Az építőipar gyengélkedése júliusban is folytatódott

Júliusban az előző hónapokban megfigyeltnél kisebb volt az építőipari termelés hosszabb ideje tartó csökkenése. A két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult. Az épületek építésének volumene 3,1%-kal magasabb volt az egy évvel korábbi alacsony bázisnál – a növekedésben ipari, kereskedelmi és felsőoktatási épületek építésének is szerepe volt; az adat tartalmazza az épületek szerkezetépítése mellett az azokon végzett szak- és szerelőipari munkákat is.

Az egyéb építményeken végzett munkák volumene továbbra is látványosan elmaradt az előző évitől: júliusban 11,2%-kal kisebb volt a 2009. júliusinál, elsősorban az útépítéssel foglalkozó szervezetek termelésének nagy visszaesése miatt, amit a közműépítéssel foglalkozó szervezetek termelésének emelkedése nem tudott ellensúlyozni. Az egyéb építmények építésének előző évi bővülését okozó, költségvetésből finanszírozott nagy beruházások többsége befejeződött. Júniushoz mérten szezonálisan kiigazított adatok alapján az épületek építése 3,3, az egyéb építményeké 1,7%-kal nőtt. Az év első hét hónapjában az épületek építése 10,2, az egyéb építményeké 14,7%-kal esett vissza.

Júliusban az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – 1%-kal elmaradt a 2009. azonos időszakitól. Az egyéb építmények termelése az előző évi növekedés után 15,8%-kal csökkent; a speciális szaképítés ágazaté – melynek zömét szerelési és szakipari munkák adják – 2,1%-kal emelkedett.

Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene 4%-kal bővült az egy évvel azelőttihez képest. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 2%-kal kisebb, az egyéb építményeké 8,5%-kal magasabb volt a 2009. július véginél.

A júliusban kötött új szerződések volumene 23%-kal kisebb volt az előző évinél. Ezen belül az épületek építésére 2,5%-kal nagyobb, az egyéb építmények építésére több mint egyharmadával kisebb volumenű új szerződést kötöttek. A jelentős visszaesés a 2009 júliusában út- és vasútépítésekre kötött nagyértékű szerződések miatti magas bázis következménye. Az építőipari vállalkozások január–júliusban kötött új szerződéseinek volumene gyakorlatilag megegyezett az előző év azonos időszakival.