Putyin az utóbbi években külföldön a konzervatív és nacionalista csoportokhoz fordult, mondván, hogy mellettük áll a melegekkel és az erkölcsi rothadás más tényezőivel szemben. Krekó Péter, a Political Capital igazgatója arra hívja fel a figyelmet, hogy a Kreml anyagi és logisztikai támogatást ad a szélsőjobbnak Nyugaton. Azt azonban még nem sikerült bizonyítani, hogy a Jobbik és más szélsőséges pártok pénzt kaptak Moszkvától, leszámítva a Nemzeti Frontnak nyújtott hitelt.
Oroszország abban is egyetért a szélsőjobbos csoportokkal, hogy félre kell állítani a hagyományos elitet, mivel az támogatja a globalizmust és az olyan intézményeket, mint a NATO és az EU. Krekó szerint ez Európában azt jelenti, hogy az oroszok igyekeznek káoszt előidézni. De az is idetartozik, hogy elérje a szankciók enyhítését.
Balog Zoltán populista gyanúsításnak tartja, hogy Magyarország már elfelejtette, mekkora támogatást kapott az uniótól – írja a Rhein-Neckar Zeitung. A miniszter a németországi Wieslochban egy lakossági fórumon vett részt és azt bizonygatta, hogy nálunk a lakosság nagyobb mértékben támogatja az uniós tagságot, mint bárhol másutt. Azon kívül az ország úgy érzi, hogy történelmileg és kulturálisan Európához kötődik. Ám a vasfüggöny leomlása után olyan szerkezetet kényszerítettek a magyarokra, amely állami szinten csak kevés döntési lehetőséget hagyott nemzeti hatáskörben.
A tudósítás szerint a politikus védelmébe vette a tekintélyelvű-demokratikus Orbán-kormányt. Mint mondta, 1989 után a régi kommunista káderek és a Nyugat által támogatott gazdasági liberálisok felosztották egymás között a pénzt és a hatalmat. Ez a korrupt rendszer sok éven át kizsákmányolta az országot. A Fidesz felszámolta a visszás állapotokat és beindította a növekedést.
A sajtószabadság korlátozására vonatkozó megjegyzést azzal utasította vissza, hogy a média javarészt külföldi, Orbán iránt jóindulatú kezekben van. Balog Zoltán kitért arra, hogy Magyarország már 50 ezer ukrán menekültet fogadott be, és küszködik a 700 ezer roma beilleszkedésével is.