…A Kreml évek óta igyekszik visszahódítani egykori befolyási övezetének bizonyos részeit, és ehhez erős támogatást kap Budapesttől – írja a Der Standard. A magyar terveket a tusványosi beszéd leplezte le. A keleti nyitásnak álcázott politika célja, hogy Magyarországot olyan tekintélyelvű rendszerré alakítsa át, mint amelyek Ázsiában ismeretesek. A fejlemények azt támasztják alá, hogy a jelenlegi út ellentétes a nyugati értékekkel.

„Érdemeiért” Orbán azonban dicséretet kap Putyintól, ami persze nem csoda, ha például szemügyre vesszük a paksi szerződést. Az energiapolitikában a magyarok már szilárdan az oroszok kezében vannak. A keleti nyitással az Orbán-kabinet Magyarországot a kelet-nyugati összetűzés legújabb színterévé tette. A miniszterelnök most minden konzultáció nélkül úgy döntött, hogy az országot a Moszkvától való teljes politikai és gazdasági függőségbe taszítja…

A Bloomberg hírügynökség szerint a Budapest Bank megszerzése szintén azt a célt szolgálja, hogy Orbán Viktor fokozza a hazai ellenőrzést a bankszektor fölött. Varga Mihály kijelentette, hogy a döntés erősíti a gazdasági szuverenitást, és kívánatos, hogy a bankok többsége magyar kézben legyen. Az Orbán-kormány a vétellel is igyekszik fellendíteni a hitelezést, mivel a pénzintézetek a legmagasabb európai bankadó hatására visszafogták a kölcsönnyújtásokat. Kedvezőtlen irányba hatott a devizahitelesek megsegítése is.

A mai teljes nemzetközi lapszemle itt olvasható; tessék kattintani!