itt a pillanat, hogy Európa újraértelmezze saját szerepét a világméretű menekültválságban, kiindulva történelmének a toleranciáról és a nyitottságról szóló fejezeteiből és a menekülőknek nyújtandó oltalom alapelvéből, ám egyúttal alapozva egy pragmatikus és gyakorlati megközelítésre is – fogalmazott Filippo Grandi. – A történelem megmutatta, hogy Európa erősebb, ha a kihívásokkal összefogva néz szembe, és szilárd meggyőződésem, hogy ez még ma is lehetséges.”

Az ENSZ menekültügyi szervezetének a Közös Európai Menekültügyi Rendszer / Common European Asylum System / CEAS egyes elemeire és az Európai Bizottság által javasolt egyes reformokra épülő ajánlásai, ha megvalósulnak, a mostaninál egyszerűbb menekültügyi rendszert eredményeznek majd. Lehetővé teszi a menekültek számára a belépést az uniós országok területére, megfelelő módon regisztrálja és fogadja az újonnan érkezőket, elosztja a menedékkérőkkel iránti felelősséget az EU tagországai között, valamint biztosítja, hogy a tagországok felkészültek legyenek arra, hogy megoldják a feladatukat.

Az UNHCR által javasolt reformok garantálnák a menedékkérés jogát, erősítenék az újonnan érkezők biztonsági átvilágítását, hozzájárulnának a nagy tömegek mozgásának hatékony kezeléséhez, egyúttal valószínűleg csökkentenék a mindezzel járó költségeket.

Az ajánlások között szerepel az európai közös regisztrációs rendszer, a menekültstátusra  jogosultság megállapításának felgyorsítása és egyszerűsítése, a családegyesítések prioritássá emelése, a harmonizált, közös megközelítés a kísérő nélküli és szüleiktől elszakított gyermekekkel szembeni eljárásmódot illetően, elosztási mechanizmus a tagországok között arra az esetre, ha nagy számban érkeznek menekültek és bevándorlók, valamint hatékony rendszer mindazoknak a hazatérítésére a származási országukba, akik nem szorulnak nemzetközi oltalomra.

A „Menekültek hatékonyabb védelme az EU-ban és a világban” című dokumentum (angolul) itt található; tessék kattintani!

A dokumentumhoz tartozó háttér-információkat, adatokat tartalmazó (angol nyelvű) ismertető itt található; tessék kattintani!